"Hacı içki içmez boşanamazsınız!"

Kendisine şiddet uyguladığını ve içki içtiğini belirttiği eşinden boşanmak isteyen kadının açtığı davada mahkeme kocanın hacca gitmiş olması nedeniyle içki içmesinin mantığa uymadığı gerekçesiyle çifti boşamadı. Karar Yargıtay’dan döndü.

"Hacı içki içmez boşanamazsınız!"
- A +

 

Kendisine şiddet uyguladığını ve içki içtiğini belirttiği eşinden boşanmak isteyen kadının açtığı davada mahkeme, emniyet ya da savcılığa şiddet iddiasına ilişkin başvuruda bulunulmadığı ve kocanın 2001 yılında hacca gitmiş olması nedeniyle içki içmesinin mantığa uymadığı gerekçesiyle çifti boşamadı. Karar Yargıtay’dan döndü.

Hürriyet gazetesinden Mesut Hasan Benli’nin haberine göre A.G.B., Şanlıurfa’da 1990 yılında evlendiği kocası S.B.’den, kendisine şiddet uyguladığı, hakaret ettiği, hastalığı sırasında,“Numara yapıyor. Gebersin” dediği gerekçesiyle boşanmak için dava açtı.

Duruşmada çiftin çocuklarından B.B. de babasının sürekli alkol aldığı ve annesine küfür ettiği iddiasında bulundu.

Karakola ya da savcılığa başvurmamış olması mümkün değil
Davayı reddeden Şanlıurfa 2’nci Aile Mahkemesi, şiddet iddiasına ilişkin,“Eşinden her zaman şiddet gören, hakarete uğrayan bir kadının, karakola ya da savcılığa başvurmamış olması mümkün değil. Davacının başvurusu bulunmamaktadır”değerlendirmesinde bulundu.
B.B.’nin, babası hakkındaki ‘İçki içiyor’ ifadesini de inandırıcı bulmayan mahkeme, “Şanlıurfa İl Müftülüğü’ne göre, davalının 2001’de hacca gittiği anlaşılmıştır. Günlük hayat tecrübelerine göre hac vazifesini yerine getiren bir kimsenin içki içmesi çok da mantığa uymamaktadır” dedi.

Yerel mahkemenin bu kararını 8 Nisan 2015’te bozan Yargıtay 2’nci Hukuk Dairesi ise, kocanın eşine ve çocuklarına şiddet uygulayıp hakaret ettiği gerekçesiyle çiftin boşanmasını istedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler