USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Bursa

Bursa'da fetih coşkusu

Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 12’incisi düzenlenen Osmangazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri renkli görüntülere sahne oldu.

Bursa'da fetih coşkusu
09-04-2016 20:18
Google News

Fetih Şenlikleri, Soğanlı Kültür Merkezinde Fatih Sultan Mehmet dönemi sempozyumuyla başlarken, Yörük Türkmen çadırı kuruldu. Ayrıca Pınarbaşı'nda geleneksel savaş sanatları gösterisi yapıldı. Daha sonra Tophane meydanında devam eden fetih kutlamalarına Bursalılar büyük ilgi gösterdi. Mehter marşlarıyla renklenen kutlamalarda Osmangazi Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu çeşitli gösteriler sundu. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, bu yıl 12’incisini tertipledikleri fetih kutlamalarıyla beylikten cihan devletine giden yolun tohumlarının atıldığı yerde, aynı heyecanı bir kez daha yaşadıklarını söyledi.

Dündar, “Sahip olduğumuz tarihi mirası koruyan bir belediyecilik anlayışı ile çalışıyoruz. Osmanlı’nın Bursa’ya girişini temsil eden fetih yürüyüşünde 7’den 70’e hepimiz bir araya geliyoruz. Bu yıl da 690. kez aynı gururu, aynı mutluluğu ve aynı birlik beraberliği bütün dünyaya göstermenin gururunu yaşıyoruz. Fetih şenliğimize her yıl farklı yörelerden farklı şehirlerden birçok ziyaretçimiz katılıyor. Dünyanın dört bir yanından kardeşlerimiz fetih coşkumuza ortak oluyor. Kardeş belediyelerimiz vasıtasıyla 3 kıtadan kardeş burada buluşuyor. Bugün burada Yörük Türkmen boylarından 37 vilayetten temsilci var. Bizler Osmanlının torunları olarak bu yürüyüşleri sürdüreceğiz. Buna vesile olan herkese teşekkür ederiz. Bu, Bursa’nın kurucu ruhu ile kutladığımız halkın şenliğidir” diye konuştu.

Bursa’nın fethinin 690’ıncı yılını yine birlikte kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise, “Bu memleketi bizlere vatan yapan şehitlerimize, gazilerimize şükran borçluyuz. Ecdadımızın yolundan gideceğiz. Bu topraklar kolay vatan olmadı. Bu fethi için 10'larca yıl uğraşıldı. Bursa bir tarih başkentidir. Osmangazi’nin şehri bursa olarak 12 yıl önce başlatılan kutlamalar her geçen gün daha güzel geçiyor. Osman Gazi’nin, Orhan Gazi’nin bize bıraktığı emanetlere sahip çıkacağız. Ecdadımızın ruhu şad olsun” dedi.
Konuşmaların ardından protokol mensupları Tophane meydanında kurulan yörük çadırına geçerek bir süre oturdu.

İHA

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
Bursa Gazete Manşetleri