İlde 118 Korona virüs vakası olmasına rağmen sokaklar dolup taştı

İlde 118 Korona virüs vakası olmasına rağmen sokaklar dolup taştı
- A +

 

Son dakika! İlde 118 corona virüs vakası olmasına rağmen sokaklar dolup taştı
Eskişehir’de corona virüs tedbirleri kapsamında yaş sınırlamasına ve ‘evde kal’ çağrılarına rağmen sokaklar doldu. Özellikle banka önlerinde uzun kuyruklar oluşurken, sosyal mesafe kuralına da uyulmadığı görüldü.
İçişleri Bakanlığı, dünyayı etkisi altına alan corona virüsün Türkiye’de yayılmasını engellemek için ‘evlerinizde kalın’ çağrılarına rağmen sokağa çıkmaya devam eden ve risk altındaki 20 yaş ve altı ile 65 yaş ve üstü kişiler için sokağa çıkma yasağı getirdi.
Yaklaşık 875 bin nüfusa sahip olan Eskişehir’de yaş sınırlamasına ve ‘evde kal’ çağrılarına rağmen bugün sokakların dolu olduğu gözlendi.

Kentin trafiğe kapalı olan İki Eylül Caddesi’nde insan kalabalığı gözlenirken, polis ekiplerince sürekli yapılan anonslarda, “Banka, PTT, market gibi benzeri yerlerde bekleyen değerli Eskişehirliler salgın nedeniyle sıra beklerken güvenli mesafe kuralına uymanız kendiniz ve sevdiklerinizin sağlığı için hayati derecede önemlidir.
Salgın nedeniyle çocuklarınızı market, pazar ve halkın yoğun olduğu yerlere götürmeyin. Çocuklarınızla birlikte toplu taşıma araçlarını kullanmayın.

Bu kural çocuğunuzun sağlığı için hayati derecede önemli olmakla birlikte cezai yaptırımları da bulunmaktadır” denildi.
Tüm uyarılara rağmen özellikle banka önlerinde uzun kuyruklar oluşurken, sosyal mesafe kuralına da uyulmadığı gözlendi.Devriye gezen polis ekipleri kuyrukta bekleyenleri sık sık uyarıp mesafelerine dikkat etmelerini istedi.
SOKAKTA ATEŞ ÖLÇÜMÜ DEVAM EDİYOR
Odunpazar Kaymakamlığı, İki Eylül Caddesi’nde sağlık memuru ve polis ekipleri eşliğinde ateş ölçümlerine devam ediyor. Yaş sınırlamasına rağmen sokakta yakalanan bir çok kişiye de Kabahatler Kanunu gereğince 392 ve 3150 lira idari para cezası kesildi.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, tramvay gişelerinde ve pazarlarda ücretsiz maske dağıtmaya başladı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında toplu taşıma araçlarında maske takma zorunluluğu getirildi. Bu kapsamda Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nce, tramvaylarda ve gişelerde özel güvenlik görevlileri tarafından ücretsiz maske dağıtımına başlandı.

Araçlara maskesiz yolcu alınmayacağını belirten yetkililer, bu süreçte vatandaşların evde kalmalarının hem kendi sağlıkları hem de toplum sağlığı için daha iyi olacağını ifade etti.

Öte yandan Eskişehir’de Korona virüs (Covid-19) dolayısıyla birçok vatandaş açık ve kapalı otoparklarda aylık otopark aboneliklerini iptal ederken, otoparkların boş kaldığı gözlendi.

Eskişehir’de şehir içerisinde yer alan açık ve kapalı otoparklar, salgın nedeniyle boş kaldı. Korona virüs sebebiyle birçok sektör olumsuz yönde etkilenirken, otoparklar da bu kervana katıldı.
Kentte çoğu zaman vatandaşların araçlarını koyacak park yeri bulmakta zorlandıkları otoparklar şimdilerde adeta sinek avlıyor.

Aylık otopark aboneliği bulunan kişilerin aboneliklerini askıya aldıkları öğrenilirken; belediyelerin, özel kurum-kuruluşların ve alışveriş merkezlerinin otoparkların abonelik sayılarında büyük oranda düşüş olduğu belirtildi.
Eski günlerini mumla arayan otoparkçılar ise sektörün bir an önce düzelmesini bekliyor. Öte yandan bazı otoparkların kapalı olduğu görüldü.

Yorum Ekle

İlgili Haberler