USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Sağlık

Sinsi düşman hipertansiyon

DÜNYA HİPERTANSİYON GÜNÜ NEDENİYLE BİLGİLENDİRMEDE BULUNAN ÖZEL EGEKENT HASTANESİ HEKİMLERİNDEN DR. AHMET BİLGE, “HİPERTANSİYON SİNSİCE İLERLEYİP BİRÇOK CİDDİ SAĞLIK PROBLEMİNE NEDEN OLABİLİR, DÜZENLİ ÖLÇÜM YAPILARAK TAKİP EDİLMESİ GEREKİYOR” DEDİ.

Sinsi düşman hipertansiyon
17-05-2023 12:05
Google News

Dünya Hipertansiyon Günü nedeniyle bilgilendirmede bulunan Özel Egekent Hastanesi hekimlerinden Dr. Ahmet Bilge, “Hipertansiyon sinsice ilerleyip birçok ciddi sağlık problemine neden olabilir, düzenli ölçüm yapılarak takip edilmesi gerekiyor” dedi. Her yıl 17 Mayıs’ta kutlanan Dünya Hipertansiyon Günü çerçevesinde Özel Egekent Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Bilge açıklamalarda bulundu. Dr. Bilge, dünyada çok fazla kişinin müzdarip olduğu bir hastalık olan hipertansiyonun yaşam kalitesine zarar verdiğini söyledi. Hipertansiyonun sinsi bir düşman olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Ahmet Bilge, sinsice ilerleyip birçok ciddi sağlık problemine neden olabildiğini aktardı. Tansiyonun kanın damarlarda uyguladığı basınç olduğunu ve hipertansiyonun bu basıncın fazla olmasından kaynaklandığını, aynı zamanda hipertansiyon için belirtilerin dikkate alınmasının önemi olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Ahmet Bilge, “Hipertansiyonda baş ağrısı, baş dönmesi, nefes darlığı, çarpıntı, göğüste sıkışma, kulakta çınlama ve sık idrara çıkma gibi belirtilere dikkat edilmeli ve bir uzmana başvurmalısınız. Hipertansiyon belirti vermeden de ilerleyebildiği için hipertansiyon şikâyetiniz olmasa dahi ailenizde hipertansiyon ya da şeker hastalığı öyküsü varsa aralıklı tansiyon takibi yaptırmanızda fayda var” şeklinde konuştu. “Dahili sağlık problemleriniz hipertansiyonu tetikleyebilir”


Birçok dahili problemin hipertansiyonun oluşumunda etkin rol oynadığını vurgulayan İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ahmet Bilge, “Mevcut böbrek hastalığı, böbrek üstü bezi tümörleri, tiroit, kan damarlarındaki sorunlar ve kullanılan bazı ilaçlar hipertansiyonu oluşturabilir. Bu sorunlardan biri ya da birileri sizde varsa hipertansiyonunuzun olup olmadığının araştırılması gerekmektedir ”ifadelerini kullandı. Dahili hastalıkların yanı sıra bazı başka faktörlerinde de hipertansiyonu tetikleyebildiğini sözlerine ekleyen Uzm. Dr. Ahmet Bilge, sağlıksız beslenme, fazla tuz tüketimi, hareketsiz bir yaşam sürmek ve fazla kilo alımının bu faktörler arasında yer aldığını söyledi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
Bursa Gazete Manşetleri
PUAN DURUMU TÜMÜ