USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Siyaset

"Hiçbir iktidar insan canından daha değerli değildir"

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, gündemdeki olaylarla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayarak açıklamalarda bulundu.

09-09-2015 15:18
Google News

Kurtulmuş'un konuşmasından satır başları

-"Ne tek başına iktidar ne iktidar koltuğu ne bir saniyelik iktidar bile bir insanın canından daha değerli değildir. Bunu bilen, buna inanan insanlar olarak terörün sona ermesi için bütün gayretimizle mücadele ettik ama maalesef bu ortamı yeniden dirilten, çatışmayı yeniden başlatan ne hükümetin iradesidir ne de devletin iradesidir. Bu çatışmasızlığı sona erdiren bizatihi terör örgütünün kendisidir, terör örgütlerinin kendileridir, o terör örgütlerine emir veren kumanda merkezleridir."


-Bir insanın canı bizim için çok önemlidir.

-Bu memlekette yıllarca kanunsuzca yapılan eylemlere karşı mücadele ediyoruz. Terör örgütüyle 30 yıldan bu yana mücadale ediyoruz. bugün de mücadele görevi devlete ve hükümete düşmektir. Bu memlekette herkesin birlikte yaşamak ve birlikte Vatan kılmaktan başka hiçbir şansı yoktur. Biz hep beraber birlikte barış içinde komşuluğumuzu akrabalığımızı koruyarak yolumuza devam edeceğiz.

"BASINA YAPILAN SALDIRILARI KINIYORUZ VE SORUŞTURMA AÇILACAK"

-"Maalesef son günlerde bazı basın organlarına yapılan son derece çirkin saldırıların varlığı hepimizi rahatsız ediyor. Hükümet olarak bunları telin ediyoruz, bu olayların arkasındaki güçleri de kınadığımızı ifade ediyoruz."

-Basın organlarınında bu durumda yayınlarına dikkat etme sorumlulukları var ama "Medyaya yapılan bu saldırıları kınıyoruz, kabul etmiyoruz ve medya kuruluşlarına yapılan bu saldırılara asla müsamaha etmeyeceğimizi, ilgililer hakkında da soruşturma açılacağının bilinmesini açık bir şekilde ifade ediyoruz."

"UYANIK OLALIM OYUNA GELMEYİN"

"Hepimiz uyanık olalım. Bu memlekette Türk'ün de Kürt'ün de Alevi'nin de Sünni'nin de birlikte yaşamak, bu toprakları birlikte vatan kılmaktan başka hiçbir şansı yoktur. Ne Türk Kürt'e düşman olarak ne Kürt Türk'e düşman olarak bu toprakları kendisine vatan kılamaz. Biz, hep beraber birlikte, barış içinde kardeşliğimizi, komşuluğumuzu, akrabalığımızı, dostluğumuzu koruyarak yolumuza devam edeceğiz."

"TEPKİLERİMİZ DEMOKRATİK YOLLA VERELİM"

"Herhangi bir siyasi partinin mensuplarını, herhangi bir siyasi partinin yapmış olduğu işleri benimsemiyor olabiliriz. Bunlara tepki koyabiliriz. Teröre karşı tepkimizi her halükarda demokratik usuller içinde dile getirmek hepimizin hakkıdır. Ama bunları yaparken demokrasinin önemli unsurlarından bir diğeri olan siyasi partilere zarar vermek, halktan oy alarak parlamentoya gelmiş olan, parlamentoda temsilcisi bulunan partilere zarar vermek ya da başka siyasi partilere zarar vermek kabul edilebilecek şeyler değildir.

"Kanunsuz eylem yapanların, teröre bulaşanların, teröre destek olanların karşısına sivil halkımız değil... Onların cezasını verecek, onların hakkından gelecek olan silahlı kuvvetlerdir, emniyet kuvvetlerimizdir, güvenlik güçlerimizdir. Bir ülkede demokrasi kuralları içerisinde hiçbir şekilde demokratik kurallardan vazgeçmeden, birilerinin söylediği gibi asla 1990'lara geri dönmeden, demokrasi ile güvenlik dengesini çok iyi bir şekilde dengeleyip, inşallah bu işi en kısa zamanda bitireceğiz."

DAĞLICA İLE İLGİLİ RAPOR PAYLAŞILACAK

"Dağlıca ile ilgili Silahlı Kuvvetlerimiz bünyesinde bir soruşturma şu anda yapılıyor. Olayın tam net olarak nasıl cereyan ettiğiyle ilgili. Önümüzdeki günlerde, belki önümüzdeki saatlerde bu rapor da kamuoyu ile paylaşılacaktır."

"İNSANIN KANI DONUYOR"

'İnsanın kanı donuyor bir ton patlayıcı ile 13 askerimizi şehit ettiler' Askerlerimiz oraya operasyona gitmemiştir. Döşenen mayınları temizliyorlardı.

Türkiye içerisindeki imkanlarla patlayıcıların yapıldığını bir kısmının dışarıdan gelen malzemelerle yapıldığını biliyoruz. Bombaları patlatarak geldiler tedbirleri şekilde geldiler. Bir askerimiz şehit edildi ve büyük patlama ile olay meydan geldi. Son derece zor yol kontrolleri yapılan bölgede olay geldi. Son derece geniş alanda farklı şehirlerde eş zamanlı sürdürülen terörle mücadele süreci var.

"BU TEKLİFİ ASLA KABUL ETMEYİZ"

Olağanüstü dönemlere dönülmesi teklfini kayda değer bulmuyoruz. Demokrasiden taviz vermeyeceğiz. Sıkıyönetim, olağanüstü hal tefliklerini kayda değer bulmayız.Türkiye 1 Kasım'da seçime gidiyor. Tablodan ne çıkarsa başımız üstüme. MHP de, CHP de, AK Parti de, HDP de böyle davranmak zorunda. Terörle mücadeleyi yeterli bulmuyorsanız tüm siyasi partiler konuşabiliriz ama kimsenin aklından ne sıkıyönetim ne olağanüstü hal geçsin..Sıkı yönetim ilan etmek çok kolay. Bir daha darbe, sıkı yönetim, vesayet, dönemlerine geri dönülmeyecek. Böyle teklifi yapılmamış kabul ediyoruz. Aklımızdan ne sıkıyönetim ne olağanüstü hal geçsin.

"HDP'DEN İSTEDİĞİMİZ..."

HDP binalarına saldırılarla ilgili AK parti'nin yönlendirici olduğu külliyen yalandır. Bizim HDP'den beklediğimiz terör örgütü ile arasına mesafe koymasıdır.

HDP'nin meşru demokratik parti olduğunu, TBMM'de varlığını, barışın sağlanmasında katkı sağlayacağını düşündük. Siyasi partilere yapılan saldırıları meşru bulmayız. HDP'ye yapılan saldırılarda Ak Parti'nin yönlendirici olduğunu söylenmemiş kabul ediyorum. Partilere yapılan saldırıları yanlış bulduğumuzu, demokrasiye yapılan saldırı olarak kabul ettiğimizi söylüyorum. Bütün gücümüzle olayları teskin etmeye çalışıyoruz.

ABDURRAHİM BOYNUKALIN'IN AÇIKLAMALARI

Sayın Boynukalın'ın yaptığı açıklamada da olduğu gibi protesto kısmında olduğu saldırı kısmında yer almadığını ifade etmiş kendisinin de açıklaması var. Bizler basın kuruluşlarımızın sorummluluk içinde hereket etmesini isteriz. Sayın Boynukalın'ın da ifadelerini paylaşmak isterim.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
Bursa Gazete Manşetleri
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray3482+50
2Fenerbahçe3477+45
3Beşiktaş3577+41
4Adana Demirspor3566+30
5Başakşehir FK3559+15
6Trabzonspor3557+12
7Konyaspor3550+8
8Fatih Karagümrük3548+9
9Kayserispor3546-6
10Kasımpaşa3543-12
11MKE Ankaragücü3542-9
12Antalyaspor3541-7
13Alanyaspor3641-16
14Sivasspor3540-8
15İstanbulspor3538-20
16Giresunspor3537-20
17Ümraniyespor3530-13
18Gaziantep FK3525-38
19Hatayspor3523-61