"İlerleme kaydettik fakat istenen noktada değiliz"

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ülkesinin 5+1 ülkeleri ile yürüttüğü nükleer müzakereler konusunda, "İlerleme kaydettik fakat istenen noktaya ulaşamadık" dedi.

"İlerleme kaydettik fakat istenen noktada değiliz"
- A +

 

Zarif, Avusturya'nın başkenti Viyana'da müzakerelerin yürütüldüğü Coburg Otel'in balkonunda İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin kardeşi Hüseyin Feridun ve müzakereci Muhammed Niya ile bir süre sohbet etti.
     
Gazetecilerin seslenerek müzakerelerin son durumu hakkında sorular sorması üzerine Zarif, "İlerleme kaydettik fakat istenen noktaya ulaşamadık" ifadesini kullandı.

Müzakereleri takip eden gazetecilere el sallayan Zarif, müzakerelerin hafta sonuna kadar sarkıp sarkmayacağına ilişkin soruya ise "Öyle görünüyor" karşılığını verdi.

Zarif, İran müzakere heyetinin pazartesi gününe kadar Viyana'da kalıp kalmayacaklarının sorulması üzerine de "Kalmayacaklarını umut ediyorum" dedi.

Müzakerelerin sona ermesi için bir takvim bulunmadığını kaydeden Zarif, iyi bir anlaşma istediklerini, bunun ancak siyasal kararlılıkla mümkün olacağını ifade etti. Zarif, Kerry ile yaptıkları görüşmelerin yapıcı geçtiğini de aktardı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler