İhracatta Bursa’nın tahtı sallanıyor!

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) yerel ve ulusal medya temsilcilerini iftar programında buluşturdu. BTSO Başkanı İbrahim Burkay, ihracatta ikinci sırada bulunan Bursa’nın yerini kaybetmek üzere olduğunu dile getirdi. “İhracat sıralamasında artık bir ay ikinci bir ay üçüncü oluyoruz. İzmit, Gaziantep, Kayseri, Kahramanmaraş, Mersin gibi şehirler artık ensemizde” ifadelerini kullandı.

İhracatta Bursa’nın tahtı sallanıyor!
- A +

 

 Müzekker SUBAŞI/BURSA.COM

Altıparmak Temsilcilik Binası’nda Bursa’daki basın mensupları için düzenlenen iftar programında konuşan Başkanı Burkay, Oda’nın projeleri ile birlikte kent ve ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bursa’nın sahip olduğu potansiyeli ortaya çıkarmak adına önemli projeleri hayata geçirdiklerini ifade eden Burkay, bu kapsamdaki çalışmalardan birinin de fuar organizasyonları olduğunu söyledi. Bursa’da önümüzdeki yıl 16 büyük uluslararası fuar organizasyonu gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirten İbrahim Burkay, “Bugün Bursa’daki en önemli fuarlar tarım ve kitap fuarları. Bizim arzumuz Milano ve Frankfurt gibi fuarın olduğu hafta 150-200 bin yabancı ziyaretçinin fuar ve kongre turizmine yönelik olarak Bursa’mıza gelmesi ve kentle buluşması” dedi. Kasım ayında Blok Mermer Fuarı, 2016 yılının ilk ayında ise bebe çocuk fuarını (Junio Show) gerçekleştireceklerini dile getiren Burkay, “Bursa’nın güçlü olduğu alanlar hangileri ise kentimizin o alanlarda merkez olmasını istiyoruz” diye konuştu.

 

TEKSTİL MÜKEMMELİYET MERKEZİ’NDE GERİ SAYIM

Başkan İbrahim Burkay, BTSO’nun kent ekonomisine katkı koyacak birçok proje kurguladığını belirtti. Ramazan Bayramı sonrası yaklaşık 14 aydan bu yana hazırlıklarını sürdürdükleri Tekstil ve Teknik Tekstil Mükemmeliyet Merkezi’nin temelini atacaklarını belirten Burkay, “Bu projeyi çok önemsiyoruz. Çünkü bu yatırım Bursa’daki ilk mükemmeliyet merkezi olacak” dedi.

Kentin yeni yatırım alanlarına ihtiyacı olduğuna işaret eden BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, ihracatta ikinci sırada bulunan Bursa’nın yerini kaybetmek üzere olduğunu dile getirdi. “İhracat sıralamasında artık bir ay ikinci bir ay üçüncü oluyoruz. İzmit, Gaziantep, Kayseri, Kahramanmaraş, Mersin gibi şehirler artık ensemizde” ifadelerini kullandı.

 

“ÇARPIK SANAYİLEŞMENİN ÖNÜNE GEÇMELİYİZ”

Dünya ekonomisi ile ilgili de özeleştiride bulunan Burkay, “2 dönüm, 3 dönüm 5 dönümlük fabrikalarda üretim yaparak dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına giremeyiz. Bugün bu bölgede yatırım hedefleyen şirketler büyük araziler talep ediyor. Bu arazileri bulmamız gerekiyor. Bunu yaparken de çarpık kentleşmenin getirdiği problemlerle nasıl uğraşıyorsak çarpık sanayileşmenin de önüne geçmemiz gerekiyor. Yüksek Teknoloji OSB, sanayideki gelecek vizyonunu da projesini de ortaya koyacak bir proje. Yeni nesil sanayi bölgesi kentteki verimli arazilerdeki konut ve sanayileşmenin önünü de kesecek” şeklinde konuştu.

İlgili Haberler