USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Bursa

Bursalı işadamları bakanla buluştu

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’yi iş dünyası temsilcileriyle buluşturdu.

Bursalı işadamları bakanla buluştu
20-02-2016 13:16
Google News

Bursa Ticaret ve Sanayş Odası BTSO, Bursa iş dünyasının sorunlarını ve çözüm önerilerini en üst düzeyde ele almayı sürdürüyor. BTSO, şimdi de Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkçi’yi “Türkiye’nin hedefleri için Bursa’nın yol haritası’ başlığıyla düzenlediği istişare toplantısında üyeleriyle bir araya getirdi. BTSO Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen toplantıya BTSO Meclis üyeleri, komite ve konsey başkanlarının yanı sıra sektör ve iş dünyası temsilcileri yoğun ilgi gösterdi. Toplantının açılışında konuşan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Bursa’nın Türkiye’nin zenginliğini üreten bölge olması özelliğiyle birlikte BTSO öncülüğünde ülkenin 2023 hedeflerine de liderlik ettiğini kaydetti.

Burkay, dünyadaki rekabete en çok değer üreten şehirlere sahip ülkelerin yön verdiğini belirtti. Bursa’nın merkezinde olduğu 1. Bölge’nin Türkiye ihracatına büyük katkı sağladığına dikkati çeken Burkay, BTSO öncülüğünde kuruluşu tamamlanan TEKNOSAB Projesine ilişkin bilgiler verdi. TEKNOSAB’ın yüksek katma değerli ve yenilikçi üretimin merkezi olarak Bursa’nın ve Türkiye’nin gelecek 50 yılını şekillendireceğini vurguladı. Başkan Burkay, TEKNOSAB’ın kümelenme grupları, mükemmeliyet ve Ar-Ge merkezleri, organize ticaret merkezi, teknoloji üniversitesi ve lojistik köyü ile önemli bir güce sahip olacağını ifade etti.

“ODALARA ORGANİZE TİCARET BÖLGELERİ KURULMA YETKİSİ VERİLSİN”
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın iş dünyası temsilcilerine yönelik önemli çalışmalara imza attığını kaydeden Burkay, “Özellikle bürokratik işlemleri asgariye indirerek, ticaretin hızlı ve güvenli bir şekilde ilerlemesi adına yaptığınız çalışmaları takdirle takip ediyoruz. Sanayicilerimize yüksek emlak vergi yükünden kurtaracak çalışmalarınızı 2023 yılındaki engelleri daha kolay aşmanızı sağlayacaktır” dedi.

“TİCARET HAYATIMIZA BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK”
Başkan İbrahim Burkay, OSB kurulmasında olduğu gibi yeni organize ticaret bölgeleri konusunda da odalara yetki verilmesi talebini dile getirerek, “Atalarımızın 14. yüzyılda tıpkı Koza Han ve Pirinç Han örneklerinde olduğu gibi kümelenme modellerini kurulacak bu bölgelerde faaliyete geçirmeliyiz. Bununla ilgili düzenleme henüz yok. Biz Perakende Yasası’nda organize ticaret bölgeleri oluşmasında bakanlığımızla birlikte odalarımıza da kamulaştırma ve kuruluş yetkilerinin verilmesini istiyoruz. Bu şekilde aynı OSB’lerde olduğu gibi organize ticaret bölgeleri ile sektörlerimizin rekabet gücünü artıracaktır. BTSO olarak bizim de makro projelerimiz arasında yer alan böyle bir bölgenin oluşturulması, ticaret hayatımıza ve modern kentleşme hedefine ciddi anlamda katkı sağlayacak” dedi.
Ticaret ve sanayi odalarının yurt dışındaki fuarlara milli katılım organizasyonları düzenleyebilmesi yetkisine sahip olması gerektiğine işaret eden Başkan Burkay, “Böylece odalarımız, üyelerinin ihracatçı kimliği kazanabilmesine ve ülkemizin dış ticaret hedeflerine daha fazla katkı koyabilecektir” diye konuştu.
İbrahim Burkay, sektörlerden gelen talep ve önerileri içeren raporu da Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkçi’ye sundu.

BAKAN’DAN GÜMRÜK MÜŞAVİRLERİNE YASA MÜJDESİ
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi de Türkiye’nin iş dünyasının önündeki engellerin kaldırılması ve kamu-özel sektör işbirliğiyle büyüyeceğini ifade etti. Sektörden gelen taleplerin çalışmalara yön vermek adına büyük önem taşıdığını belirten Tüfenkçi, iş dünyasından bakanlığı ile ilgili kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. Gümrüklerde yaşanan sorunlar konusunda çok duyarlı olduklarını dile getiren Tüfenkçi, gümrük müşavirleri ilgili yasa hazırlığı konusunda sektör temsilcilerine çağrıda bulundu. Bülent Tüfenkçi, “Gümrük Müşavirliği Yasası ile ilgili önerileri sizlerden rapor olarak bekliyorum. Sektörün sorunlarını içinde bulunan kişiler olarak en iyi sizler biliyorsunuz. Gümrük Müşavirliği mesleğinin oda çatısı altında yürütülmesi gerektiğini düşünüyorum. İnşallah en kısa süre içinde yasa tasarısı hazırlığımızı yaparak, TBMM’ye sunmayı hedefliyoruz” dedi.

“BTSO’NUN PROJELERİ TÜRKİYE’YE DEĞER KATACAK”
Bakan Tüfenkçi, BTSO ziyaretinde Oda tarafından projelendirilen Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi ile Tekstil ve Teknik Tekstil Mükemmeliyet Merkezi hakkında Başkan Burkay’dan bilgi aldı. BTSO’nun Türkiye’ye örnek projeleri hayata geçirdiğini ifade eden Bakan Tüfenkçi, söz konusu projelerin hem Bursa’ya hem de Türkiye’ye büyük değer katacağını söyledi.
Bursa Valisi Münir Karaloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, milletvekilleri ile birlikte kent protokolünün de katıldığı buluşmanın sonunda BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ve Meclis Başkanı Remzi Topuk tarafından Bakan Tüfenkçi’ye günün anısına hediye takdimi yapıldı. Bakan Tüfenkçi, toplantının ardından yine BTSO ev sahipliğinde düzenlenen akşam yemeğine katıldı.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
Bursa Gazete Manşetleri
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray38102+66
2Fenerbahçe3899+68
3Trabzonspor3867+19
4Başakşehir FK3861+14
5Kasımpaşa3856-3
6Beşiktaş3856+5
7Sivasspor3854-7
8Alanyaspor3852+3
9Çaykur Rizespor3850-10
10Antalyaspor3849-5
11Gaziantep FK3844-7
12Adana Demirspor3844-7
13Samsunspor3843-10
14Kayserispor3842-13
15Hatayspor3841-7
16Konyaspor3841-13
17MKE Ankaragücü3840-6
18Fatih Karagümrük3840-3
19Pendikspor3837-31
20İstanbulspor3816-53