"HDP 'köyünüzü başınıza yıkarım' diye tehdit ediyor"

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Eronat, HDP'nin, insanları 'farklı bir partiye oy çıkarsa köyünüzü başınıza yıkarım' diyerek tehdit ettiğini söyledi.

"HDP 'köyünüzü başınıza yıkarım' diye tehdit ediyor"
- A +

 

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, bölgede seçmene baskı yapıldığını belirterek, "HDP, telefonla, köyleri gezerek ve esnafı dolaşarak baskı yapmaya çalışıyor. Köylere gidilerek, 'farklı bir partiye oy çıkarsa köyünüzü başınıza yıkarım' deniliyor. Hiç kimse korkak değil. Ama insanlar çocuklarıyla, aileleriyle tehdit edildiği için korkabilir" dedi.

Eronat, merkez Yenişehir ilçesindeki seçim bürosunda AA muhabirine, AK Parti'nin çizgisi olan bir parti olduğunu, Türkiye'nin bütün bölgelerinde seçim çalışmalarının ve söylemlerinin aynı olduğunu belirtti.

Halkın kendilerine büyük bir teveccüh gösterdiğini ifade eden Eronat, "Fakat bir suskunluk da var. Adı konulmamış bir baskıyı hissedebiliyoruz. HDP'nin baskısı var. Fakat bunu aleni yapmıyorlar. Aleni yaparlarsa batıdaki 'cici çocuk' imajları bozulacak, oradaki karizmaları çizilecek" diye konuştu. 

Eronat, 2011 seçimlerinde, seçim bürolarının 36 kez molotofkokteyli, taş ve bombalı saldırıya uğradığını anımsattı.

"Sözde anket yaparak insanları fişliyorlar"

Bu seçimde seçim bürolarına açıkça bir saldırı yapılmadığını dile getiren Eronat, şöyle konuştu:

"Seçim bürolarına saldırı yapılırsa HDP'nin saldırgan imajı ortaya çıkacak ve batıda oy kaybedecekler. Bunun yerine HDP, telefonla, köyleri gezerek ve esnafı dolaşarak baskı yapmaya çalışıyor. Saat 22.00'den sonra iki erkek bir kadın evlere giderek sözde anket yaparak insanları fişliyorlar. 'Filan anket merkezinden, A derneğinden geldik' diyerek, 'kaç seçmeniniz var?', 'kime oy vereceksiniz?' soruları yöneltiyorlar. 'Söylemek istemiyorum' diyenleri fişliyorlar. Böyle bir fişleme ve gözdağı var. Kürt halkı hiçbir zaman baskılara boyun eğmemiştir. Nasıl daha önce derin güçlerin yaptığı baskılar konusunda bir isyan geliştirdiyse bugün de HDP'nin, PKK'nın yaptığı baskılara isyan edecektir, gücünü sandıkta gösterecektir."

"Esnaf bize, 'lütfen sahada daha çok görünün' diyor"

Eronat, vatandaşların kendilerini arayarak, 'telefon geldi, tehdit edildik ama yolumuzdan dönmeyeceğiz' dediğini anlattı.

İnsanların gözlerinden baskı görüp, görmediklerini anladıklarını dile getiren Eronat, "Sevecen bakışlarla iş yerlerine girdiğimiz esnaf bize, 'lütfen sahada daha çok görünün' diyor. Çünkü sahada daha çok göründüğümüz zaman güvenleri artıyor" şeklinde konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler