İddia ediyoruz bu hazırlıklar sizin evde de yapılıyor!

Ramazan Bayramı'nın gelmesiyle birlikte herkesi tatlı bir heyecan sardı işte Ramazan Bayramı öncesi yapılan hazırlıklar.

İddia ediyoruz bu hazırlıklar sizin evde de yapılıyor!
- A +

 

Temizlikler yapılmaya, camlar kapılar silinmeye başlandı. Ramazan Bayramı yani nam-ı diğer Şeker Bayramı hazırlıkları başladı. Zili çalan çocuklara şekerlerin dağıtıltığı, akraba eş ve dost ziyaretlerinin yapıldığı, birlik ve beraberliğin en güzel şekilde yaşanan anlardan biri olan Ramazan Bayramı 17 Temmuz Cuma günü başlıyor. Peki bayramda ne gibi hazırlıklar yapılır?

Öncelikle ne olursa olsun misafire ikram etmek için çarşıdan pazardan ikramlık şeker ve çikolatalar alınır. (Evde yapılan tatlılardan hariç)

BAYRAM ALIŞVERİŞİ YAPILIR

Bütçe sıkıntısı yaşansa bile hemen hemen her aile bütçesi doğrultusunda bayramlık alışverişi yapar ve bayram yeni ve ya temiz kıyafetlerini giymek için hazırlık yapar

Eve ziyarete gelmesi kesin olan torun, yeğen, kuzen için hediyeler alınır. (Herkes yapmaz ama özellikle ufaklıklar için hediye alan ve veren çok aile var)

KÖŞE BUCAK TEMİZLİK YAPILIR

Ev köşe bucak temizlenir. Bayram temizlikleri ünlüdür. Dip, köşe, bucak bir tane evde toz bırakılmaz.

Eğer evin arabası var ise araba mutlaka temizlenir.

ARİFE GÜNÜ MEZARLIK ZİYARETİ

Arife günü ya da bayram günlerinden biri mezarlık ziyareti için ayrılır. Mezarlık temizliği yapılır ve mezarlığa çiçekler bırakılır, dualar okunur.

Evde mutlaka misafire ikram etmek için tatlı hazırlanır. Tatlı yapılamıyorsa hazır tatlı alınır.

Eğer Balkan göçmeniyseniz büyüklerinizin Valangi denilen yemeği yaptığına şahit olursunuz. Taş üzerine hamur dökülerek ortaya çıkan koriçelerin üst üste konması ile fırınlana tepsideki börek daha sonra et ile tüketilir.

Evin erkekleri mutlaka berbere gider. Bayram öncesi berberlerde muazzam kuyruklar olur. Herkes traşlı bir şekilde bayram ziyareti yapabilmek için uğraşır durur. (Kaynak: nkfu.com)

Yorum Ekle