USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Yaşam

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki: “Yazılımını kendi yaptığımız Depozito Yönetim Sistemi ile insanlar çöp olarak gördükleri her şişe ve atığın geri dönüşümünü telefonlarında hesaplarına yatmış olarak bula

çevre, şehircilik ve iklim değişikliği bakanı mehmet özhaseki, 5 haziran çevre günü etkinlikleri kapsamında başkent millet bahçesi'nde düzenlenen çevrefest programında konuştu

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki: “Yazılımını kendi yaptığımız Depozito Yönetim Sistemi ile insanlar çöp olarak gördükleri her şişe ve atığın geri dönüşümünü telefonlarında hesaplarına yatmış olarak bula
06-06-2024 15:53
Google News

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki “Yazılımını kendi yaptığımız Depozito Yönetim Sistemi ile insanlar çöp olarak gördükleri her şişe ve atığın geri dönüşümünü telefonlarında hesaplarına yatmış olarak bulacaklar ve bu çöpler tabiata atılmamış olacak” dedi.


Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, 5 Haziran Çevre Günü etkinlikleri kapsamında Başkent Millet Bahçesi’nde düzenlenen ÇEVREFEST programına katıldı. Programda konuşan Özhaseki; çevrenin yükselen bir değer ve vicdanlı insanların üzerinde hassasiyetle durduğu bir konu olduğunu söyledi. Özhaseki, bu durumun çevrenin dengesini bozduğunu vurgulayarak, atmosfer sıcaklığının 1,1 derece arttığını, bilim adamlarının öngörülerine göre, bunun 2 dereceyi bulması halinde gıda krizi ve göç olaylarının yaşanacağını, 3 dereceyi bulması halinde ise dünyanın yaşanamaz bir hal alacağını kaydetti. "Dünyamız çok boyutlu çevre tehditleriyle karşı karşıya"


Dünya Bankası verilerine göre, insanların günlük 2,1 milyar ton katı atığı çevreye attığını, her yıl 8 milyon ton atığın okyanuslara karıştığını ifade eden Özhaseki, Birleşmiş Milletler (BM) Gıda Tarım Örgütü’nün verilerine göre de bir kısım insanlar açlıkla mücadele ederken, diğer insanların ise beğenmediği 1,3 milyar ton gıdayı dışarıya attığını dile getirdi.


Özhaseki, bazı ülkelerde temiz suya erişim sorunu yaşandığına dikkat çeken Özhaseki "Bu tüketim çılgınlığı, dünyamızın daha doğrusu ortak evimizin bütün değerlerini ve dengesini bozuyor. Bu değerler bozulunca da bu dengeler karışınca da haliyle birçok felaket ardı arkasına geliyor. İşte dünyamız böylesine çok boyutlu çevre tehditleriyle karşı karşıya” ifadelerini kullandı. "Kalkınmamızı sağlayacağız, hiçbir şekilde çevreyi kirletmeyeceğiz"


Bugün maalesef en çok konuşan, en güçlü gözüken ve medeni olduğunu iddia eden ülkelerin dünyayı kirletmeye devam ettiğini söyleyen Özhakeski , "Yani ABD, Hindistan, Rusya, Çin gibi ülkeler bu kirlilikte en büyük paya sahip ülkeler. Ülkemizin ciddi bir sorumluluğu olmamasına rağmen nihayetinde çevrenin bize bir emanet olduğu düşüncesiyle hem kirletmemeye gayret ediyoruz hem de bir taraftan kalkınmamızı sağlamaya çalışıyoruz. Kalkınmamızı sağlayacağız ama hiçbir şekilde çevreyi de kirletmeyeceğiz. Bu düşünceden hareket ediyoruz” şeklinde konuştu.


Özhaseki, 22 yıllık AK Parti hükümetleri döneminde kendisinden önceki her mevkidaşının bu konuda gayret gösterdiğini kaydetti.


Özhaseki, belediyelere çevre noktasında çok maddi destek sağladıklarını belirten "Atık su arıtma tesisleri 2002 başında tüm Türkiye’de sadece 145 iken bugün bu sayı tam 1213’e çıktı. Belediye nüfusunun da yüzde 90’dan fazlasının şu anda dışarıya verdikleri kirlilikleri atık su arıtma tesisine alıp temizleyerek dışarıya vermeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.


Katı atık düzenli depolama tesis sayısının 15’ten 94’e çıktığını söyleyen Özhaseki, 1390 belediyeden 1248’inin bu tesise sahip olduğunu vurguladu..


Özhaseki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde başlatılan 500 Millet Bahçesi projesinden yarısının tamamlandığını, diğer yarısının da peyzaj çalışmalarının sürdüğünü dile getirdi. "Sıfır Atık Projesi’yle 185 milyar lira kaynak elde ettik"


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın riyasetinde 7 yıl önce başlatılan Sıfır Atık Projesi’ne ilişkin konuşan Özhaseki, "Öncelikle dışarı attığımız atıkları ayrıştırarak vereceğiz. Sonra da bunların her birisini bir değer olarak dışarıda kullanacağız. Organik atıkları da gübre haline getirip tabiatta hiç zarar vermeyen sıfır atık sloganına uygun bir hale dönüştürmüş olacağız. Bu tuttu, devam ediyor. Şimdi geldiğimiz noktada 2023 yılında bu oran yüzde 35’lere çıktı. Artırarak devam edeceğiz" açıklamalarında bulundu.


Bu projenin sadece Türkiye’nin başlattığı bir çevre hareketi olmaktan çıktığını ve dünyada Türkiye’nin önemli bir markası haline geldiğini kaydeden Özhaseki, "Bu vesileyle yaptığımız çalışmalarda tam 185 milyar lira geri dönüşümden kaynak elde ettik. Bu yaptığımız çalışmalarla 498 milyon ağacı kesilmekten kurtardık. Ayrıca 127 milyon varil petrolden de tasarruf ettik" dedi.


Önümüzdeki hafta Türkiye Yüzyılı’na yakışır birkaç projeyi açıklayacaklarını vurgulayan Özhakeki "Birisi halkımızın denizlere erişimini engelleyen ne varsa hepsini ortadan kaldıracağımız ’Denizler halkındır’ sloganıyla ifade ettiğimiz konu. İkincisi özellikle Depozito Yönetim Sistemi. Sadece su içerken kullandığımız, basit içecek olarak elimize alıp, günde birkaç kez tüketip dışarıya attığımız o şişe, pet ve camların Türkiye’deki yıllık kullanım miktarını söylüyorum, 20 milyar adet. Bunlar tabiatta kolay kolay erimiyor. Her birisi bizim başımıza bela olarak bekliyor. Şimdi Depozito Yönetim Sistemi’ne geçiyoruz. Bu yıl onu da başaracağız. Yazılımını kendi yaptığımız Depozito Yönetim Sistemi ile insanlar çöp olarak gördükleri her şişe ve atığın geri dönüşümünü telefonlarında hesaplarına yatmış olarak bulacaklar ve bu çöpler tabiata atılmamış olacak. Onları da toplamış olacağız” şeklinde konuştu.


Türkiye’nin dünyanın en güzel koylarına sahip olduğunu dile getiren Özhaseki, bu konuda da Mapa Şamandıra sistemiyle sahil ve denizlerin temiz kalması için yeni bir hareket başlatacaklarını söyledi.


Kum sanatı sanatçısı Veysel Çelik Demir ise kumla hazırladığı gösterisini sundu.


Programın ardından alandaki stantları gezen Özhaseki, daha sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.


Festivalin isminin de oldukça anlamlı olduğunu dile getiren Özhaseki, ortak ev kabul edilen dünyayı kirletmeye kimsenin hakkı olmadığını, bunlara engel olmanın yasalarla kendi görevleri olduğunu vurguladı.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
Bursa Gazete Manşetleri
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray38102+66
2Fenerbahçe3899+68
3Trabzonspor3867+19
4Başakşehir FK3861+14
5Kasımpaşa3856-3
6Beşiktaş3856+5
7Sivasspor3854-7
8Alanyaspor3852+3
9Çaykur Rizespor3850-10
10Antalyaspor3849-5
11Gaziantep FK3844-7
12Adana Demirspor3844-7
13Samsunspor3843-10
14Kayserispor3842-13
15Hatayspor3841-7
16Konyaspor3841-13
17MKE Ankaragücü3840-6
18Fatih Karagümrük3840-3
19Pendikspor3837-31
20İstanbulspor3816-53