USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Siyaset

Bazı sandıklarda sadece HDP'ye oy çıktı

7 Haziran'da doğu'da kırsal kesimlerindeki birçok sandıkta HDP dışındaki partilere oy çıkmaması sandıklara müdahale edildiği yorumlarına neden oldu.

Bazı sandıklarda sadece HDP'ye oy çıktı
04-07-2015 17:12
Google News

Milletvekili genel seçimlerinde Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin kırsal kesimlerinde HDP'ye büyük oranda oy çıkması, diğer partilere verilen ve geçersiz sayılan oyların sayısının çok az olması, sandıklara müdahale edildiği iddialarını gündeme getirdi.

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde 27 köyde oyların tamamının HDP'ye çıkması, Batman'da 400'e yakın sandıkta HDP'nin oylarının yüzde 99 olması, Mardin'de 100 sandıktan AK Parti'ye oy çıkmaması siyasi parti temsilcilerince tepkiyle karşılandı. 

AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Akar, birçok sandıkta anormal sonuçlarla karşılaştıklarını söyledi.

Silvan ilçesinde 27 köyde oyların tamamının HDP'ye verildiğinin belirlendiğini dile getiren Akar, "Sandıklarda anormal bir şekilde hemen hemen hiç AK Parti yok. Çok doğal bir durum değildir bu. Bir köylü, bir sandık görevlisi de mi AK Parti'ye oy vermez. İtiraz yollarını denedik fakat bir sonuç çıkmadı" diye konuştu. 

Birçok sandıktan geçersiz oyun bile çıkmamasının kendilerinde kuşku uyandırdığını belirten Akar, "Takibini yapmak lazım. Sandıklarda manipülasyon olup olmadığının ortaya çıkarılması gerekiyor" dedi. 

Hüda Par Diyarbakır İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu da bölgede seçim öncesi seçmenin tehdit edilerek,baskı altına alındığı iddialarını hatırlattı.

"Seçimden 3 ay önce köylerde seçmenler, HDP'ye oy vermeleri için tehdit edilmeye başlandı" diyen Tanrıkulu, "Seçmen psikolojik olarak baskı altına alındı" ifadesini kullandı.

Siirt

AK Parti Siirt İl Başkanı Fuat Özgür Çalapkulu da kentte özellikle 25 sandıktan çıkan sonuçları anormal karşıladıklarını belirterek, "Bu sandıklardan bazılarında geçerli oyların hepsi HDP'ye çıkmışken, bazılarında katılımın yüzde 100 göründüğü ve bunların tamamının HDP'ye oy kullandığı görülüyor" dedi.

Mardin

AK Parti Mardin İl Başkanı Bahattin Uncu da bazı gazete ve internet sitelerinde yer alan iddiaların doğru olduğunu söyledi.

"Mardin'de sandıkların 100'ünde AK Parti'ye oy çıkmadı" diyen Uncu, "238 sandıkta AK Parti'ye 5 ve 5'ten az oy çıktı. Örneğin bir sandıkta 270 seçmen varsa HDP dışındaki diğer partilere hiç oy çıkmadı. Kızıltepe İlçe Seçim Kurulu'na ve diğer ilçelerde sonuçlara itiraz ettik. İtirazımız reddedildi" dedi.

MHP Mardin İl Başkanı Mehmet Veysi Oğuz ise seçim sandıklarına müdahale edildiği konusunda güçlü duyumlar aldıklarını, söz konusu iddialarla ilgili soruşturma başlatılması gerektiğini dile getirdi.

Batman

Batman merkez ve özellikle kırsal kesimlerde çoğu sandıktan AK Parti’ye tek bir oy çıkmazken, kullanılan oyların tamamının HDP’nin hanesinde olduğunu belirten AK Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir, bunun seçmene yapılan baskının ve toplu oy kullanımının açık kanıtı kabul ettiğini söyledi.

Özdemir, “Kent merkezindeki bazı mahallelerde ve bazı köylerdeki sandıklarda HDP’nin oyları hiç olmadık şekilde yüksek çıktığı ve AK Parti’ye ise hiç oy çıkmadığını gördük. Kimi sandıklarda ise 1-2 oy çıktığını gördük. Örneğin, 223 seçmenli Yanıkkaya, 203 seçmenli Yankılı, 156 seçmenli Yağmurlu, 345 seçmenli Yaylıca köyünde kurulan sandıklarda bize hiç oy çıkmazken, HDP ful çekmiştir. Bunun baskıdan ve tehditten başka bir izahı olamaz” diye konuştu.

AK Parti Batman merkez İlçe Başkanı Kenan Özoğul ise seçimlerde il genelindeki 40 sandığa itirazda bulunduklarını dile getirdi.

Özellikle kırsal kesimdeki sandıklarda HDP'nin oylarının yüksek olduğuna dikkati çeken Özoğul, "Şaibeli sandıklara itiraz ettik. Seçim kurulunun yanı sıra parti genel merkezimize de bu durumu rapor ettik" dedi.

Hüda Par'ın desteklediği bağımsız milletvekili adayı Aydın Gök de sonuçların şaibeli olduğunu öne sürerek, "Diktatörlükle yönetilen ülkelerde bile böyle bir sonucun çıkması mümkün değil" diye konuştu. 

Gök, şunları söyledi:

"Köylerden dışarıya çalışmaya gidenlerin, askerde olanların, okuma yazma bilmeyenlerin, özellikle de kadınların yerine oy kullanıldığı sandık müşahitlerimizce tespit edilerek kayıt altına alınmıştır. Batman'da 400'e yakın sandıkta oyların yüzde 99'unun HDP'ye çıkması şaibeli bir durum. Özellikle merkeze bağlı Kocalar köyündeki caminin hoparlöründen 'Köyden muhalif oy çıkmayacak' yönünde seçim gecesi anonsların yapıldığı yönünde elimizde bilgiler var. Seçim günü aynı köyden iki oyun kullanılmadığı ortaya çıkınca HDP'lilerin 'Cami imamına söyleyin köyü terk etsin' yönünde haber gönderdiğini de oradaki görevli müşahitlerimiz bize aktardı." 

Şırnak

Hüda Par Şırnak İl Başkanı Abdullah Kılınç ise  seçim günü özellikle Silopi ilçesindeki birçok köyden vatandaşlara zorla açık oy kullandırıldığı yönünde ihbarların geldiğini, bunun üzerine İlSeçimKuruluna başvurduklarını ifade etti.

İlçeye bağlı birçok köyde sandık sonuçlarının kendilerini kuşkulandırdığını belirten Kılınç, "Mesela Mahmutlu köyünde kayıtlı 356 seçmenden 354 kişi oy kullanmış ve geçersiz oy da yok. Bu oyların 353’ünü HDP alırken bir oy MHP'ye çıkmış" dedi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
Bursa Gazete Manşetleri
PUAN DURUMU TÜMÜ