USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tam kapasite sahadayız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İskenderun'da Deprem Konutları ve Yeni Devlet Hastaneleri Temel Atma Töreni'nde açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tam kapasite sahadayız
24-03-2023 17:26
24-03-2023 17:29
Google News

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları: 

Sevgili Hatay’lılar, İskenderun’un saygıdeğer güzel insanları değerli kardeşlerim sizleri en kalbi duygularımla muhabbetle selamlıyorum. Başı rahmet, ortası mafiret, sonu ebedi azaptan kurtuluş olan mübarek Ramazan’ı şerifin ikinci günündeyiz. Ramazan’ı şerifinizi tebrik ediyorum.

KELİMELER KİFAYET ETMİYOR

Ülke ve millet olarak 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybeden 50 binin üzerindeki insanımız ile yaşadığımız ağır yıkımın acısı yüreklerimizdedir. Depremde yitirdiğimiz insanlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum. Kaybımız öylesine büyük, acımız öylesine derin ki anlatmaya kelimeler kifayet etmiyor. İnsanlarımızı yeniden hayata tutunmalarını, umutlarını yeşertmelerini geleceklere güvenle bakmalarını sağlayabiliriz. Attığımız her adımı bu gaye ile planlıyor ve yürütüyoruz.

36 BİN KONTEYNERİN KURULUMU SÜRMEKTEDİR

Yaklaşık 1.5 ay içerisinde arama kurtarma faaliyetlerinin bittiği enkaz kaldırma faaliyetlerinin hızla sürdüğü, kalıcı konutların inşasına başlandığı döneme girdik. Geçici barınma için 125 bini AFAD tarafından olmak üzere 156 bin çadır dağıtılmış veya kurulmuştur. AFAD tarafından 22 bin ve bağış olarak 14 bin olmak üzere toplam 36 bin konteynerin altyapısı, kurulumu sürmektedir.

BİRİLERİ ACELE ETTİĞİMİZİ SÖYLÜYOR

309 bin aileye 10 bin liralık ödemeler yapılmış, 101 bin aileye de 15 bin liralık taşınma paralarının ödenmesine başlanmıştır. Kalıcı konutlarla ilgili hazırlıkları da inşaat safhasına getirdik. Birileri bize kalıcı konutların yapımı, kadim şehirlerimizin ihyası konusunda acele ettiğimiz söylüyor. Bu şehirlerde yaşayan insanımızın kimsenin keyfini bekleyecek, hesaplarının tekemmülünü bekleyecek vakti de sabrı da dermanı da yoktur.

ŞEHİRLERİMİZİ AYAĞA KALDIRMA SÖZÜ VERDİK

1 yılda 309 bin konut yaparak. Altyapısı ile iş yerleri ile tüm ihtiyaçları tamamlayarak şehirlerimizi ayağa kaldırma sözü verdik. Seçimleri daha önce açıkladığımız 14 Mayıs’ta yapma kararımızın gerisinde de aynı anlayış vardır.

TAM KAPASİTE SAHADAYIZ

Deprem bölgesindeki çalışmalar seçim atmosferinden etkilenmesin bu iş bir an önce ülkenin gündeminde çıksın istedik. Bakanlıklarımızla, kurumlarımızla, sivil toplum kuruluşlarımızla tam kapasite sahadayız. Dünyada 500 km’lik alana yayılan böylesine büyük bir felaketin yıkıcı etkilerinin üstesinden gelip kalıcı konutların inşasına başlayabilecek başka bir ülke bulamazsınız.

BİRİNCİ ŞART DEPREM YARALARINI SARMAK

Türkiye yüzyılı olarak ifade ettiğimiz Cumhuriyetin yeni asrında hedeflerine ulaşabilmenin birinci şartı deprem yaralarını sarmaktır. Hatay yaralı iken kalan 80 vilayetimiz sağlıklı olamaz.

GECİKMEYE İZİN VEREMEYİZ

Deprem şehirlerimizin tamamı için aynı durum geçerlidir. Bu imtihanı hep birlikte verecek felaketin izlerini hep birlikte ortadan kaldıracağız. Bunun için hızla yürüttüğümüz geçici barınma merkezlerinin kurulumu, yardım faaliyetleri, kalıcı konutların inşası programlarında herhangi bir gecikmeye izin veremeyiz.

ÇALIŞMALARI YAKINDAN İZLİYORUZ

Bakanlarımız deprem gününden bizde depremin 3. gününden beri buralardayız. Cumhurbaşkanı olarak her şehrimizi defalarca Cumhur İttifakı olarak ziyaret ettik. Yapılan çalışmaları yakından izliyoruz. Zihnimiz de, gönlümüz de bizlerle birlikte.

YENİDEN İNŞA ETMEDEN BURADAN AYRILMAYACAĞIZ

Ramazan ayını da depremzede kardeşlerimizle geçiriyoruz. Dün Kahramanmaraş’taydık. Bugün Hatay’dayız. İnşallah diğer şehirlerimize de gideceğiz. Tüm yaralar sarılıp yıkılan her şey daha iyisi ile yeniden inşa edilmeden buradan ayrılmayacağız.

SİZ ONLARA ALDANMAYIN

Kardeşlerim kimi deprem turistleri sadece fotoğraf çektirmek için arada bir buralara uğrayabilir. O arada yalan yanlış laflar da edebilirler. Siz onlara aldanmayın. Keşke bunun yerine ellerindeki imkanları geçici barınma merkezleri kurarak yardım faaliyetlerini sürdürerek yüreklerini depremzede kardeşlere açarak kullanabilselerdi.

MUHALEFETİN BELEDİYELERİ BURAYA UĞRADI MI?

İnşallah o da olur. Bugün ana muhalefetin onu aşkın 11 büyükşehir belediyesi var. Nerede bu belediyeler? Bu belediyeler buralara uğradı mı? Biz sorumluluğumuzun gereğini sizlerin beklediği işleri yaparak deprem şehirlerimizi bir yılda ayağa kaldırma sözümüzü tutmaya bakacağız.

BİZ BURASI CHP'Lİ DEMEDİK

Bugüne kadar milletimize verdiğimiz her sözü nasıl tuttuysak inşallah bu defa de aynısını yapacağız. Biz bunu Van’da yaptık mı, Bingöl’de yaptık mı, İzmir’de yaptık mı, Kütahya’da yaptık mı, Antalya, Muğla oralarda da yaptık mı? Hiç kimse tereddüte kapılmasın. Biz burası CHP’li demedik. Biz ne dedik? Bunlar da bizim vatanımız, vatandaşımızdır dedik.

ORTAK HAYALİMİZE SAHİP ÇIKALIM

Biz birliğimize beraberliğimize kardeşliğimize, ortak hayalimize sahip çıkalım. Gerisi kendiliğinden gelecektir. Hatay maalesef 6 Şubat depremlerinde can kaybı, yıkılan bina sayısı bakımından ilk sırada yer alıyor. Tespitlerde gelinen noktaya göre şehrimizde 100 bin binadaki 338 bin bağımsız bölüm yıkık, acil yıkılacak ağır ve orta hasarlı olarak kullanılamaz hale gelmiştir.

BÖLGENİN SAĞLIK ALT YAPISI İÇİN PROJE

Hatay’da 238 bin konutu ve köy evini yaparak hak sahiplerine teslim etmeyi planlıyoruz. 50 bin konut ve köy evlerinin inşasına ilişkin süreci başlattık. Hatay’da 3122 konut ile 22467 konutu inşası fiilen başlamıştır. Önümüzdeki 1 yıl içinde 319 bin konut, toplamda 650 bin konut yaparak şehir merkezlerimizi yerinde dönüştürerek insanlarımıza sağlam, güvenli, huzurlu yuvalar ve iş yerleri kazandıracağız. Konutlarla kalmıyor. Bölgenin sağlık alt yapısını kaldıracak projeleri başlatıyoruz. Arsuz’da 100, Belen’de 30 yataklı devlet hastanelerini tamamlayarak hizmete aldık.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
Bursa Gazete Manşetleri
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray3482+50
2Fenerbahçe3477+45
3Beşiktaş3474+39
4Adana Demirspor3466+31
5Başakşehir FK3456+14
6Trabzonspor3454+8
7Konyaspor3449+8
8Kayserispor3449-5
9Fatih Karagümrük3447+9
10Kasımpaşa3443-10
11Alanyaspor3541-12
12Sivasspor3540-8
13MKE Ankaragücü3439-10
14Antalyaspor3438-10
15İstanbulspor3435-23
16Giresunspor3434-21
17Ümraniyespor3430-12
18Gaziantep FK3425-35
19Hatayspor3423-58