Hükümet kurulmalı, Türkiye bir seçimi daha kaldıramaz

Mustafa Koç, partilerin belli ilkeler çerçevesinde anlaşmaları gerektiğini belirterek, “Yekten hayır demeyi doğru bulmuyorum. Ortak payda Türkiye ise anlaşılmalı. 2 ay sonra Türkiye yeniden bir seçim atmosferine girecek. Türkiye bunu kaldıramaz. Kaldırmamalı da” dedi.

Hükümet kurulmalı, Türkiye bir seçimi daha kaldıramaz
- A +

 

Önceki gün Urla’da, Ankara Üniversitesi Mustafa V. Koç Deniz Arkeolojisi Araştırma Merkezi’nin açılış törenine katılan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, tören sonrasında gazetecilerle buluştu. Yeni açılan merkezle birlikte deniz ve sualtı tutkusunu da anlatan Koç, bu arada ülke gündemine ilişkin sorularımızı da yanıtladı. Hükümetin kurulamama ihtimali ve ‘erken seçim’ söylemleri hatırlatıldığında, “Ortak payda Türkiye ise belli ilkeler çerçevesinde (koalisyon için) anlaşıyor olmaları lazım. Ben yekten hayır demeyi doğru bulmuyorum açıkçası” yorumunda bulunan Mustafa Koç, iş dünyasının erken seçim ihtimaline karşı liderlerle buluşup, görüşmeler yapması konusunda ise “Öyle olmaları lazım. Düşünebiliyor musunuz 2 ay sonra Türkiye yeniden bir seçim atmosferine girecek. Türkiye bunu kaldıramaz. Kaldırmaması da lazım” dedi.  

ŞİMDİLİK RAKAMLAR İYİ...

Seçim sonrasında tüketimin canlanıp canlanmadığı sorulduğunda ise Koç, “Bunları konuşmak için daha erken. 2-3 ay beklemek lazım. Çok şükür şimdilik rakamlar iyi. Allah korusun bir belirsizlik olursa…” diye yanıt verdi.  Doların yükselişi konusunda da yorum yapan Koç şöyle devam etti: 

PARAMETRELER SAĞLIKLI

“Tabii ki dolar bütün para birimlerine karşı yükseldi ancak gelişmekte olan ülkeler içinde parası en çok değer kaybeden ülke de biziz. Unutmayın ki petrol 40-45 dolar bandında gezerken, Türkiye’nin cari açığında 10 milyar dolar artı yazdı bu. Bu büyük bir hadise… O kadar büyük bir devlet kuşuydu ki başımıza konan,  daha da avantaja çevrilebilirdi. Bunun bütçe açığını kapatmaya daha çok katkısı olurdu. Bütçe açığına müspet etkisi olurdu. Seçim atmosferi ve konjonktür nedeniyle bu fırsat yeterince değerlendirilemedi. Yine de Türkiye’nin şu andaki makro ekonomik parametreleri sağlıklı.”   

Ruanda’ya goril çekmeye gittik

Bir ay önce Ruanda’ya giden Mustafa Koç, izlenimlerini şöyle anlattı: Ruandaya goril çekmeye gittik. Ruanda, iç savaştan sonra yeniden yapılanmış. Ekonomisi düzelmiş, barış var. O bölgenin İsviçre’si gibi. Oradakilere konuşunca “Yatıp kalkıp her uyandığımız güne dua ediyoruz” diyorlar. O ülkede korkunç şeyler oldu. Yan yana yaşayan insanlar, Yugoslavya dağıldıktan sonraki gibi korkunç şeyler yaptı. Soykırım yaşandı orada. 

Dövmeler kızının tasarımı

İki kolunda iki balık dövmesi bulunan Koç’un sağ kolundaki dövme ailesinin baş harflerinden oluşuyor. Kızları Aylin ile Esra, eşi Caroline ve kendi adı Mustafa’nın baş harflerinden oluşan balık figürünün tasarımı ise büyük 
kızı Esra'ya ait.

Twitter’la başa çıkamadı!

Koç, basın mensuplarıyla sohbeti esnasında kendine bir instagram hesabı açıp, Ruanda’da çektiği fotoğrafları yüklemeye başladı. Söz Twitter’a geldiğinde ise Koç, “Başa çıkamam diye kapattık. Başka bir isimle hesap açtık" diye konuştu.

35 YILDIR DALIYORUM

35 yıldır dalış yaptığını söyleyen Mustafa Koç, dalgıçlık tutkusunu şöyle anlattı: “Dalmak benim için meditasyon gibi. Üç boyutlu bir dünyada orası. Oradaki dinginlik, huzur ve deniz canlıları çok etkileyici. 2000 dalışım vardır herhalde. Yılda 1-2 de seyahatim oluyor. Kızlarım tropik yerlerde başladı. Öyle bir yerde başladılar ki şimdi Ege’de dalamıyorlar. Eşim de iyi dalgıç ama o sıkıcı buluyor.."

40 metre derinde hava bitti

Yıllar önce başından geçen bir dalış macerasını da anlatan Koç, “Sığacık’ta Ayhan Sicimoğlu ile bir dalışımızda çok önemli bir tehlike atlattım. Ben dikkatsizlikle boş tüp ile inmişim aşağıya. 40 metre derinlikteyiz ve havam bitti. 15 dakika sonra olsaydı, veya geminin içinde olsaydık vurgun yerdik" dedi.

İlgili Haberler