Hedef iyi sporcu olmak

5 yıl önce Görükle’de temeli atılan ve 19 futbolcu ile çalışmalara başlayan Nilüfer FK’da bugün tam 200 minik geleceğin yıldızı olmak için ter döküyor.

Hedef iyi sporcu olmak
- A +

 

 Barcelona FC’nin düzenlediği Uluslararası turnuvada Türkiye’yi U 14 takımı ile Nilüfer FK temsil edecek. 4 futbolcunun ise Katalan ekibinin takibinde olduğunu da belirtmeliyim.

Bursaspor Altyapısında uzun yıllar teknik direktörlük yapan ve Türk futboluna sayısız isim kazandıran Ayvaz Öztürk’ün, 5 yıl önce kurmuş olduğu Nilüfer Futbol Kulübü, Bursa’nın gururu olmayı sürdürüyor.

Nilüfer Futbol Kulübünü, kendisi gibi antrenör olan kardeşi Tuncay Öztürk ile birlikte kuran Ayvaz Öztürk, 19 minik ile başladığı futbolcu serüveninde beş yılın sonunda ulaştığı öğrenci sayısı ise gerçekten şaşırtıcı.

Bursaspor Futbol Okulu’nda 300 öğrencinin devam ettiğini düşünürsek, Görükle’de faaliyet sürdüren Nilüfer Futbol Kulübü’nde tam 200 futbolcu adayı antrenörleri eşliğinde çalışmalarını sürdürüyor.

Geçtiğimiz yıl İspanya’da Barcelona FC Kulübü’nün düzenlediği uluslararası futbol turnuvasına giden Nilüfer Futbol Kulübü orada gösterdiği oyun sonrasında bu yıl Katalan ekibinin davetlisi olarak İspanya’ya gidecek olması ayrı bir gurur kaynağı oldu Türk futbolu adına.

Futbolda hedef olarak herkesin iyi futbolcu olamayacağı iyi birer spor izleyecisi olması görüşünü benimseyen Ayvaz Öztürk’ün merak ettiğim Görükle’deki Futbol Okulu’nu izledim.

Merakımın en büyük etkenlerinden birisi ise, Trabzonspor Kulübü’nün geçtiğimiz günlerde düzenlemiş olduğu turnuvaya davet edilmesi olmuştu. Gittim ve oradaki ilk izlenimlerimi size aktarayım.

Muhteşem olarak yorumlayacağım bir spor kulübü. Geniş bir girişi, ailelerin bir araya gelerek antrenmanları izleyebileceği harika bir lokali, aynı zamanda suni çim zeminli iki ayrı sahaya sahip olan bir tesis.

Ayvaz Öztürk ile sohbete başladığımda Nilüfer Futbol Kulübünün kuruluş macerasını öğrenmek istedim.

Aslında Ayvaz Öztürk 2009 yılında Bursaspor’un Vakıfköy’deki alt yapısında antrenörlük kariyerine başladı ve 2011 yılında ise kursları tamamladıktan sonra yeşil beyazlı camiada Türkiye şampiyonalarında büyük başarı kazanan U16 ve U 17 takımlarında teknik direktör olarak görev yaptı.

2014 yılında Bursaspor Kulübü yönetimin almış olduğu bir karar sonrası yeşil beyazlı camiadan ayrılmak zorunda kalan eğitimci olan Ayvaz Öztürk, kuruluşu şöyle anlattı:

“2014 yılında Nilüfer FK’nın kuruluşunu gerçekleştirdik. Kulübün hem başkanı, hem antrenörü olarak görev yapıyorum. Kulübün ilk yılında Görükle ve civarındaki yerleşim alanlarından gelen 19 minik adamla çalışmalara başladık. 5 yıl boyunca gerçekten iyi eğitim vermememizden olacak ki oyuncu potansiyelimiz her geçen yıl arttı. Bugün sayımız 200’ü buldu. Önümüzdeki yıllarda ise bu rakamın daha da büyüyeceğine inancım tam.”

HEDEF İYİ SPORCU

“Biz burada kardeşim Tuncay Öztürk ve diğer antrenör arkadaşlarla birlikte yola çıkarken eski federasyon başkanlarımızın Hasan Doğan’ın söylediği gibi iyi birey, iyi vatandaş iyi sporcu ilkesiyle yola çıktık. Kulübümüzde oyuncu ile antrenörler arasındaki bağ bir abi kardeş, yeri geldiğinde baba-oğul gibi sıcak ilişki vardır. Sevgi bizim ilk sözcüğümüz. Olması nedeniyle hakaret içeren hiçbir söz bizim antrenör arkadaşlarımız kullanmaz. Böyle bir söz duyulduğunda o arkadaşla ilişkimizi bitiriyoruz.”

BURSA’DAN GELİYORLAR

“Yaptığımız çalışmalar sonrasında şimdi Görükle ve civarından değil, servislerimizle birlikte Bursa’nın her yerinden futbolcu adayı buraya gelmesi bizim ne kadar doğru işler yaptığını da ortaya koyuyor. Biz öncelikle Bursa’ya, Bursaspor’a, sonrasında ise Türk futboluna futbolcular kazandırmak istiyoruz. Öncelikli hedeflerimiz ülkemize yararlı insanlar yetiştirmek. Beş yıl içerisinde antrenör arkadaşlarımızla birlikte önemli yol aldığımıza da inanıyorum.”

ALT YAPIDA OYNUYORUZ

“Bursa yerel liglerinde Nilüfer FK olarak mücadelemizi sürdürmekteyiz. Birçok oyuncu adayı ise burada resmi maç oynamanın heyecanını yaşıyor. Ligin yanı sıra minik futbolcularımızın yurt dışı deneyim kazanması için geçtiğimiz yıl girişimlerimiz sonucunda İspanya’nın ünlü kulüplerinden Barcelona’nın düzenlediği turnuvaya katıldık.  U 13 Takımımız orada ünlü takımlarla mücadele etti. Sonrasında başarılı olduk.”

KİTAPÇIKTA BİR BURSALI

“Bizi en çok gururlandıran olay ise Barcelona kulübünün düzenlediği, 24-28 Ekim tarihleri arasında Barcelona’nın Salou bölgesinde yapılacak turnuvanın tanıtım kapakçığında geçen yıl bizim maçımızdan bir fotoğrafın seçilmesi bizleri gururlandırdı. Görünce büyük bir mutluluk yaşadım diyebilirim. Bu yıl U 14 takımımızla mücadele edeceğiz. Ancak bu takımımızın 4 oyuncusu geçtiğimiz yıl Barcelona kulübünün istatikçileri tarafından takibe alındı. Buraya kadar gelip maçlarını izlediler.”

90 TAKIM KATILIYOR

“Bu yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden davet edilen takımlar var. Türkiye’den bir tek biz özel davetle katılıyoruz. U 14 Takımımızın yer aldığı grupta Brezilya’nın Juventude, Barcelona ve Finlandiya’nın HJK takımları bulunuyor. Burada kazandığımız deneyimlerden sonra Bursa U 14 Ligi’nde de maçlarımız başlayacak. Bizim lig maçlarımız Barcelona dönüşü başlayacak. Oyuncularımızın gelişimleri daha da artacaktır. Bizim oyuncularımızı Bursaspor’da alabilir, Trabzonspor’da, Galatasaray’da. Biz gelişim gösterecek her kulübe futbolcularımızı verebiliriz.”

ŞİMDİ BEŞİKTAş'TA OYNUYOR

Bursaspor’dan ayrıldıktan sonra Bursa dışından beğenerek aldığı iki oyuncunun hikayesini aktaran Ayvaz Öztürk, “Benden sonra bu oyuncuları göndermek istediler. Benim ricamla biri kaldı. Diğerini ise ağır olduğu gerekçesiyle göndermişler. Bana babasıyla birlikte vedaya geldiler. Ben Beşiktaş alt yapısındaki antrenör arkadaşımı aradım ve benim sözüme güvenerek o oyuncuyu aldı. Bugün Bursaspor alt yapısında ağır diye beğenilmeyen futbolcu Beşiktaş A takımında oynuyor” diyerek noktaladı.

 

 

 

Yorum Ekle

İlgili Haberler