İki ülke arasında "Eurovision" gerginliği

Litvanya basınında yer alan haberlere göre, sosyal medyada bazı Rusların tehdit içerikli mesajları Litvanyalıları tedirgin etti.

İki ülke arasında "Eurovision" gerginliği
- A +

 

Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlelen 60. Eurovision Şarkı Yarışması'nın galibi İsveçli Mans Zelmerlow’un ardından 2. olan Rusya temsilcisi Polina Gagarina’ya sıfır puan veren Litvanya, Rusları kızdırdı.

Estonya’dan 12, Letonya’dan ise 10 puan alan Rusya’ya göre Baltık bölgesinin diğer ülkesi Litvanya’da oylama sonuçlarında hile yapıldığı iddia edilse de, Litvanya Devlet Televizyonu (LRT) bu tür iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Kırım'ı ilhak ettiği için Batı ile ilişkileri gerilen ve Ukrayna'nın doğusunda hükümet güçlerine karşı savaşan ayrılıkçılara destek vermekle suçlanan Rusya, Litvanya ile siyasi ve ekonomik açıdan gerilim yaşıyor. Litvanya, Rusya ile olan geriliminde son olarak, Sovyetler Birliği'ni sembolize eden heykelleri kaldırmaya hazırlanırken, Mayıs ayında Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) memuru, başkent Vilnius’ta casusluk iddiasıyla gözaltına alınmıştı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler