HDP ve CHP' destek verdiği "Barış Bloku" kuruldu

Türkiye'nin Suriye'ye yönelik olası bir müdahalesine karşı çıkan aralarında HDP ve CHP milletvekilleriyle çeşitli sendika, meslek örgütü, vakıf ve platformların destek verdiği "Barış Bloku" kuruldu.

HDP ve CHP' destek verdiği "Barış Bloku" kuruldu
- A +

 

HDP milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü, Garo Paylan, Levent Tüzel, Ali Haydar Konca, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş ile inisiyatife destek veren çok sayıda kurumun temsilcisi Beyoğlu'nda bir restoranda gerçekleşen tanıtım toplantısına katıldı.

"BU DÜŞÜNCELERİNİZDEN VAZGEÇİN"

Toplantıda sırasıyla Barış Blok'unun içinde yer alan kurum ve örgütlerin temsilcileri ile milletvekilleri birer konuşma yaptılar. Burada bir konuşma yapan Sezgin Tanrıkulu, "Barış Bloku"nun kurulmasına emeği geçen ve katkı sunanlara teşekkür etti. Önemli bir girişimin başlatıldığını belirten Tanrıkulu, "Umuyorum bu girişim bundan sonra Türkiye'de başka girişimlerin habercisi olur" diye konuştu. Tanrıkulu, Türkiye'nin AK Parti hükümeti döneminde Suriye'deki savaşın hazırlayıcılarından ve yürütücülerinden biri haline geldiğini ileri sürdü. Tanrıkulu, "Bu hükümet aynı zamanda Suriye'de işlenen bir çok savaş suçunun ortağı ve faili durumundadır. Şimdi Suriye'ye askeri müdahalede bulunarak bu durumu başka bir aşamaya geçirmek istiyor. Bu çok açık bir şekilde Suriye'deki savaşın Türkiye içine taşınması olacaktır. Biz yıllardır çatışmadan ve savaştan zarar görmüş insanlarız. Bu savaşın neye mal olabileceğini hesaplıyoruz. Buradan aklından savaş geçirenlere sesleniyorum; bu savaşın ateşi sizi ve herkesi yakar. Bu düşüncelerinizden vazgeçin" dedi.

ERTUĞRUL KÜRKÇÜ: SADECE SURİYE'YE YÖNELİK BİR MÜDAHALEYE KARŞI ÇIKMAK İÇİN KURULMADI

Ertuğrul Kürkçü ise sivil inisiyatifin önemine değinerek, "Bu girişimi sadece Suriye'ye yönelik bir müdahaleye karşı çıkmak için kurmadık. Bölgedeki komşu ülkelerin güvenlikleri ve Türkiye haklarının güvenliği için kurduk. Bu inisiyatifi sadece barışçı söylemler değil aynı zamanda bir siyasi gelecek arayışı, özgür, demokratik bir Türkiye arayışının bir parçası olduğunu akıllarda tutarak mücadele edeceğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı. Toplantıda konuşan ÖDP Genel Başkanı Alper Taş da barış koalisyonu kurduklarına dikkat çekerek, "Hükümeti kuracak olanlar bugün kurulan barış koalisyonunu gözardı etmesinler. Çünkü kurulacak savaş hükümeti veya savaş koalisyonu karşısında artık bir barış koalisyonu var" dedi.

GİRİŞİMİN AMACI ANLATILDI

"Barış Bloku" adına hazırlanan basın açıklamasını Gençay Gürsoy okudu. Açıklamada girişimin amacı şu şekilde yer aldı: "Temel hedefimiz ülkeyi bir savaşa sürüklemeye çalışan kışkırtıcıların karşısına dikilmek, ülkenin içinde ve Ortadoğu'da barışı savunmaktır. Girişimimiz, ülke içinde barıştan yana geniş halk kitlelerini harekete geçirmeyi, uluslararası alanda örgütlenmiş sivil barış inisiyatifleriyle işbirliği yaparak bölgeyi bu ölüm çemberinden çıkartmak için çaba göstermeyi amaçlamaktadır. Siyasi görüşü ne olursa olsun bu amacı paylaşan her kurumu, kuruluşu ve kişileri bu girişimimize omuz vermeye çağırıyoruz."

Yorum Ekle

İlgili Haberler