İlaca sembolik zam

İlaç sektörü umduğu zammı alamadı uzun süredir beklenen ilaç kurundaki artış sembolik düzeyde kaldı.

İlaca sembolik zam
- A +

 

Kurda sadece 5 kuruşluk artış yapılmasıyla kamunun ilaç alırken kullandığı ve uzun yıllardır 1.95 TL’ye sabitlediği Euro kuru 2 liraya yükselmiş oldu. İlaç sektörü 1.95’lik Euro kurunun değişmesi için dava açmıştı.

Kamunun en büyük alıcısı olduğu ilaç sektörüyle 2009 yılında masaya oturulmuş ve alımlarda kullanılan Euro kuru 1.95 TL’ye sabitlenmişti. Ancak aynı dönem içinde Euro’nun 3 TL sınırına dayanması üzerine sektör “Kuru revize edelim” teklifinde bulunmuştu. Uzun süren pazarlıklarda, bürokratlar yeni bir fiyatlama yapmanın 5 milyar TL’den fazla yük getireceğini belirterek sektörün önerisini reddetmişti. Bunun üzerine İlaç Endüstrisi İşverenleri Sendikası konuyu yargıya taşıma kararı almıştı. Sektörün sabit kur nedeniyle yüzde 40 kayba uğradığını belirten sendika, sektörün toplam zararının da 19 milyar TL olduğu tezini savunmuş ve uzun bir sürece yayılan dava mayıs ayında sendika lehine sonuçlanmıştı. Danıştay “Kurun düzeltilmemesi yanlıştır” kararı vermişti.

SADECE YÜZDE 2 OLDU

Bu gelişmeler sonrasında ekonomi yönetiminin kuru yeniden belirlemesi gerekiyordu. Ancak ekonomi yönetimi bir süpriz yaptı ve 2015 yılı için 17 milyar 755 milyon TL düzeyinde olan ilaç alım bütçesinde geçerli kuru sadece yüzde 2 oranında artırdı. 1 Haziran itibariyle yürürlüğe giren karara göre, Euro kuru artık 1.95 değil 2 TL olarak uygulanıyor. İlaç sektörü geçtiğimiz yıl pazarlıklarda ilk aşamada kurun 2.2 TL’ye, daha sonra ise kademeli olarak 2.7 TL’ye çıkarılmasını talep etmişti. Belirlenen yeni kur söz konusu talebi karşılamanın da çok uzağında bulunuyor. Kamunun belirlediği 2 TL’lik kura karşın, şu anki Euro kuru 2.97 TL düzeyinde bulunuyor. Ekonomi yönetiminin 2 TL’lik yeni kuru, 2016 yılında ilaç bütçesi belirlenirken de dikkate alınacak.

İlgili Haberler