Halil Falyalı cinayetinde istenen cezalar belli oldu

Halil Falyalı cinayeti soruşturması tamamlandı. Söylemez kardeşler ve 4 şüphelinin 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi.

Halil Falyalı cinayetinde istenen cezalar belli oldu
- A +

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) şoförü Murat Demirtaş ile birlikte öldürülen Halil Falyalı cinayetiyle ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı.

Aralarında tetikçi Mustafa Söylemez ağabeyi Mehmet Faysal Söylemez'in de bulunduğu 5'i tutuklu 6 şüphelinin "tasarlayarak kasten öldürme" suçundan ise iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapisleri talep edildi. Tetikçi Mustafa Söylemez ve ağabeyi Mehmet Faysal Söylemez'in ayrıca "suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme" 5 yıldan 12 yıla kadar, Metin Süs, Cengiz Şener, Abdurrahim Çelik, Ender Yıldız'ın da ayrıca "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak" suçundan 2 yıl 6 aydan 6 yıla kadar hapis cezalarıyla cezalandırılmaları istendi.

Halihazırda Erol Evcil'in eski koruması ve Falyalı cinayetinde gözcülük yapan ve Kıbrıs'ta tutuklu bulunan şoför Veysel Sare, gözcülük yapan Musa Çiçek, tetikçi Ömer Tunç KKTC'de tutuklu bulunuyor.

"CİNAYET İÇİN İLK TARİH EYLÜL'DÜ"

Sabah'tan Dilek Yaman Demir'in haberine göre; soruşturma aşamasında alınan ifadelerde, cinayetin ilk olarak Eylül 2021 tarihinde işlenmesi planlandığı gün yüzüne çıkmıştı. Cinayette gözcülük yapan Musa Çiçek ifadesinde, Söylemez'le birlikte Eylül 2021'de ilk olarak Kıbrıs'a gittiklerini ancak Söylemez'in kendisine, "Geri dönüyoruz, ekip dağıldı, ekti beni şerefsizler" dediği, İstanbul'a geri döndüklerinde ise Falyalı için, "Kendini tutuklatmış ş..." dediğini söylemişti.

"6 AYLIK CİNAYET PLANI AŞAMA AŞAMA UYGULAMAYA KONULDU"

İddianamede bu anlatımlara yer verilerek, "Eylem, 8 Şubat 2022 tarihinde gerçekleştirilmiş ise de, eldeki tüm somut tespitlere göre aslında aylar öncesinden planlanmış. İlk denemede gerçekleştirilememiş, buna rağmen Halil Falyalı ısrarla takip edilerek cezaevinden çıkmasından sonra yeni bir plan uygulamaya konmuş. Cinayet 8 Şubat tarihinde gerçekleştirilmiştir" denildi.

Şüphelilerin aylar öncesinden eylemin gerçekleştirmesi yönünde karar aldıkları, buna ilişkin plan yapıldığı ve bu planın yaklaşık 6 ay gibi bir sürede aşama aşama uygulamaya konduğu vurgulandı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler