İftardan sonra onlar için kan bağışı yapın

Akdeniz anemisi olarak da bilinen ve sürekli taze kana ihtiyacı olan talasemi hastaları, Ramazan ayında kan bağışının azalmasıyla zor durumda kalıyor.

İftardan sonra onlar için kan bağışı yapın
- A +

 

Türkiye Kamu Hastaneler Kurumu Tıbbi Hizmetler Kurum Başkan Yardımcısı ve Hemofili ve Talasemi Derneği Başkanı Uz. Dr. Elif Güler Kazancı, tüm kan hastalıklarının, özellikle talaseminin ömür boyu süren kalıtsal bir hastalık olduğunu, Ramazan ayının başlamasıyla birlikte ilk hafta kan bağışlarının yüzde 70, Ramazan ayı boyunca ise yüzde 50 azaldığını, bu nedenle hastaların zor durumda kaldığını belirtti. Uz. Dr. Kazancı, iftardan sonra ihtiyacı olanlar için kan bağışı yapılabileceğini dile getirdi.

"EVLİLİK VE DOĞUM ÖNCESİ MUTLAKA TALASEMİ TESTİ YAPTIRIN"

Kişinin talasemi taşıyıcısı olduğunu anlamak için mutlaka özel kan testi yaptırması gerektiğini ifade eden Kazancı, "Özel kan testi evlilikten önce mutlaka yapılmalıdır. Bu testin amacı evlenmeyi engellemek değil, taşıyıcıları saptayıp, hasta çocukların doğmasını önlemektir. Sağlıklı bir çocuk sahibi olmak için evlilik ve doğum öncesi mutlaka talasemi testi yaptırınız" dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler