USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Dünya

Romanya ve Bulgaristan'ın Schengen umudu

Bulgaristan ve Romanya Cumhurbaşkanları yasadışı göçle mücadelede üzerlerine düşeni yaptıklarını belirterek bu yıl iki ülkenin de Avrupa Birliği'nin pasaportsuz seyahat alanı Schengen bölgesine kabul edilmesini umduğunu söyledi.

Romanya ve Bulgaristan'ın Schengen umudu
18-03-2023 16:53
18-03-2023 16:55
Google News

Bulgaristan'ın başkenti Sofya'yı ziyareti sırasında açıklama yapan Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis "Yasadışı göç Schengen meselesine sadece yapay olarak karıştırılıyor." dedi.

Iohannis, Bulgar mevkidaşıyla görüşmesinin ardından basına verdiği demeçte "Yasadışı göçü engellemek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz ve yapacağız. Ancak Schengen'in bir parçası olma hakkının tanınmasını bekliyor ve bu yıl olumlu bir oy almayı umuyoruz." diye konuştu.

Iohannis'i ağırlayan Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev de yaptığı açıklamada "Bölgede güvenlik için ortak bir sorumluluğumuz var. Ülkelerimiz için öncelikli ortak hedef Schengen'dir ve en kısa sürede kabul edilmemiz için hazır olduğumuzu beyan ediyoruz." ifadelerini kullandı. 

Radev, "Schengen önündeki engelimizi kaldırmak ve kolektif katılımımızı hızlandırmak için birlikte  çalışacağız" diye konuştu.

İki AB ülkesi, Avusturya'nın izinsiz göçle ilgili endişeleri nedeniyle 2022'nin sonlarında Schengen dışında tutulmuş Hırvatistan 1 Ocak 2023 itibarıyla bölgeye katılmıştı.

 Her iki ülke de Avusturya'nın yasadışı göçmenlerin Avrupa'ya geçiş yolu oldukları yönündeki iddialarını reddediyor.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
Bursa Gazete Manşetleri
PUAN DURUMU TÜMÜ