İçmeden önce bir kez daha düşünün!

Uzmanlar tarafından hayati tehlikesi olduğu için yasaklanması gerektiği savunulan enerji içeceklerinin zararları saymakla bitmiyor. Son olarak ortaya çıkan bir video tehlikenin boyutlarını gözler önüne serdi.

İçmeden önce bir kez daha düşünün!
- A +

 

24 tane enerji içeceğini üst üste içen adamın videosu enerji içeceklerinin insan hayatına etkisini bir kez daha gözler önüne serdi. 24 tane enerji içeceğini üst üste içen adamın videosu internet alemini salladı adamın videosunu izleyenler dehşete kapıldı videoda adamın kalp atışlarının göğüs kafesini kırdığı görülüyor. İşte o video:

 İşte enerji içeceklerinin uzmanlar tarafından ortaya çıkartılan zararları;

Enerji içeceklerinin bazılarının bir şişesinde ancak 14 kutu kola içmekle alınacak miktarda yani 505 miligram kafein mevcut. Kafein zehirlenmesi ciddi bir tablo.
Kafein zehirlenmesi; sinirlilik, huzursuzluk, baş ağrısı, çarpıntı, ritim bozukluğu, uykusuzluk, terleme, ajitasyon, ellerde titreme gibi sinir sistemi ve mide ağrısı, göğüste yanma, bulantı, kusma, ishal gibi sindirim sistemi belirtilerine sebep oluyor.


Fazla miktarda kafein özellikle de Hipertansiyon, kalp yetersizliği, ritim bozukluğu gibi hastalıkları olanlarda kalp ve yüksek tansiyon krizlerine yol açabiliyor.

TÜRKİYE HENÜZ HİÇBİR ÖNLEM ALMADI!

İçerdiği bu kimyasal sebebiyle spor yaptıktan sonra kullanılması oldukça riskli olan enerji içecekleri, bu gibi durumlarda ani krizlere yol açabiliyor. Özellikle kalpten pompalanan kalp miktarını arttıran enerji içecekleri ani beyin kanamalarına da yol açabiliyor. Ayrıca alkol ile birlikte kullanılması da karaciğerde büyük yıkımlara sebebiyet verebiliyor. Ayrıca, enerji içeceklerinin  düzenli tüketimi dönüşü olmayan sinirsel rahatsızlıkları tetikleyebiliyor. Özellikle gençlerin yoğun olarak kullandığı enerji içeceklerinin insan vücudu için saatli bir bomba gibi olduğu uzmanlarca ifade edilirken, Sağlık Bakanlığı'nın RedBull ile ilgili bir önlem alıp almayacağı merak ediliyor

ENERJİ İÇECEKLERİNİ YAŞLILAR HİÇ İÇMEMELİ

Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç Dr. Harun Arbatlı da şunları söyledi:

"Güçlü yemekler yenirken veya yedikten sonra enerji içeceği gibi uyarıcı nitelikteki içeceklerin tüketilmemesi gerekir. Alkolle birlikte kesinlikle alınmamalı. Kalp hastalarında bu içeceklerin mutlaka yan etkisi olur. Özellikle yaşlıların yüksek tansiyon, çarpıntı hatta kalp krizi geçirmesine neden olabilir.'

Yorum Ekle

İlgili Haberler