Hangi ülkede çocuklara vurmak yasak?

Çocuklara tokat atılması ya da herhangi bir fiziksel şiddetle ilgili hangi ülkelerde ne tür yasalar mevcut?

Hangi ülkede çocuklara vurmak yasak?
- A +

 


Ait olduğunuz kültür, çocuğunuza tokat atmak için bir bahane olabilir mi? İngiltere’de bir Yüksek Mahkeme yargıcına göre “evet”.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Yüksek Mahkeme yargıcı Anna Pauffley, bu tür davalara bakılırken, İngiltere’ye yeni gelen ailelerin kültürel değerlerinin de dikkate alınması gerektiğini söyledi. Yargıç, bu değerlendirmeyi karısına ve çocuğuna şiddet uygulamakla suçlanan Hintli göçmenin davası sırasında yaptı.

İngiltere’de çocuklara yönelik şiddete karşı kampanya yürüten NSPCC Derneği çocukların kültürel hassasiyetlerden bağımsız olarak her halükarda korunması gerektiğini söylüyor.

Peki çocuklara tokat konusunda hangi ülkelerde ne tür yasalar mevcut?

İngiltere ve Galler’de yasalar “makul bir cezalandırma” olması koşuluyla ebeveynlere çocuklarına tokat atma izni veriyor. Ancak bunun sonucu olarak çocuğa fiziksel zarar verilmesi suç. Çocuğun bir yeri şişerse ya da morarırsa ebeveynler hapis cezası alabiliyor.

İskoçya ve Kuzey İrlanda’da benzer yasalar var. 2012’de Gallerli bir anne, tokat attığı oğlunun şikayeti üzerine hapse girdi. Kadın kararı temyize götürdü ve serbest kaldı.  Galler Parlamentosu bu yıl Mart ayında tokadı yasakladı.

Avrupa Konseyi’ne göre 28 Avrupa ülkesinde çocuklara vurmak tamamen yasak.

Arnavutluk, Andorra, Avusturya, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Danimarka, Estonya, Finlandiye, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, Letonya, Liechtenstein, Lüksemburg, Malta, Makedonya, Hollanda, Norveç, Polanya, Portekiz, Moldova, Romanya, San Marino, İspanya, İsveç ve Ukrayna.
Diğer Avrupa ülkelerinde kısmi yasaklar söz konusu. Örneğin İngiltere’de okullarda çocuklara tokat atılması yasak ama bu ülkelerdeki gibi tamamen yasak değil.

Avrupa Konseyi, Fransa’yı bu konudaki yasalarının muğlak olması nedeni ile eleştirdi.

Bu ülkede, yasalar ailelere çocuklarını “terbiye etme hakkı” tanıyor. 2013’te bir baba, vurmadan önce çocuğunun elbiselerini çıkardığı için 500 euro cezaya çarptırılmıştı. Papa da bu yıl çocuklara tokat vurulabileceğini söylemişti.

Çocuklara Yönelik Fiziksel Cezaları Sona Erdirme Küresel Girişimi’ne göre dünyada 46 ülkede çocuklara fiziksel ceza uygulanması tamamen yasak. Örgüte göre, 150’den fazla ülke çocuklara evde tokat atılmasına izin veriyor, 70’ten fazla ülkede de okulda tokat atmak serbest.

Malezya’da okullarda çocuklara sopayla vurulabiliyor.

İlgili Haberler

Yorum Ekle

VİDEO GALERİ

FOTO GALERİ