"Hedef gözetilerek ateş açıldı"

Şırnak’ın İdil ilçesinde çıkan silahlı saldırı sonucu 2 HÜDA-PAR üyesinin hayatını kaybettiği olayın görgü tanığı Mahmut Demir, hedef gözetilerek ateş edildiğini ileri sürdü.

"Hedef gözetilerek ateş açıldı"
- A +

 

Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Kozluca köyünde HÜDA-PAR üyesi Mehmet Şerif Şimşek ile Abdulcelil Talayhan’ın hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan saldırıya ilişkin görgü tanığı Mahmut Demir, İhlas Haber Ajansı’na konuştu.

"PKK LEHİNE SLOGAN ATARAK KÖYLÜLERİ TAHRİK ETMEYE ÇALIŞTILAR"

Seçim çalışmasında bulunmak üzere HDP konvoyunun köye geldiğini hatırlatan Demir, ancak seçim çalışması yerine PKK propagandası yaptıklarını savundu. 90’lı yıllarda 6 köylünün değişik tarihlerde PKK’lılarca katledildiğini aktaran Demir, köye gelen HDP’lilerin özelikle bu ailelerin evlerinin yanlarından geçtikleri zaman PKK lehine slogan atarak aileleri tahrik etmeye çalıştıklarını iddia etti.

"KÖYLÜ KADIN ERKEK İÇ İÇE OYNAMALARINDAN RAHATSIZ OLDU"

Köyün içinde provokatif hareketlerinin ardından köy meydanındaki sahaya geldiklerini ifade eden Demir, köyün meydanında kadın-erkek iç içe oynamaya başladıklarını belirtti. Köylü halkının çoğunluğu dindar olduğunu, bu nedenle köy meydanındaki nahoş manzaranın kendilerini rahatsız ettiğini vurgulayan Demir, rahatsızlıklarını dile getirmek için köylünün grupla konuştuklarını, ancak grubun buna şiddetle karşı çıkarak köylüye saldırmaya başladıklarını ifade etti.

"HEDEF GÖZETİLEREK ATEŞ EDİLDİ"

Abdulcelil ile köy meydanının karşısında bulunan tarlada çalıştıklarını ve kargaşaya görür görmez ne olduğunu öğrenmek için meydana geldiklerini kaydeden Demir, sözlerine şöyle devam etti:

"Silah sesi duyunca arkama baktım ve amcaoğlum Abdulcelil’in yerde yattığını gördüm. Ben de hemen diğer şehit olan ve yeğenim olan Mehmet Şerif’i çağırdım, ‘Yeğenim koş dayını vurdular’ diye bağırdım. Mehmet Şefi geldi ve dayını kucağına almaya çalıştı. Ben de ’koş aracı getir’ dedim. Mehmet Şerif aracı almaya giderken o da vuruldu. Saldırının ardından PKK lehine slogan atan grup araçlarına binerek gitti. 15 dakika sonra asker köye geldi, ama yapacak bir şey kalmamıştı. Olan olmuştu."

Yorum Ekle

İlgili Haberler