Hijyen konusunda sınıfta kaldık!

Başkent Üniversitesi ilginç bir araştırmaya imza attı. "Yeterince Temiz miyiz?" başlıklı araştırma, insanların çoğunun tuvalete girdikten sonra ellerini yıkamadığını gözler önüne serdi.

Hijyen konusunda sınıfta kaldık!
- A +

 

Gün içinde birçok kişinin elini sıkıyor ve merhabalaşıyoruz. Peki, bu kişilerin ne kadar temiz ya da pis olduğunu biliyor musunuz? Bu sorunun cevabını, Başkent Üniversitesi Sağlık Yönetimi Bölümünün gerçekleştirdiği “Yetirince Temiz miyiz?” başlıklı araştırması verdi.
9 bin kişi üzerinde yapılan araştırma, katılımcıların yüzde 70'inin sabahyüzünü, yüzde 58,2'sinin ise tuvaletten çıkınca ellerini yıkamadığını ortaya koydu.

SABAHLARI YÜZ YIKAMIYORUZ

Araştırmada, toplumda bilinmesi gereken temel sağlık davranışları incelendi. 9 bin kişi üzerinde yapılan araştırmada, el-yüz ve tuvalet temizliği gibi günlük alışkanlıklar sorgulandı. Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Simten Malhan'ın önderliğindeki araştırmada, katılımcıların yüzde 70,5'i sabah kalktığında elini yüzünü, yüzde 61,1'i dışarıdan eve döndüğünde elini yıkamadığını belirtti.

SİFONU ÇEKMEDEN ÇIKANLAR ÇOĞUNLUKTA

Araştırma sonuçları ise insanların temizlik konusunda pek titiz olmadığını da gözler önüne serdi. Öyle ki, katılımcıların yüzde 76,9'u tuvalete girmeden, yüzde 58,2'si çıktıktan sonra ellerini yıkamadığı, yüzde 87,1'i tuvalete girmeden önce ve yüzde 8,9'u çıktıktan sonra sifonu çekmediği, yüzde 48,8'i sifonu çekerken tuvalet kapağını kapatmadığını ifade etti.

EĞİTİM DÜZEYİ YÜKSELDİKÇE TİTİZLİK ARTIYOR

Araştırma, özellikle 15-44 yaş grubunun, diğerlerine göre temizlik konusunda daha duyarlı olduğunu, eğitim düzeyi yükseldikçe temizliğe verilen önemin arttığını gösterdi. Prof. Dr. Malhan, hijyene verilecek önemle birçok hastalığın bulaşmasının önlenebileceğini vurgulayarak "Ortalama 20 saniyede el yıkanabilirken, çok küçük maliyetlerle çok büyük hastalıkların önüne geçilebileceği göz ardı edilmemeli. Basit davranışların öğretilmesiyle, bulaşıcı hastalıkların tedavisindeki yüksek maliyetlerin de önlenebilir” dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler