İdam kararına tepki!

Mısır'da halkın iradesiyle Cumhurbaşkanlığı görevine getirilen Muhammed Mursi'ye verilen idam cezası hakkında değerlendirmelerde bulunan Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu (BGKP) Başkanı Burhan Sayılgan, bu kararı, bilerek ve canımızı acıtmak üzere Ramazan ayı öncesinde aldıklarını söyledi.

İdam kararına tepki!
- A +

 

Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu (BGKP) Başkanı Burhan Sayılgan, Mısır'da halkın iradesiyle cumhurbaşkanlığı görevine getirilen ve darbe ile bu görevden uzaklaştırılan başta Muhammed Mursi ve dava arkadaşları hakkında verilen idam kararının onaylanmasını kınadı. Sayılgan, “İnsan hakları, hukukun üstünlüğü, yaşama hakkı, özgürlük kavramlarıyla ülke gündemini, dünya gündemini olur olmadık meşgul edenlere sesleniyoruz. Kardeş Mısır'da halkının özgürlüğü ve hakkın davası için mücadele eden kardeşlerimiz hakkında verilen düzmece idam kararlarının infazıyla karşı karşıyadır. Bu zulme daha ne kadar sessiz kalacaksınız? Buradaki katliamları daha ne kadar görmezden geleceksiniz?” dedi.

Bu kararın kendilerini derinden üzdüğünü kaydeden Sayılgan, “Şu mübarek Ramazan ayı öncesinde alınan bu karar bizleri derinden üzmüştür. Rabbimiz, bu mübarek günlerin hürmetine, oradaki kardeşlerimizin davasına destek amaçlı dünyanın her köşesinden edilen dualar hürmetine, alınan bu kararın uygulanmasına engel olsun demekten başka elimizden gelen bir şey gelemiyor” diye konuştu.

Sayılgan, bu kararın İslam âleminin ve Müslümanların onurunu ayaklar altına almak, canını yakmak için, bilerek ve isteyerek Ramazan ayı öncesinde alındığını ifade etti. Sayılgan, “Mısır'da Muhammed Mursi vetiranlığa karşı çıkan dava arkadaşları için alınan bu kararın, uygulanmaması için Rabbimizden niyazımız odur ki, bu mübarek günlerin hürmetine, oradaki kardeşlerimizin davasına destek amaçlı dünyanın her köşesinden edilen dualar hürmetine, alınan bu kararın uygulanmasına engel olması. Halkın tercihleriyle göreve gelen bu kardeşlerimizi, hukuk dışı yollarla sadece görevlerinden, ülkelerine hizmetten değil hürriyetlerinden ve canlarından edenlerin Allah müstahaklarını versin. Zalimlerin ve yardakçılarının yaptıkları zulümler ayaklarına dolansın” şeklinde konuştu.

Alınacak kararları yakından takip etmeye devam edeceklerini belirten Sayılgan, "Müslüman ülkelerin kendi halkına benzeyen, içlerinden çıktıkları halka hizmet eden idarecilerinin ve onların destekçisi halklarının, canlarının, Tiranlar, Firavunlar ve onlara destek olan zalimler nezdinde Irak'taki bir karabatak kuşu kadar değerleri yoktur. Bu ve benzer zalimane uygulamaların İslam Dünyasında, hatta batı dünyasında karşı şiddeti doğurduğunu, bunun da Müslümanlara terörist demek için İslam düşmanları tarafından malzeme olarak kullanıldı" diye konuştu.

Türkiye'deki bazı devşirme anlayışta olanların da batının nakaratını tekrarladığını söyleyen Sayılgan, batıcılıktan batılcılığı anlayan, Türkiye'de kanadı kırılan tavuğun hesabını soranların, Mısır'daki binlerce insanın Firavunca bir yaklaşımla katledilişini seyrederken vicdanlarının sızlayıp, sızlamadığını merak ettiklerini ifade etti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler