USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Eğitim

LGS öncesi öğrenci ve ailelere tavsiyeler

YAKLAŞAN LİSEYE GEÇİŞ SINAVI (LGS) ÖNCESİ ÖĞRENCİLER ÇALIŞMALARINA YOĞUN BİR ŞEKİLDE DEVAM EDERKEN, RADİKAL EĞİTİM KURUMLARI ÖZEL DERECE SINIF KOORDİNATÖRÜ MURAT ACET, LGS’YE GİRECEK OLAN ÖĞRENCİLERE VE AİLELERİNE TAVSİYELERDE BULUNDU.

LGS öncesi öğrenci ve ailelere tavsiyeler
26-05-2023 10:10
Google News

Yaklaşan Liseye Geçiş Sınavı (LGS) öncesi öğrenciler çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ederken, Radikal Eğitim Kurumları Özel Derece Sınıf Koordinatörü Murat Acet, LGS’ye girecek olan öğrencilere ve ailelerine tavsiyelerde bulundu.


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından LGS tarihi 4 Haziran olarak belirlendi. Sınava bir aydan az kaldığını hatırlatan Radikal Eğitim Kurumları Özel Derece Sınıf Koordinatörü Murat Acet, “LGS’ye kalan zamanı verimli değerlendirmenin kilit kavramları zamanı planlamak, yönetmek ve yaşamı sadeleştirmek olmalıdır. Bunun en doğru yolu, tüm yıla yayılan çalışmalarınızı gerçekçi bir şekilde değerlendirerek kalan süre için uygulanabilir bir planlama yapmaktır” dedi. “Deneme sınavları psikolojik olarak size iyi gelecektir”


Sınava girecek olan öğrencilere tavsiyeler veren Acet, “Daha iyi ve hedefe yönelik bir çalışma için artık uzun uzadıya konu anlatımlarına ağırlık vermek, yıllara göre soru dağılımında çıkmış konulardan yüzlerce soru çözmek gibi sınavın mantığından ve hedeflerinizden uzaklaştıran çalışmalar yerine, eksik konularınızı tespit ederek özet tamamlama çalışmaları yapmak, soru gelme ihtimali yüksek konulara öncelik tanımak ve soru çözme pratiğinizi geliştirmeye yönelik uygulamalara ağırlık vermek sınav başarısına uygun stratejik davranışlar olacaktır. Ayrıca bu dönemde gerçek sınavın provası nitelinde uygulanacak deneme sınavları, psikolojik olarak sınava hazır hale gelmenize ve kaygınızın azalmasına yardımcı olacaktır. Geçmiş geleceğin habercisidir vurgusundan yola çıkarak özellikle önceki yılların sınav sorularının ve MEB’in yıl boyunca yayımladığı örnek soruların incelenmesinin ve çözülmesinin sınav sürecine ve sınav performansına katkısı da oldukça önemlidir. Sınavlarda her yıl birbirine benzer soruların yer alması, soruların konu dağılımları, soru tipleri ve soruların zorluk ve kolaylık durumlarını bilmenin en iyi yolu bu” ifadelerini kullandı. “Gereksiz panik ve gerçek dışı kaygılar sizi etkilemesin”


Acet, “Bu dönemde hem fiziksel hem de psikolojik olarak yaşamınızı sadeleştirmek sınav performansınızın artmasına ve sorunlarınızın üstesinden gelebilme inancınızın yükselmesine katkı sunacaktır. Gereksiz panik, gerçek dışı kaygılar ve azalan sürenin oluşturduğu baskılar sizi etkilemesin. Bunlardan kurtulmak için başta sağlıklı yeme-içme ve uyku düzeni olmak üzere olumlu düşünce ve davranışlarınızı sayıca artırmalı ve planlı ve dengeli olmak şartıyla yorucu olmayan egzersizlere sosyal faaliyetlerle kendinizi daha rahat hissedeceğimiz etkinliklere, kısa molalara yer verebilirsiniz. Böylesi bir tavır sınavın yaşamınızdaki gerçek yerini almasını sağlayacak ve bizi daha zinde tutacaktır" diye konuştu. Ailelere tavsiyeler


Sınav zamanı yaklaştıkça ailelere düşen görevlerin de arttığını bildiren Acet, şunları söyledi: “Sınav süreci, çocuklarınız kadar sizlerin de tüm imkanlarınızı seferber ettiğiniz kaygılı ve zorlu bir dönem. Çocuklarınızın eğitim ve yaşam şartlarını güçlendirmek, sağlıklı ve mutlu gelecekler oluşturabilmek için giriştiğiniz bu çabanın sonucunda onları hep başarılı ve hep en önde görmek istiyorsunuz. Bu sizin en doğal hakkınız. Yaşamda başarı kadar başarısızlık da söz konusu. Çocuklarınızın bu en zor döneminde onları desteklemek, başarıya giden yolda onlara uygun ortamı oluşturabilmek için teşvik edici ve dengeleyici bir rol üstlenmelisiniz. Yüksek başarı beklentisi ve çevre baskısı içinde sıkışan çocuklarınızı ulaşılabilir hedeflere yönlendirmeye gayret etmelisiniz. Herkes bir şeyler yapabilir düşüncesini aklınızdan çıkarmayın ve onları kısır çekişmelere ve kıyaslamalara kurban etmeyin. Çünkü böylesi zor süreçlerde duygusal davranmak beklenenin aksine sonuçlar doğurabilir."

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
Bursa Gazete Manşetleri
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray3482+50
2Fenerbahçe3477+45
3Beşiktaş3474+39
4Adana Demirspor3466+31
5Başakşehir FK3456+14
6Trabzonspor3454+8
7Konyaspor3449+8
8Kayserispor3449-5
9Fatih Karagümrük3447+9
10Kasımpaşa3443-10
11Alanyaspor3541-12
12Sivasspor3540-8
13MKE Ankaragücü3439-10
14Antalyaspor3438-10
15İstanbulspor3435-23
16Giresunspor3434-21
17Ümraniyespor3430-12
18Gaziantep FK3425-35
19Hatayspor3423-58