'Hz. Muhammed karikatürleri' sergisi tartışma yarattı

İngiltere'nin başkenti Londra'da eylül ayında açılması planlanan "Hazreti Muhammed karikatürleri" sergisi tartışmalara neden oldu.

'Hz. Muhammed karikatürleri' sergisi tartışma yarattı
- A +

 

"Sharia Watch UK" isimli şeriat karşıtı grubun düzenleyeceği sergiye, İslamiyet karşıtı görüşleriyle bilinen Hollandalı siyasetçi Geert Wilders konuşmacı olarak davet edildi. Sergide Charlie Hebdo saldırısının ardından çıkarılmaya başlanan "Vive Charlie" dergisinden karikatüristlerin çizdikleri yer alacak.

Sharia Watch UK grubunun başkanı Anne Marie Waters yaptığı açıklamada, "Sansür ve korkunun hüküm sürdüğü günümüzde, ifade özgürlüğü hakkımız için birlikte durmamız önemli. Tehditlere boyun eğmeyeceğiz. Demokrasimizin gidişatı, bugün yapacağımız eylemlere bağlıdır" ifadelerini kullandı. Göçmen karşıtı görüşleriyle bilinen Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi'nin (UKIP) üyesi olan Waters, "amaçlarının insanları kızdırmak olmadığını" savundu.

Waters, Nisan ayında İngiltere'de yapılan bir gösteride "Müslüman ülkelerden göçün durdurulması ve camilerin kapatılması gerektiğini" söylerken kameralara yakalanmıştı.

Sergi, İngiltere'de özellikle islamofobi karşıtı grupların tepkisine neden oldu.

Ülkede Müslümanlara karşı nefret suçlarını izleyen "Tell Mama" kuruluşu tarafından yapılan açıklamada, "Bu sergi ifade özgürlüğüyle ilgili değildir. Bu sergi, insanları kızdırmak ve ortalığı alevlendirmek için düzenlenmektedir" denildi.

Kuruluşun Direktörü Fiyaz Mughal, ırkçı nefret suçlarıyla yargılanan bir siyasetçinin sergiye konuşmacı olarak çağrılmasının yanlışlığına dikkati çekerek, "Bu sergi ifade özgürlüğüyle ilgili değildir" dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler