Herkes onun peşinde!

Dünyanın en güçlü böceği olarak nitelendirilen gergedan böceği (Oryctes Nasicornis) yakalayarak zengin olmak isteyenler çoğaldı.

Herkes onun peşinde!
- A +

 

Yurt dışında yüksek fiyatlara alıcı bulduğu belirtilen haberlerin ardından vatandaşlar gergedana benzeyen böcek avına çıktı ve çok sayıda böcek yakaladı. Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden Prof. Dr. Erol Yıldırım ise gergedan böceği ile ile ilgili haberleri, abartılı ve hayret verici buldu. Prof.Dr. Yıldırım "Gergedan böceği Türkiye'nin her tarafında yaygındır. O kadar yüksek bir değeri de yoktur" dedi.

Erzurum'da kimliğini açıklamak istemeyen bir polis memuru, bulduğu gergedan böceğini kimlere satabileceğini araştırırken Ağrı'nın Taşlıçay ilçesinden isminin saklı tutulmasını isteyen bir vatandaşın gergedan böceği bulması, diğer vatandaşları da harekete geçirdi.

Kars'ın merkeze bağlı Ağadeve Köyünde Murat Ömer Faruk (40), işletmeciliğini yaptığı bakkal dükkanında bulduğu gergedan böceğini sinek ilacı sıkarak yakaladı ve bir şişeye yerleştirdi. Kapağını hava alması için delen ve yanında taşımaya başlayan Faruk, böcekle ingilenenlerin kendisiyle temas kurmasını istedi. Aynı şekilde Iğdır'da bir kamu kuruluşunda memur olarak çalışan Kamber Güzelkaya (47), "Kızım haberlerde böceğin çok değerli olduğunu duymuş. Balkonda gördü, yakaladık, şimdi bir kutuda saklıyorum. İlgilenenler iletişime geçebilir" dedi.

TEMA Vakfı Başkanı, Kars Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Ali Kırpık, ortaya atılan rakamların uydurma olduğunu, böceklerin bu gidişle soyu tükenebileceği tehlikesi ile karşı karşıya bulunduğunu bildirdi.

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Entomoloji Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Erol Yıldırım ise gergedan böceği ile ilgili haberleri, abartılı ve hayret verici buldu. Prof.Dr. Yıldırım " Gergedan böceği büyük olduğu için oldukça gösterişli. İnsanlar görünce şaşırıyorlar, değerli olduğunu düşünüyorlar. Oysa gergedan böceği Türkiye'nin her tarafında yaygındır. O kadar yüksek bir değeri de yoktur" diye konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler