Her gün bir avuç yemiş!

Uzmanlardan kolesterolü düşürmek için "kabuklu yemiş tüketin" önerisi geldi.

Her gün bir avuç yemiş!
- A +

 

Harvard Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, kabuklu yemişin erken ölüm riskini azalttığı ortaya çıktı. Kabuklu yemişler zihne de iyi geliyor.
Kabuklu yemişler ömrü uzatıyor, obezite riskini azaltıyor ve zihni açıyor. Bunlar, Harvard Üniversitesi’nin 3 milyon kişi üzerinde yaptığı araştırmanın sonuçları. Antalya'da Uluslararası Kabuklu Kuruyemiş ve Kuru Meyve Kongresi yapıldı. Kongrede Harvard Üniversitesi'ndeki araytırma sonuçlarına dikkat çekildi. Araştırmada görev alan isimlerden biri olan Prof. Jordi Salas Salvado, “Kabuklu yemiş grubu hastalıkların ortaya çıkmasını azaltan yiyeceklerden. Bunun nedeni kabuklu yemişler yağ bakımından çok zengin ama burada bahsettiğimiz yağ bitki bazlı, dolayısıyla sağlıklı bir yağ, bir de mineraller acısından çok zengin. Çok küçük bir porsiyon yiyerek faydalı mineralleri alabilirsiniz” dedi.

HER GÜN BİR AVUÇ YEMİŞ

Salvado, her gün bir avuç kabuklu yemişin, kolesterolü yüzde 7 düşürdüğünü belirtiyor. Haftada en az üç gün 100 gram fındık, badem ve ceviz tüketilmesini öneriyor.

Prof. Salvado, “Kuruyemişler, özellikle diyabet riskini azaltmak, kilo kontrolü, kalp rahatsızlıklarının azaltılması açısından çok faydalı. Araştırmaya göre kabuklu yemişler erken ölüm riskini de azaltıyor” ifadesini kullandı.

ERKEN ÖLÜM RİSKİNİ AZALTIYOR

Uzmanlar, fındık, fıstık gibi kabuklu yemişleri tüketenlerin genel çerçevede erken ölüm riskinin yüzde 39 daha az olduğuna, ceviz yiyenlerde ise bu oranın yüzde 45'e kadar çıktığına dikkat çekiyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler