evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma evden eve nakliyatHükümet nasıl kurulacak?

Seçim sonuçları Türkiye için yine "koalisyon seçeneğini" gündeme getirdi. Meclis'te dört partiden oluşan aritmetiğin ortaya çıkmasının ardından, hükümet alternatifleri de konuşulmaya başlandı

Hükümet nasıl kurulacak?
- A +

 

Sandıktan çıkan Meclis aritmetiğine göre hiçbir parti tek başına hükümet kuracak 276 milletvekili çoğunluğuna erişemedi. Bu nedenle aralarında erken seçimin de olduğu çeşitli senaryolar gündeme geldi:

1- AK Parti azınlık hükümeti ile erken seçim: AK Parti, 259 milletvekili ile azınlık hükümeti kurarak, seçimlerin yenilenmesi kararını zorlayabilir. AK Parti dışındaki üç partinin bir araya gelerek hükümet kurma ihtimali zayıf olduğundan, içinde AK Parti'nin bulunmadığı bir hükümetin hayata geçmesi mümkün olamaz. Böylece Türkiye seçimleri yenileyerek yeniden milletin kararına başvurur. Dün gece AK Parti'de yapılan ilk değerlendirmelerde üzerinde en fazla değerlendirme yapılan seçenek bu oldu.

2- AK Parti- CHP koalisyonu: Parlamento çoğunluğunun en yüksek olduğu hükümet seçeneklerinden biri olarak birinci ve ikinci partinin koalisyonu söz konusu olabilir. Ancak parti programlarındaki köklü farklılıklar, uzun ömürlü böyle bir koalisyon ihtimalini zayıflatıyor.

3- AK Parti-MHP koalisyonu: Milliyetçi muhafazakâr tabana sahip iki parti kâğıt üstünde koalisyona yakın gibi dursa da özellikle çözüm süreci konusundaki ciddi görüş ayrılıkları bu iki partinin birlikteliğini güçleştiriyor.

4- AK Parti-HDP koalisyonu: Sürpriz yapan HDP'nin birinci parti olan AK Parti ile koalisyona girmesi de seçeneklerden biri. Ancak HDP'nin tüm kampanyasını AK Parti karşıtlığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı "başkan" yaptırmama üzerine kurması ve hâlâ terör örgütünün güdümünde olduğu kanaati bu tarz bir koalisyonu da gerçekçi olmaktan uzaklaştırıyor.

5-CHP-MHP-HDP koalisyonu: Üç benzemez partinin sadece AK Parti karşıtlığında birleşerek seçim kampanyası yürütmesi, bu ihtimali gündeme getirdi. Ancak milliyetçi oylara hitap eden MHP ile Kürt oylara hitap eden HDP'nin nasıl aynı koalisyonda bir araya geleceği önemli bir soru işareti olarak değerlendiriliyor. Bunun yanı sıra kağıt üzerinde dışarıdan HDP destekli CHP-MHP koalisyonu da seçenekler arasında yer alıyor. Ancak aynı gerekçelerle bu seçenek de gerçeklikten uzak bulunuyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler