"Hedef öğrenci odaklı bir üniversite olmak"

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce, belirledikleri yeni yönetim anlayışı çerçevesinde "3'üncü nesil üniversite" olmayı hedeflediklerini bildirdi. 

"Hedef öğrenci odaklı bir üniversite olmak"
- A +

 

Uludağ Üniversitesi'nde üst yönetim yapılanması, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Dekanı Prof. Dr. Mehmet Yüce'nin, üçüncü rektör yardımcılığına atanması ile tamamlandı.  

Yüce, yaptığı açıklamada, Uludağ Üniversitesi'nin Türkiye'nin en köklü üniversitelerinden biri olduğuna değindi.  

Üniversitenin yeni dönemde, yeni bir yönetim anlayışı ile bir dünya üniversitesi olmayı hedeflediğini belirten Yüce, "'Üniversiteyi, yeni bir anlayış ile yönetmek istiyoruz. Özellikle rektörümüzün dünyayı tanıması, hem de sanayide danışmanlık yaparak sanayiyi iyi tanıyor olması nedeniyle üniversitemizde yeni vizyonlar biçmiştir. Bu vizyonlar çerçevesinde, 3'üncü nesil üniversite olmayı ve dolayısıyla öğrenci odaklı bir üniversite olmayı hedefliyoruz" dedi.  

Yüce, üniversitelerinin özellikle 5-10 yıl içerisinde, sadece Türkiye'de değil tüm dünyada kendi adından söz ettireceği bir konumda olmasını hedeflediklerini aktardı. 

Üniversite olarak en önemli hedeflerinden birinin de öğrenciyi kampüs içerisinde tutmak ve kampüste zaman geçirmesini sağlamak olduğunu ifade eden Yüce, ''Onun için çeşitli yaşam alanları hayata geçirmeyi düşünüyoruz. Bu çerçevede kütüphanemizi yeniden yapılandırarak, öğrencinin gece geç vakitlere kadar çalışabileceği bir ortamı oluşturmaya çalışıyoruz'' diye konuştu. 

Yüce, aynı zamanda dekanlığını da birlikte yürüttüğü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin, üniversitenin en köklü ve eski fakültelerinden olduğuna da değindi.

Öğrenci sayısı ile Güney Marmara'nın en büyük fakültelerinden biri olduklarını dile getiren Yüce, ''Fakültemizde Türk öğrencilerimizin yanında, 55 ülkeden 350 yabancı öğrencimiz var. Bu kapasiteyi geliştirmeyi düşünüyoruz. Fakültemiz gerek hoca kapasitesi, gerekse mezunların başarısı ile Türkiye'de ilk üçe giren bölümlerdir. Bunun da mutluluğunu yaşıyoruz'' ifadelerini kullandı.  

Yorum Ekle

İlgili Haberler