Halaçoğlu, Baykal'ı yalanladı

MHP Grup Başkanvekili Halaçoğlu, Deniz Baykal'ın açıklamalarıyla ilgili "Ağzımdan hiçbir zaman 'Grubumuz serbest bırakılacaktır' gibi bir söz çıkmadı" dedi.

Halaçoğlu, Baykal'ı yalanladı
- A +

 

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ile Meclis Başkanlığı seçiminin ikinci turundan sonra yaptığı görüşmede ağzından hiçbir zaman seçimin dördüncü turunda "grubumuz serbest bırakılacaktır" gibi bir söz çıkmadığını "Siz bu konuları gidip Sayın Devlet Bahçeli ile görüşün" dediğini aktardı.

Halaçoğlu, düzenlediği basın toplantısında,  MHP üzerinde bir oyun oynandığını, bu oyunun,CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesiyle başladığını savundu.

"Sayın Baykal teamüllerin aksine hangi sebeple ve amaçla Sayın Cumhurbaşkanı ile görüştü?" diye soran Halaçoğlu, "Herhalde Sayın Baykal Meclisi nasıl yöneteceğini Erdoğan'dan öğrenecek değildi. Cumhurbaşkanı ile ne konuştular? Bu konuşmada iki partili bir devlet için operasyon mu yapılıyordu? Bunların açıklaması tam olarak yapılmadı" dedi.

Halaçoğlu, "Hangi sebeple MHP ile AK Parti'nin koalisyon kurması istenebilir. Çünkü biz 'Cumhurbaşkanı anayasal sınırlarına çekilsin' diyoruz ama AKP 'Cumhurbaşkanlığı üzerine konuşturmayız' diyor" ifadesini kullandı.

MHP ile HDP'nin aynı blokta yer almasının mümkün olmayacağını belirten Halaçoğlu, MHP'nin ilkeli ve belli bir duruş içerisinde olduğunu söyledi. 

Halaçoğlu, "Biz eğer Sayın Baykal'ı desteklemiş olsaydık, kamuoyuna şunlar yansıtılacaktı: AKP'nin tabiriyle 'Siz Baykal'ı seçtiniz, muhalif adı altında dinsiz, inançsız bir partinin adamını seçtirdiniz' diye yine bize yükleneceklerdi. Biz de kendi adayımızı ortaya koyduk. Madem muhalefetten birisi desteklenecekse Ekmeleddin İhsanoğlu'nu destekleselerdi. Yani aslında İsmet Yılmaz'ı seçtiren MHP değil CHP'dir" diye konuştu.

"CHP AKP'ye daha yakın görünüyor"

Siyasi ahlakın doğruların söylenmesini gerektireceğini belirten Halaçoğlu, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ile ikinci turdan sonra yaptığı görüşmede, ağzından hiçbir zaman "Grubumuz serbest bırakılacaktır" gibi bir söz çıkmadığını "Siz bu konuları gidip Sayın Devlet Bahçeli ile görüşün" dediğini aktardı. 

"Aksini söyleyebilecek birisi varsa çıksın söylesin" diyen Halaçoğlu, şöyle devam etti:

"Dün akşam söylemediler. Levent Bey de 'grubumuzu serbest bırakacağız' sözünü kullanmadığı gibi 'Devlet Bey ile görüşün" sözünü de kullanmadı. Halbuki işin asıl kritik noktası burada yatmaktadır. CHP, Baykal'ın seçilememesinden bir psikolojik buhran içine girmiş olabilir, ancak ne daha önceden bu konuda Devlet Bey ile bu konuda bir görüşme yaptılar ne de sonra bir görüşme yaptılar. Üçüncü turdan önce Genel Başkanımızın açıklaması üzerine gidip Devlet Bey ile görüşmeleri gerekmez miydi, madem bu kadar hassastılar?"

Halaçoğlu, MHP'nin koalisyona açık olduğunu, ilkelerini benimseyen partilerle bu konuları konuşabileceklerini bildirdi. Halaçoğlu, "Bu konuda taviz vermiyoruz ve vermeye de niyetimiz yok. Erken seçim 45 günlük süreden sonra gündeme gelebilir" dedi.

"Aynı devam ediyoruz"

Halaçoğlu, bugünkü Danışma Kurulu toplantısında, Başkanlık Divanı ile ilgili 17 üyede ısrarcı olup olmayacakları sorusuna, "Aynı devam ediyoruz" karşılığını verdi.

Halaçoğlu, "Baykal'ı sarayın adayı olarak mı gördünüz?" sorusuna "Herhalde" karşılığını verdi.

"Sayın Yılmaz, size göre ehven-i şer mi?" sorusu üzerine Halaçoğlu, "İkisine de oy vermedik. Ha Baykal ha İsmet Yılmaz, hiç fark etmez" dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler