'Hamas İsrail ile müzakerelere dönülmesini reddediyor'

Fransa'nın, geçen yıl nisan ayında kesilen Filistin-İsrail barış müzakerelerini yeniden canlandırma girişimi, Filistin tarafında farklı değerlendirmelerle karşılandı.

'Hamas İsrail ile müzakerelere dönülmesini reddediyor'
- A +

 

Fransa'nın, geçen yıl nisan ayında kesilen Filistin-İsrail barış müzakerelerini yeniden canlandırma girişimi,Filistin tarafında farklı değerlendirmelerle karşılandı.

Hamas, Ortadoğu barış sürecini yeniden canlandırmayı hedefleyen ve bu amaçla Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'u, temaslarda bulunmak üzere bölgeye gönderen Fransa'nın girişimine kesin olarak karşı çıktığını bildirdi. Konuyla ilgili AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Hamas yöneticilerinden İsmail Rıdvan, "Filistin halkını, haklarından ve temel ilkelerinden uzaklaştıran Fransa'nın girişimi veya bunu takip edecek girişimlere" olumlu karşılık verilmemesi gerektiğini söyledi. 

"Hamas'ın İsrail'le müzakerelere dönülmesini reddettiğini" söyleyen Rıdvan, görüşmeleri "zaman kaybı ve beyhude bir çaba" olarak nitelendirdi.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki de Fransa Dışişleri Bakanı Fabius'un, Filistin-İsrail barış müzakerelerinin yeniden başlaması yönündeki planının eylül ayından önce netlik kazanamayacağını ifade etti. Filistin'in Sesi radyosuna konuşan Maliki, "Filistinliler, İsrail'in işgal ettiği topraklardan çekilmesini öngören BM Güvenlik Konseyi kararına yönelmeyi, Fransa'nın düşüncelerine tercih ediyor" dedi. 

Yorum Ekle

İlgili Haberler