HSYK'dan şok karar!

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 3. Dairesi, 2012’deki hakimlik savcılık sınavındaki kopya iddialarıyla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma sonrası şok bir karar verdi.

HSYK'dan şok karar!
- A +

 

HSYK, bugün soruşturma kapsamında kopya çektikleri tespit edilen 37 hakim ve savcının mesleğe kabul kararlarını kaldırdı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmada, çarpıcı bir gelişme yaşandı. HSYK soruşturma ve bilirkişi raporu kapsamında 37 hakim ve savcının mesleğe kabul kararlarını kaldırdı. 2012 yılındaki Avukatlıktan Hâkimliğe Geçiş Sınavı’nda 80 ve üzeri alanların kitapçıklarını inceleyen bilirkişi, 57 kişi için “Soruları sınavdan önce elde ettiklerine yönelik kuvvetli kanaat olmuştur” tespiti yaptı.

Rapora göre en yüksek puan alan ilk 2 kişi evli. Başarılı adaylar arasında 15 çift vardı. Sınavı geçenlerden 39’u hâkim ve savcı olarak atandı. Dosya HSYK’ya gönderildi. 

Bilirkişilerin 10 Şubat 2015 tarihli raporunda şu tespitler yer aldı:

“Sınavdaki  8 matematik sorusu incelendiğinde belirli işlemler gerektirdiği tespit edilmiştir. Adayların bu soruları kâğıt üzerinde hiçbir işlem yapmadan, yalnızca zihninden çözmesinin olanaklı olmadığı değerlendirilmiştir. Adayların bazılarının soru kitapçıklarında doğru cevapladıkları matematik sorularının çözümleri bulunmamakta. Bu adaylardan bir kısmının soru kitapçıklarında hiçbir işaretleme yoktur. Diğerlerinin yazdıkları ise soruyu çözüme ulaştırmayan yazılardır. Bu adayların soru kitapçığında çözümü bulunmayan soruyu doğru cevapladıkları belirlenmiştir.”

Yorum Ekle

İlgili Haberler