Hayali gerçek olacak

Babasının mezarına bıraktığı mektupta "Pilot olacağım, yüzünü kara çıkarmayacağım" yazan Somalı şehit madencinin kızı Betül'ün pilot olması için gerekli imkanlar THK tarafından sağlanacak.

Hayali gerçek olacak
- A +

 

Babasının mezarına bıraktığı mektupta "Pilot olacağım, yüzünü kara çıkarmayacağım" yazarak gündeme gelen Somalı şehit madenci Ali Yüksel'in kızı Betül Yüksel'in pilot olması için gerekli imkanlar Türk Hava Kurumu (THK) tarafından sağlanacak.

Soma Kaymakamlığında, Betül'e, 18 yaşına geldiğinde gerekli sağlık ve eğitim kriterlerini taşıması halinde Türk Hava Kurumu tarafından ücretsiz pilotaj eğitimi verilmesini içeren protokol imzalandı.

THK Genel Başkanı Vacit Öktem, imza töreninde yaptığı konuşmada, Betül'ün, babasının mezarı üzerine bıraktığı mektupta dile getirdiği pilotluk hayalini gerçekleştirmeyi görev edindiklerini söyledi.

Betül'ü, şartlar olgunlaştığında pilot yapmayı THK olarak taahhüt ettiklerini ifade eden Öktem, THK'nın pilot yetiştirdiğini, üniversitesi olduğunu, hava ambulansı ve helikopter hizmetleri verdiğini halka anlatmak için Betül'ü tanıtım yüzü olarak seçtiklerini kaydetti.

Konuşmalarından ardından Öktem ve Soma Kaymakamı Bahattin Atçı, "uygun yaşa gelmesinin ardından gerekli sağlık ve eğitim kriterlerini taşıması halinde Betül'e THK tarafından ücretsiz pilotaj eğitimi verilmesini" içeren protokolü imzaladı.

Pilotaj eğitimi için Betül'ün 18 yaşına gelmesi gerektiğine dikkati çeken Öktem, 9 yaşındaki Betül'ü ve ailesini, o yaşa kadar da yalnız bırakmayacaklarını ifade etti.

Öktem, imza töreninde Betül'ün babasına yazdığı mektubu, fotoğrafını çekerek gündeme taşıyan Anadolu Ajansı Fotomuhabiri Emin Mengüarslan'a da teşekkürlerini sunarak, Mengürarslan'ın Betül'ün hayalinin gerçekleşmesine vesile olduğunu belirtti.

"BABAMA BİR MEKTUP DAHA YAZACAĞIM"

Betül Yüksel ise çok heyecanlı olduğunu, kendisini melek gibi hissettiğini belirterek, uçmaya başladığında ilk önce annesini uçuracağını anlattı. 

Babasına bir mektup daha yazarak "hayalini gerçekleştirdiğini" söyleyeceğini belirten Yüksel, "Neden pilot olmak istiyorsun?" sorusuna ise "Babamın havada olduğunu düşündüğüm için pilot olmak istiyorum" yanıtını verdi.

Daha sonra Betül, kardeşi Furkan ve annesi Ergül Yüksel ile THK Genel Başkanı Öktem, şehit madenci Ali Yüksel'in Soma Maden Şehitliği'ndeki mezarına ziyarette  bulunarak, dua etti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler