Harçlıklarıyla motorlu araç ürettiler

Afyon Kocatepe Üniversitesi Çay Meslek Yüksekokulu öğrencileri, harçlıklarını birleştirerek hurdalıklardan aldıkları malzemelerden motorlu 4 mini araç yaptı.

Harçlıklarıyla motorlu araç ürettiler
- A +

 

Çay Meslek Yüksekokulu'nun  Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri Bölümü öğretmenleri, öğrencilerinden hurdalıklardan toplanılması koşuluyla prototip motorlu araç yapılması istedi.

Bölüm öğrencileri kurdukları gruplarla, hurdalıklardan malzeme toplamaya başladı. Burslarından arttırdıkları paralarla, gerekli malzemeleri toplayan öğrenciler, her bir aracı 6 ayda tamamladı. 

Okulun Müdürü Doç. Dr. Celal Demir,  yaptığı açıklamada, araçların her bir parçasının başka bir araca ait olduğunu söyleyerek, şunları belirtti:

"Çocuklar, hurdalardan araç üretiyorlar. Bizler istesek yeni malzemeler alabiliriz ama bunu bilerek yapmıyoruz. Öğrencilerimiz atıl vaziyetteki malzemelerle kendi tasarımlarını ortaya çıkarıyorlar. Öğrenciler, daha sonra bu araçları yürütmeyi öğreniyorlar. Öğrenciler her türlü malzemeyi değerlendirdi. Bir motorun nasıl çalıştığını hareket ettiğini öğreniyorlar. Okuldaki araçların malzemelerini görüyorlar ama bir de bunu kendi tasarladıkları araçlara yerleştirerek görüyorlar. Bu, öğrencilere cesaret kazandırıyor. Bu çalışmalar, öğrencilerin gelişimine kesinlikle katkı sağlıyor. Ayrıca bu araçlardan biri, güneş enerjisi çalışması için gerekli çalışmalar yapılıyor."

Yorum Ekle

İlgili Haberler