USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Çocuk sapığı iğrenç sucudan savunma

İstanbul Bağcılar'da 2019 ve 2023 yılları arasında 4 çocuğa sucu dükkanının ses yalıtımı yapılmış odasında zincirleme şekilde cinsel istismarda bulunan sapık Metin Şenay savunmasını verdi.

Çocuk sapığı iğrenç sucudan savunma
05-06-2024 12:57
05-06-2024 13:01
Google News

Bağcılar'da 2019 ve 2023 yılları arasında 4 çocuğa zincirleme şekilde cinsel istismarda bulunan şahsın, 293 yıl 6 ay hapisle cezalandırılmasına karar verildi. Bağcılar'da 2019 ve 2023 yılları arasında 4 çocuğa zincirleme şekilde cinsel istismarda bulunan Metin Şenay'ın 331 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada karar açıklandı.

Bakırköy 24. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya SEGBİS sistemi ile bağlanan tutuklu sanık Metin Şenay savunmasında, "Duvardaki yazıları çocuklar yazmışlar ben dışardayken. Hatta döndüğümde kendilerine kızdım. Mahkemenin adaletine güveniyorum. Mağdur M.Y.'ye yönelik suçu tek başıma üstleniyorum. Ailesinden özür diliyorum. Ancak diğer mağdurların ve ailelerinin kusur ve sorumluluğu mevcuttur" dedi.

İNDİRİMSİZ 293 YIL HAPİS

Sanık savunmasının ardından kararını açıklayan mahkeme, Metin Şenay'ın 4 çocuğa karşı ayrı ayrı 'zincirleme şekilde 12 yaşını tamamlamamış çocuğa karşı nitelikli cinsel istismar', 'zincirleme şekilde çocuğu cinsel amaçla hürriyetinden yoksun kılma', 'zincirleme şekilde müstehcen görüntülerin üretiminde çocukları kullanmak' ve 'müstehcen yayınları depolamak ve bulundurmak' suçlarından 293 yıl 6 ay hapisle cezalandırılmasına karar verildi. Sanığa verilen cezalarda indirim uygulanmadı. Öte yandan sanık Şenay'ın 1 milyon 683 bin TL adli para cezası ile cezalandırılmasına da hükmedildi.Mahkeme, sanığın çocukları korkutmak için kullandığı 'sakın bağırmayın' şeklinde yazıların olduğu kağıdın da dosyada delil olarak saklanmasına hükmetti.

İDDİANAMEDEN

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, suç tarihi 2023 yılı öncesi olarak belirtilirken, 4 mağdur ile 5 müşteki yer aldı. İddianamede sanık Metin Şenay'ın Bağcılar'da bir su dükkanının bulunduğu ve uzun yıllardır aynı semt ve mahallede su dağıtımı yaptığı belirtildi. 24 Mayıs 2023 günü mağdurlardan M.Y.'nin okuldan çıktığı ve evine dönmemesi üzerine ailesi tarafından durumun polis ekiplerine ihbar edilerek başvuruda bulunulduğu iddianamede kaydedildi. Polis ekiplerinin önce okul kamera kayıtları ve çevredeki kameraları araştırdığı, mağdurun okul bahçesinden çıktıktan sonra bir minibüse bindiğinin tespit edildiği iddianamede belirtildi. Mağdurun ailesi tarafından kamera kayıtlarının aynı gün izlendiği, aracın daha önce evlerine su siparişi üzerine gelen 'Metin Su' isimli iş yerine ait olduğu iddianamede aktarıldı. Ailenin aracı kullanan kişinin Metin Şenay isimli kişi olduğunu beyan etmeleri üzerine Metin Şenay'ın iş yerinde olabileceği değerlendirilerek çevre araştırması yapıldığı iddianamede kaydedildi. Sanığın gece 03.00 sıralarında iş yerinden çıkarak tedirgin davranışlar sergilediğinin görülmesi üzerine duruma kolluk ekiplerince müdahale edildiği, sanığın iş yerinin içerisine doğru kaçtığı iddianamede açıklandı.

"BEN NE DERSEM YAP, SÖZÜMÜ DİNLEMEZSEN..."

Polis ekiplerinin Metin Şenay'ın arkasından giderek çocuk ile ilgili sorular sormaya başladığı, sanığın hiçbir soruya cevap vermediği, bu sırada iş yerinin arkasından çocuk çığlık sesi duyulması üzerine 'yatak odası' olarak tarif edilen alana geçildiği iddianamede açıklandı. Hazırlanan iddianamede gizli bir odada mağdur kız çocuğunun kilit altında ve ağlar vaziyette olduğunun görüldüğü, gizli bölümde ve mağdurun üstünde kan lekelerinin görülmesi üzerine cinsel istismara maruz kaldığının anlaşıldığı belirtildi. Öte yandan iddianamede gizli odada duvara yapıştırılmış şekilde "Söz dinlemesi kesinlikle yapılacak, kesinlikle bağırma konuşurken fısıltı ile konuş, sağa sola zarar verme, dükkana biri gelirse kesinlikle konuşma, ben ne dersem yap, sözümü dinlemezsen çok acı veririm ve çok döverim gerekirse öldürürüm bence en iyisi sözümü dinle ve dediklerimi yap ben sana en iyi şekilde bakayım" şeklinde bir yazının görüldüğü de aktarıldı.

"EĞER BAĞIRIRSAN SENİ ÖLDÜRÜRÜM"

Mağdur M.Y.,Çocuk İzlem Merkezi'nde alınan ifadesinde ikametlerine 10 senedir su getiren Metin Şenay'ın kendisini çağırdığını, 'seni eve götüreyim' dediğini, Şenay'ın daha önce de kendisini eve götürdüğünü, daha önce kendisine hiçbir şey yapmadığını, o gün yolda giderken eve gitmediklerini fark etmediğini belirtti. Mağdur, iş yerine gelince arabadan indiklerinde sanığın "sen geç bilgisayarda oyna" dediğini, içeri girdiğini ve burada büyük bir oda olduğunu, bilgisayar olduğunu, biraz bilgisayar oynadıktan sonra Şenay'ın "sana bir yer göstereceğim" diyerek kendisini küçük bir odaya götürdüğünü anlattı. Mağdur M.Y. odanın süngerlerle kaplı olduğunu, pencere, cam ve eşya olmadığını, Şenay'ın bir kap bırakarak "tuvaletin gelirse bu kaba yaparsın" dediğini, oraya kustuğunu, Metin Şenay'ın kendisini istismar ettiğini, "eğer bağırırsan seni öldürürüm" dediğini, eline bıçak alıp korkuttuğunu, akşama doğru kendisine mutfağa götürüp "yemek ye" dediğini, yemek yemediğini ve kustuğunu, üşüdüğünü ve karnının ağrıdığını anlattı.

"ÇOCUK ESİRGEME YURDUNDA 10 SENE KALIRSIN"

Mağdur çocuk, sanık Metin Şenay'ın kendisine çocuk esirgeme yurdunda dövülen çocukların videolarını izlettiğini ve "seni böyle dövecekler anneni göremeyeceksin sen bağırırsan bizi burada duyarlar, bizi görürler, ben cezaevinde on sene yatarım, sen de çocuk esirgeme yurdunda on sene kalırsın" dediğini açıkladı. Mağdur, kendisi uyurken polislerin geldiğini de beyan etti. Mağdur M.Y.'nin yapılan muayenesinde de Metin Şenay'a ait olduğu anlaşılan DNA profillerinin bulunduğu kaydedildi. Öte yandan mağdur M.Y. Çocuk İzlem Merkezi'nde yeniden alınan ifadesinde Metin Şenay'ın kendisini istismar ederken video çektiğini gördüğünü de beyan etti.

"YANAĞINDAN ÖPTÜM, CİNSEL İSTİSMARDA BULUNDUM"

Metin Şenay'ın mağdur M.Y. yönünden avukatı eşliğinde alınan savunmasında üzerine atılı suçlamayı kabul ettiği kaydedildi. Sanık Şenay savunmasında "İş yerinin kapısını kilitledikten sonra yalıtımlı odaya götürdüm. Üzerine battaniye örttüm. İlk olarak yanağından öptüm sonra cinsel istismarda bulundum. Başka bir çocuğa cinsel istismarda bulunmadım" dedi.

ÇOCUKLARIN FOTOĞRAFLARINI SAKLAMIŞ

Öte yandan sanığın iş yerinde ele geçirilen dijital materyallere ilişkin bilirkişi incelemesi sonucu bir rapor hazırlandı. Hazırlanan raporda çocuk ****grafisi olduğu değerlendirilen internet aramaları, videoları ve fotoğrafları tespit edildi. Raporda sanığın istismarda bulunduğu değerlendirilen ve yine dijital olarak saklanan müstehcen çocuk fotoğraflarının tespit edildiği de belirtildi. Bazı fotoğraflarda sanık Şenay'ın net olarak görüldüğü de söz konusu raporda açıklandı. İddianamede fotoğraflardan tespit edilen, istismara maruz kaldığı değerlendirilen çocukların iş yerinde vakit geçirdikleri sırada isimlerini yazdıkları belirtildi.

İddianamede iş yerinde ismi yazılı çocuklardan E.N.Ö. ve M.Ö.'nün sanığın eşinin akrabası olduğu belirtildi. Mağdurların sosyal medyada paylaştığı geçmiş yıllara ait fotoğraflar ile dijital incelemeler neticesinde elde edilen müstehcen çocuk fotoğraflarının benzerlik içerisinde olduğunun anlaşılmasıyla mağdur kardeşlerin sanık tarafından istismar edildiğinin değerlendirildiği hazırlanan iddianamede aktarıldı. Yine yapılan araştırmalarda mağdur R.Ş.'nin de iş yerinde isminin yazılı olması nedeniyle istismar edildiği iddianamede değerlendirildi.

"İLK ÖNCE SENİN KAFANA, SONRA KENDİ KAFAMA SIKARIM"

Mağdur R.Ş. beyanında "Ben Metin Şenay'ın gazetedeki çıkan olaylarını öğrenince kendimi eve kapattım. 6-7 ay önce bu olayı öğrendim annem de bana durumu anlatmıştı. Annem bana 'Metin'in sana karşı bir eylemi var mı?' diye sormuştu. Ben de korkumdan söyleyemedim. Metin Şenay, bizim mahallede sucu dükkanı açmıştı, ben evde yalnız kalıyordum. Ablam okula gidiyordu anne ve babam evde olmuyordu abim de dışarılarda geziyordu. Metin Şenay bana 'ben seni korurum sana bir şey olmaz' diyordu. Benim yanına gitmemi isterdi. Gitmezsem bana sinirlenir, bana tuhaf tuhaf hareketler yapardı. Beni tehdit ediyordu. 'Birine söylersen yurda verilirsin, ben de hapse girerim' diyordu. 'Hayatına bir erkek giremez' diyordu. Bana 'ilk önce senin kafana sıkarım sonra kendi kafama sıkarım gideriz bu hayattan' dedi. Metin Şenay'ın yaşını tam olarak bilmiyorum. Bana 'hiç kızım yok, benim iki tane oğlum var, onlar beceriksiz' diyerek sürekli yanına çağırıyordu. Ailemin sıkıntılarından dolayı ben hep tek kalıyordum. İlk defa 5 yaşımda bana cinsel istismarda bulundu. Son olayı dokuzuncu sınıfta yaşamıştım. Dükkanın içinde masası, bilgisayarı bir koltuk vardı. İlk olayda 'gözünü kapat korkma' dedi. Dükkanda kaplama filmler vardı. Dışardan gözükmüyordu. Bu ilk olayda kendisine korktuğum için yanına gidiyordum" dedi.

"CİNSEL İSTİSMARDA BULUNDUĞU ZAMAN VİDEO KAYDI YAPIYORDU"

Mağdur, Metin Şenay tarafından farklı zaman dilimlerinde pek çok kez cinsel istismarına maruz kaldığını da iddianamede yer verilen beyanında belirtti. Mağdur yaşanan olaylardan dolayı Metin Şenay'dan şikayetçi olduğunu da söyleyerek "Ben bu olayları bana inanmayacak diye düşündüğümden anneme anlatmadım. Tehdit içerikli sözleri bana sürekli söylüyordu. Beni tembihliyordu. Metin'in dükkanında silah vardı. Arka odanın küçük bir odası daha vardı. Bana 'seni kim arıyor senin hayatına kimse giremez, yoksa senin kafana sıkarım' diyordu. Bana 'benden başka kimseyle ilişki yaşayamazsın' diyordu. Yatak odasında laptopun üzerine takılı bir kamerası vardı. Yatak odasının dışında da bir kamera vardı. Hem içerdeki hem dışarıdaki kamerayla video çektiğini söylüyordu. İçeride de cinsel istismarda bulunduğu zaman video kaydı yapıyordu. Bana bir tane videomu izletti. Ben 'videoyu izlemek istemiyorum' dememe rağmen videoyu izletiyordu. Ben izlemek istemiyorum deyince 'bunlar senin videoların izle bir şey olmaz' diyordu. Son olay felçten önce olmuştu. Tam tarih olarak hatırlamıyorum. Dokuzuncu sınıfta 15 yaşında olduğumu hatırlıyorum. Hastaneye yattığım yıl 2021 yılıydı. Ben hastaneye yattıktan sonra Metin'in bana dokunması olmadı. Son bir yıldır beni araması da olmadı" dedi.

"ANNEM BİZE İZİN VERMEMEYE BAŞLADI"

Bir diğer mağdur E.N.Ö. ise Çocuk İzlem Merkezi'nde alınan ifadesinde, "Metin Şenay benim akrabam olur. Eskiden bizim alt dairemizde oturuyordu. İlk olay ben dördüncü sınıfa giderken oldu. Biz onu seviyorduk. Metin Şenay'ın yanına 2-3 sene kadar gittik. Olaylar hep Metin'in su sattığı dükkanda oldu. Kendisi sucuydu. Su getirip götürüyordu, biz dükkanda yalnız kalıyorduk, bize bilgisayardan film açıyordu. Bana cinsel istismarda bulundu. İkinci gün M. isimli kardeşim ile birlikte gittik. İlk olayda M.'de benim yanımdaydı. İkinci gün de cinsel istismarda bulundu. Benim sıram bittikten sonra M. ile başlıyordu. Bu olaylar aynı gün oluyordu. Hatırladığım ikinci olayda o, ben ve kardeşim var. Biz oraya kıyafet getiriyorduk. Toplam 2-3 yıl kadar Metin Şenay'ın dükkanına gittik. Ben 12-13 yaşımdayken ailem Metin Şenay ile ilişkimizi kesmeye başladı. Haberlerdeki çocukta yaptığı gibi bizi de tehdit etti. 'Konuşan ölsün' diyordu, tıp oynuyorduk, 'sus dediklerimi yapmazsan öldürürüm' diyordu. Biz de korkuyorduk. Dükkanda üç bölüm var. Oturma odasında televizyon, kamera var. Arka tarafa da oda yaptırmış ne olduğunu anlamadım. Tahtalık gibi bir yerler var, bölme yaptırmış. Bunu bizi dışardan insanlar görmesin diye yaptırmış. Buranın önden ve arkadan iki kapısı bulunmaktaydı. Bu dükkanda bilgisayarı vardı, evde canım sıkılıyordu, bilgisayarla oynamak için su dükkanına gidiyorduk. Daha sonra annem bize izin vermemeye başladı, gitmemizi istemedi. Taciz yaptığını bile bile bilgisayar oynamak için yanına gidiyorduk, anne babama karşı geliyorduk. İlerleyen zamanlarda yanlış yaptığımızı anladım ve ortaya çıkacak diye çok korktum. Metin 'siz de gizlemeye çalışın anne babanıza bir şey belli etmeyin' diyordu. Sonra polislerin onu aldığını duyduk. Haberlerde başka bir çocuğa yaptığını duyduk, kardeşim ile bize yaptıklarını da söyleyip söylememeyi düşündük. Bilgisayarında bizim görüntülerimiz videolarımız vardı, bunlar da çıkar mı diye düşündük. Bu kadarını düşünür videoları siler diye düşündük ama silmemiş. Metin Şenay bize bu eylemlerini yaparken sürekli videoya çekiyordu. Bilgisayarında klasörün içerisinde bu videoları yedekliyordu. Bu bilgisayar su dükkanında bulunuyordu. Bana bu olayları yaptığı için Metin Şenay'dan şikayetçiyim. Bize 'bu olayı herkes öğrenirse yemin olsun herkesi vururum' demişti, 'alt komşularım duyarsa sizi vururum' dedi. Bize yaptığı işkenceyi o küçük kıza da yapmış. Metin Şenay'ın yaptıkları bana göre işkencedir" şeklinde konuştu.

"BU OLAY ORTAYA ÇIKMASIN YOKSA KENDİMİ ÖLDÜRÜRÜM"

Mağdur E.N.Ö.'nün kardeşi M.Ö. ise Çocuk İzlem Merkezi'nde alınan ifadesinde "Ben dördüncü sınıfa giderken biz dükkanına gidiyorduk. Metin ailemizin yanında iyi davranıyordu, yalnız kaldığımızdaysa 'erkeklerle görüşmeyin, görüşürseniz beddua ederim' diyordu. 'Beddualarım kabul olur' diyordu. 'Bu olay ortaya çıkmasın yoksa kendimi öldürürüm' diyordu. Buraya geliş sebebim olarak bir olay hatırlıyorum, başka olay hatırlamıyorum. Ben, ablam ve Metin Şenay dükkanda birlikte kalıyorduk. Bize cinsel istismarda bulundu ve videoya çekti. İlerleyen zamanlarda bizi tehdit etti, 'erkeklerle sakın görüşmeyin görüşürseniz sizi gebertirim' dedi. Bir gün beni gece kaldırdı o gün gece bana istismarda bulundu. Ben uykusuz kaldım, o gün eve dönecektik. Sonra biz eve gittik ve bir daha dükkana gitmedik. Yaz tatilinde çok kalıyorduk. 2-3 hafta kadar aralıksız kalıyorduk. Kış tatilinde az kalıyorduk. Çekilen videoları siyah kutu gibi bir şeyde saklıyordu. Bize bu videoları izlettiriyordu. Videoları sil dedik, o da 'silmeyeceğim sizi özlediğim zaman izliyorum' demişti" dedi.

Mağdurlardan M.Ö. ve E.N.Ö'nün ifadelerinde sucu dükkanı diye tabir edilen yerde uzunca gün ve haftalar boyunca kalmalarının mağdurları istismara açık hale getirdiği değerlendirildiğinden soruşturmanın devamı boyunca yaşlarına uygun bir yurda yerleştirmelerine karar verildiği de iddianamede açıklandı.

Metin Şenay'ın daha önce başka bir kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle 2009-2011 tarihleri arasında tutuklu kalarak yargılanıp ceza aldığı ancak Yargıtay bozma kararı üzerine beraatine karar verildiği de iddianamede belirtildi. Metin Şenay'ın hazırlanan iddianame kapsamında 4 mağdura karşı 'zincirleme olarak cebir, tehdit veya hile kullanarak çocuğu cinsel amaçla hürriyetinden yoksun kılma', 'zincirleme olarak 12 yaşını tamamlamamış çocuğun nitelikli cinsel istismarı', 'müstehcen yayınların üretiminde çocukları kullanmak' ve 'cebir, tehdit veya hile kullanarak silahla ve cinsel amaçla çocuğu hürriyetinden yoksun kılma' suçlarından her mağdur için ayrı ayrı olmak üzere toplamda 128 yıl 9 aydan 331 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
Bursa Gazete Manşetleri
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray38102+66
2Fenerbahçe3899+68
3Trabzonspor3867+19
4Başakşehir FK3861+14
5Kasımpaşa3856-3
6Beşiktaş3856+5
7Sivasspor3854-7
8Alanyaspor3852+3
9Çaykur Rizespor3850-10
10Antalyaspor3849-5
11Gaziantep FK3844-7
12Adana Demirspor3844-7
13Samsunspor3843-10
14Kayserispor3842-13
15Hatayspor3841-7
16Konyaspor3841-13
17MKE Ankaragücü3840-6
18Fatih Karagümrük3840-3
19Pendikspor3837-31
20İstanbulspor3816-53