İlik bağışı için seferber olduk

Kızılay Genel Başkanı Lütfi Akar: Kök hücre bağışında 47 bin donöre ulaştık. 3 yıl içinde yurtdışında kök hücre aramayacağız

İlik bağışı için seferber olduk
- A +

 

Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, son yıllarda artan kan bağışı duyarlılığı ile ilgili çarpıcı verileri paylaştı.

Lösemi hastalarına yeni hayat şansı verecek Türkkök Projesi çerçevesinde 47 bin donöre ulaşıldığını bildiren Akar, bir hastaya umut olacak ilk yerli ilik nakli eşleşmesinin de sağlanmasının beklendiğini müjdeleyerek, şu an gerekli tetkiklerin devam ettiğini belirtti.

Türkiye'de sürekli kan veren insan sayısının giderek arttığını ifade eden Akar, halihazırda 2.5 milyon kişinin düzenli olarak kan bağışında bulunduğunu söyledi. Kadınların yeteri kadar kan vermediğine dikkat çeken Akar, "Kadınların kan bağışı yüzde 10 düzeyinde. Bizimse yüzde 25 oranında bir beklentimiz var" diye konuştu.

Akar, kök hücre bağışında ise tam tersine kadınların daha çok bağışta bulunduğunu belirtti. Her yıl ramazan ayında kan bağışlarının yüzde 30 oranında düştüğünü aktaran Akar, "Biz iftar sonraları sahura kadar kan bağışı almaya devam ediyoruz" dedi. Özellikle "kök hücre" bağışında ciddi bir duyarlılık oluştuğunu bildiren Akar 47 bin donöre ulaşıldığını belirterek 3 yıl içinde 250 bin donöre ulaşılmasıyla kemik iliği nakli ihtiyacı olan vatandaşların yurtdışında kök hücre aramak zorunda kalmayacağını söyledi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler