Hatay'da kuduz krizi

HATAY'ın Hassa İlçesi'nde 36 gün önce köpek tarafından ısırılan 4 yaşındaki Hayrunnisa G., tedavi gördüğü Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde hayatını kaybetti. İskenderun İlçesi'nde de bir sokak köpeğinde kuduz virüsüne rastlanılması sonucu ilçe, kuduz için riskli bölge ilan edildi.

Hatay'da kuduz krizi
- A +

 

Hassa İlçesi'nin Kanlıören Mahallesi'nde oturan Hulusi ve Fatma G. çiftinin 4 yaşındaki kızı Hayrunnisa'yı, 36 gün önce bir köpek ağzından ısırdı. İddiaya göre, küçük kızın düştüğünü sanan ailesi olayın hemen ardından doktora götürmedi. İlerleyen günlerde kızlarının gözlerinin kızardığını ve ağzından köpük geldiğini fark eden ailesi, minik Hayrunnisa'yı Hassa Devlet Hastanesi'ne götürdü. Buradan da İskenderun Devlet Hastanesi'ne sevk edilen minik Hayrunnisa'ya kuduz teşhisi konuldu. Özel hazırlanan bir ambulans ile Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürülen Hayrunnisa, doktorların tüm çabasına rağmen kurtarılamadı.

İSKENDERUN'DA ÖLEN KÖPEK KUDUZ ÇIKTI

İskenderun İlçesi'nde özel bir hastanenin bahçesinde bulunan bir sokak köpeğinden şüphelenen vatandaşlar, belediyeye haber verdi. İskenderun Belediyesi Hayvan Bakım Birimi tarafından barınağa götürülen köpeğin, iki gün sonra ölmesinden şüphelenen yetkililer, köpeği Adana Veteriner Araştırma Enstitüsüne gönderdi. Yapılan incelemede köpekte kuduz virüsüne rastlandı. Bunun üzerine ilçede Sağlık Zabıta Komisyonu kurularak, İskenderun kuduz için riskli bölge ilan edildi. İlçenin giriş ve çıkışlarına 'Kuduz risk bölgesi' yazılı tabelalar asılırken, riskli bölge uygulamasının 6 ay süreceği belirtildi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler