'Hedefleri kanton ilan etmek'

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, "HDP barajı geçerse AK Parti biraz zayıflarsa, hükümet kurulamazsa bunların hedefi 'özerklik ilan edelim, kanton ilan edelim', bunun peşindeler" dedi.

'Hedefleri kanton ilan etmek'
- A +

 

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "HDP barajı geçerse AK Parti biraz zayıflarsa Türkiye'de kaos çıkarsa hükümet kurulamazsa bunların hedefi 'özerklik ilan edelim, kanton ilan edelim', bunun peşindeler" dedi.

Akdoğan, Beypazarı ilçesindeki toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, 55 yıl önce bugün, 27 Mayıs'ta milletin seçilmiş iktidarına müdahale edildiğini ve seçilmiş başbakanın asıldığını söyledi.

27 Mayıs müdahalesinin "darbelerin anası" olduğunu ifade eden Akdoğan, sonrasında her 10 yılda bir Türkiye'de darbeler yaşandığını belirtti.

Akdoğan, vesayetçi ve darbeci anlayışın devam etmesini isteyen birtakım odaklar olduğunu ifade ederek, "Terör örgütünün uzantısı olan HDP'nin ipine sarıldılar. Bu HDP'nin ne olduğunu sizler biliyorsunuz. Biz de terör belasından kurtulmak için bunlarla görüşmeler yaptık. Şimdi bunlar makas değiştirdi, sözlerinde durmadılar. Gittiler o darbeci, vesayetçi anlayışın, Çözüm Süreci'nin düşmanı olan paralel çetenin peşine takıldılar. Bunların ne olduğunu herkes biliyor" diye konuştu.

HDP'ye barajı geçirmeye çalışan odakların, Türkiye'yi de zayıflatmak istediğini söyleyen Akdoğan, "HDP barajı geçerse AK Parti biraz zayıflarsa Türkiye'de kaos çıkarsa hükümet kurulamazsa bunların hedefi 'özerklik ilan edelim, kanton ilan edelim', bunun peşindeler. AK Parti olmazsa Çözüm Süreci'ni kim yapacak? HDP iktidara gelemez, MHP bunu yapmaz. Peki kim yapacak? Yani bu proje Çözüm Süreci'ni de bitirme, sabote etme projesidir" ifadesini kullandı.

Akdoğan, Türkiye'deki güven ve istikrarın AK Parti'ye bağlı olduğunu dile getirerek, vesayet odaklarının ülkeyi 2002 yılındaki haline getirmeye çalıştığını aktardı.

"Bir iki puan her şeyin rengini değiştirebilir"

Paralel çeteyle bölücü örgütün AK Parti'yi devirmek için bir araya geldiğini ifade eden Akdoğan, "Doğuda KCK'sı batıda Paralel Yapısı. Bu iki örgüt hiçbir konuda anlaşamıyorlardı. Bir taraftan KCK otorite kurmaya çalışıyordu, diğer taraftan paralel, devlet kurmaya çalışıyordu. Hükümetin ikisine izin vermeyeceğini gördüler ve paralel bir yapı kurmak için ittifak yaptılar. Şimdi 'alternatif otorite kurma' düşüncesinde anlaştılar" şeklinde konuştu.

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, milletin AK Parti'ye güvendiğini ve söylediği her şeyi yapacağına inandığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Güven ve istikrar önemli, demokratik kazanımlar önemli. 28 Şubat dönemini unutmayın. Bunlar o günlere dönmeye çalışıyorlar. İmam hatiplerin orta kısımlarını kapatmaya, din dersini kaldırmaya, Diyanet'i kapatmaya çalışıyorlar. Türkiye bütün kazanımlarını kaybeder. Kaybetmemek için 7 Haziran çok önemli. Bir iki puan her şeyin rengini değiştirebilir. Bakın çok önemli, bir puan aşağıda olmak, yukarıda olmak bütün seçimin kaderini etkileyebilir. Bu seçim Türkiye'nin mukadderatını belirleyecek bir seçimdir. Karanlık günlere mi döneceğiz, aydınlık yarınlara mı ulaşacağız? Bunun muhasebesini yapalım. 7 Haziran'da mutlaka sandığa gidelim, herkes sandığa gitsin ve 'Türkiye'nin geleceğinde ben de söz sahibiyim' desin." 

Gençliğin dinamizminden istifade etmek lazım

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, Anadolu Gönül Erleri Derneğince İstanbul'un fethinin 562. yıl dönümü dolayısıyla Kocatepe Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinliğe katıltı.

Akdoğan, burada yaptığı konuşmada, gençlikte umut ve öz güven sahibi olmanın çok önemli olduğunu söyledi.  

Geleceğin gençlere ait olduğu için seçilme yaşını 18'e indirdiklerini kaydeden Akdoğan, muhalefet partilerinin bu uygulamaya karşı çıktığını belirtti.

Akdoğan, gençlere güvenilmesi gerektiğini ifade ederek, "İnancı ne olursa olsun, düşüncesi, etnik kökeni, mezhebi ne olursa olsun gençliğin bir ülküsü vardır. Ondan istifade etmek lazım. Gençliğin dinamizminden istifade etmek lazım" diye konuştu.

Diğer bazı partilerin de gençleri dağa götürme peşinde olduğunu dile getiren Akdoğan, bu insanların gençliğini yaşayamadan hayata veda ettiğini belirtti.

Akdoğan, yeni Türkiye'yi gençlerin dinamizmi, heyecanı ve ülküsü üzerine kurmak gerektiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"İstanbul'un fethi bahsedince aklımıza ilk olarak Fatih Sultan Mehmet gelir. Ardından Ak Şemseddin, Ulubatlı Hasan. Siyasi irade, arkada bir dini şahsiyet, önde bir genç. Savaşı tanklar, toplar, uçaklar değil, bayrağı kim asacaksa o kazanır. Birisi gidecek o bayrağı dikecek. İşte o piyadedir, o gençtir. Bunların 3'ünü bir araya getirmemiz gerekiyor. Siyasi irade ve kararlılık, arkada bir manevi önder, önde de o gençlik ruhu. Bu üçü bir araya geldiği zaman fetih ruhu tamamlanıyor."  

Gençlerin her zaman önlerini açacaklarını anlatan Akdoğan, şöyle devam etti:

"Biz büyük bir medeniyet inşa ettik. O medeniyet insanla başladı. İnsan inşası, toplum inşası, devlet inşası ve medeniyet inşası. Gönül erenleri kurdu bu medeniyeti. Horasan erenleri, Ahmet Yesevi'den, Haçı Bayram Veli'ye, Hacı Bektaş-ı Veli'den, Somuncu Baba'ya gönül erleri geldiler, manevi önderler geldiler. İşte bizler de yeni Türkiye'yi hem gençlik ruhuyla hem o manevi önderlerle hem kararlı bir siyasi iradeyle hep birlikte inşa edeceğiz." 

Yorum Ekle

İlgili Haberler