İki şehit, iki hikaye!

Yeni Karaman Mahalles'nde bulunan İstiklal Savaşı şehidi Dağlı Mehmet'in kabristanına çevre sakinleri sahip çıkarken, oraya çok da uzak olmayan Eski Ziraat Okulu bahçesindeki Şehit Mehmet'in mezarı yol çalışmaları nedeniyle kaldırıldı.

İki şehit, iki hikaye!
- A +

 

Müzekker SUBAŞI Bursa. Com

8 Temmuz 1920 tarihinde İstiklal Savaşı sırasında şehit düşen Dağlı Mehmet'in mezarının bakım ve temizliğini mahelle sakinleri sırayla yapıyor. Hürriyet Mahellesi eski Ziraat Okulu Bahçesi'nde bulunan Şehit Mehmet'in mezarı da yol genişletme çalışmaları nedeniyle iki metre için yerinden kaldırıldı.

Şehit Dağlı Mehmet'in bulunduğu mezarın temizliğini, çevre düzenlemesini ve bakımını itina ile yapan mahelle sakinleri, 'Şehidimizin mezarı dedelerimizden, babalarımıza onlardan bize bizden de çocuklarımıza emanet kalacak. Biz burda oldukça şehidimize sahip çıkacağız ve onu ebedi uykusunda rahat ettirmek için elimizden geleni yapacağız' diye konuşarak duygularını dile getirdiler.

Öte yandan kaldırılan Şehit mezarı için bölge halkı, “Yol kenarındaki şehit mezarlığı üzerindeki mermer mezar taşı ile tertemiz ve çok bakımlı idi. Ama bu şehit kabri yok oldu. Büyükşehir Belediyesi bu yol üzerinde bir çalışma yaparken şehit mezarını kaldırdı, üzerinden yeni bir düzenleme ile yürüyüş yolu geçirildi. Bu durum bizi çok üzdü' diye konuşarak duygularını dile getirdi.

Yeni Karaman Mahelle sakinleri arasında kurtuluş savaşında hayatını kaybeden Dağlı Mehmet ile ilgili bir kaç hikaye dolaşıyor.

Dağlı Mehmet kimine göre Bursa dağlarından kopup gelmiş savaşmaya, kimine göre Anadolunun bağrından çıkmış. Kimin göre yaşı 16 olan genç bir delikanlı, kimine göre ise şehit düştüğünde yaşı 70 olan bir dede. Bunlarla birlikte mahelle sakinlerinin bir çoğu Şehit Dağlı Mehmet'in savaş sırasında sık sık komutan ve silah arkadaşlarına 'Şayet ben vurulursam ve ölürsem beni olduğum yere gömün. Benim için yurdumun her karışı evimdir' diye vasiyet ettiğini ve onun için buraya gömülmüş olduğuna inanıyor.

Kaldırılan şehit mezarının bölgede bulunan üç mezardan biri oldğunun altını çizen böle sakinlari, “İstiklal Savaşı’nda canlarını bu vatan için hiç düşünmeden seve seve veren sehitlerin biri Tunaboylular Derneği karşısında. Bir diğer  Şehit Mehmet mezarı da yine aynı bölgede Yıldırım Market arkasında bulunuyor” diye konuştular.  Vatandaşlar ayrıca kalan iki şehit mezarına sonsuza kadar sahip çıkacaklarını ve her türlü bakım ve temizliğini de aynı şekilde yapmaya devam edeceklerini de sözlerine eklediler.

Yorum Ekle

İlgili Haberler