Hrant Dink soruşturmasında flaş gelişme

Hrant Dink'in öldürülmesini ilişkin soruşturma kapsamında şüpheli sıfatıyla ikinci kez ifadesi alınan dönemin eski İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü Yılmazer tutuklandı.

Hrant Dink soruşturmasında flaş gelişme
- A +

 

Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, ''Emniyetteki Paralel Yapı''yla ilgili düzenlenen operasyondan tutuklu bulunan ve cinayet döneminde İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü olan Ali Fuat Yılmazer tutuklandı. 

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in 19 Ocak 2007'de Şişli'de uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmesine ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği Terör ve Örgütlü Suçlar Birimi Savcısı Gökalp Kökçü tarafından yürütülen soruşturmada, 2. kez şüpheli sıfatıyla ifadesi alınan Ali Fuat Yılmazer, tutuklaması istemiyle nöbetçi İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi. 

Hakimlikte ifade veren Yılmazer'in, ''suç işlemek amacıyla örgüt kurmak'' ve ''tasarlayarak öldürmeye yardım etme'' suçlarından tutuklanmasına karar verildi. 

Cinayet döneminde İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü olan ve ''Emniyetteki Paralel Yapı'' soruşturmasından tutuklu bulunan eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer, şüpheli sıfatıyla ikinci kez ifade vermek üzere tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevinden Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirilmişti. Dink cinayeti soruşturması kapsamında 4 Aralık 2014'te de ifadesi alınan Yılmazer, soruşturmada elde edilen yeni deliller doğrultusunda tekrar ifadeye çağrılmıştı. 

Soruşturma süreci 

Hrant Dink cinayetinde ihmali olduğu iddia edilen, dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör ile emniyet görevlilerinin de aralarında bulunduğu 9 kamu görevlisi hakkında açılan soruşturmaya ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nce verilen takipsizlik kararı, Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nce 6 Haziran'da kaldırılmıştı. 

Heyet, gereğinin yapılması için soruşturma dosyasının İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na iade edilmesine hükmetmişti. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Birimi savcılarından Yusuf Doğan'a teslim edilen, Dink cinayetinde kamu görevlilerinin ihmali olduğu iddialarına yönelik dosya ile devam eden soruşturma dosyası, tek soruşturma dosyası olarak birleştirilmişti. Yusuf Doğan'ın Yargıtay'da görevlendirilmesiyle dosya, aynı bürodaki görevli savcılardan Gökalp Kökçü'ye devredilmişti. 

Tek dosyayla soruşturma yürütmeye başlayan savcılık, bu soruşturma kapsamında eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, "Emniyetteki Paralel Yapı" soruşturmasında tutuklu bulunan o dönem eski İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü olan Ali Fuat Yılmazer, dönemin İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler, dönemin İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör, dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay ve dönemin Trabzon İstihbarat Şube Müdürü Faruk Sarı'nın "şüpheli", cinayet davasının sanığı Ogün Samast'ın ise "tanık" sıfatıyla ifadelerine başvurmuştu. 

Tutuklu sayısı 5 oldu 

İfade veren şüphelilerden Faruk Sarı, sevk edildiği mahkemece adli kontrol tedbiri uygulanarak serbest bırakılmıştı. Soruşturma kapsamında ifade veren ve daha sonra haklarında yakalama kararı çıkarılan Muhittin Zenit, Özkan Mumcu ve Ercan Demir, ''cinayette ihmalleri olduğu" gerekçesiyle, eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek de ''ihmali davranışla ölüme sebebiyet vermek" suçundan tutuklanmıştı. 

Yılmazer'in de tutuklanmasıyla Dink cinayeti soruşturması kapsamında tutuklu sayısı 5'e yükseldi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler