USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Dünya

Yunanistan'da sokaklar savaş alanına döndü

Yunanistan'ın başkenti Atina'da, polis kurşunu ile yaşamını yitiren 16 yaşındaki Alexis Grigoropoulos'un ölüm yıl dönümü nedeniyle düzenlenen anma töreni ve yürüyüşlerde sokaklar savaş alanına döndü.

Yunanistan'da sokaklar savaş alanına döndü
07-12-2015 18:26
Google News

Yunanistan'ın başkenti Atina'da, polis kurşunu ile yaşamını yitiren 16 yaşındaki Alexis Grigoropoulos'un ölüm yıl dönümü nedeniyle çeşitli öğrenci dernekleri ve sol gruplar yürüyüşler düzenledi. Yürüyüşe polisin müdahalesi sonrası sokaklar savaş alanına döndü. Eylemcilerin bir bölümünün polise taş ve molotof kokteyli attığı belirtilirken, polis, grubu dağıtmak için ses bombası ve göz yaşartıcı gaz kullandı.

Yürüyüşlerin sona ermesinin ardından Eksarhia semtinde toplanarak yollara barikat kuran ve çevrede park halindeki araçları ve işyerlerini ateşe veren göstericilerle polis arasında çatışma yaşandı. Sturnari caddesinde göstericiler polis ekiplerine taş, sopa molotof kokteyli atarken, polis de göz yaşartıcı gaz ile grupları dağıtmaya çalıştı.

Olaylar sırasında yaklaşık 200 kişilik grubun, Atina Teknik Üniversitesi'ne girmeye çalışması üzerine çevik kuvvet ekipleri müdahalede bulundu. Solomu caddesinde göstericilerin molotof kokteyli fırlattığı dört katlı bir binada çıkan yangın, itfaiye ekiplerince söndürüldü

Başkent Atina'da, gece saatlerine kadar süren olaylarda polisin 25'in üzerinde eylemciyi gözaltına aldığı, bunlardan ikisinin tutuklandığı bildirildi. Gösteriler nedeniyle kent merkezindeki yollar gün boyunca trafiğe kapatılırken, 6 binin üzerinde polisin görev yaptığı belirtildi.

Atina'da, Alexis Grigoropoulos isimli öğrenci, 6 Aralık 2008 tarihinde iki polis memurunun açtığı ateş sonucunda hayatını kaybetmişti. Grigoropulos'un ölümü üzerine Atina'da başlayan protestolar iki hafta sürmüştü. Grigoropulos'a kasıtlı olarak ateş ettiği belirlenen polislerden biri müebbet, diğeri de 10 yıl hapis cezası almıştı. (AA)

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
Bursa Gazete Manşetleri