USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Bursa

Baz istasyonunun etki ölçümleri Nilüfer'de ücretsiz yapılıyor

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, ilçelerinde baz istasyonu ölçümlerinin ücretsiz olarak yapıldığını belirterek, "İsviçre'deki kriterleri uygulamak istedik. BTK dava çaarak kararımızı iptal etti. Amacımız insan hayatına zarar veren uygulamayı Avrupa'daki seviyeye getirmek" dedi.

Baz istasyonunun etki ölçümleri Nilüfer'de ücretsiz yapılıyor
22-06-2016 17:03
Google News

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’i makamında ziyaret eden Bursa Ticaret ve Sanayi Odası 51’inci Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Çetinkaya, Bursa’da baz istasyonlarının yaydığı radyasyon ölçümleriyle ilgili ortak bir çalışma başlatmak istediklerini söyledi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde iletişim alanında faaliyet gösteren 51’inci Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Çetinkaya, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’i Halk Evi’nde bulunan makamında ziyaret etti. 51’inci Meslek Komitesi üyeleri Mustafa Bakır ve Gültekin Delen’in de yer aldığı ziyarette Komite Başkanı Çetinkaya, Bursa genelinde baz istasyonlarının yaydığı radyasyon ölçümleriyle ilgili çalışma başlatacaklarını söyleyerek, Nilüfer Belediyesi’nden destek istedi. Daha önce Uludağ Üniversitesi’ne ölçümlerle ilgili başvuruda bulunduklarını kaydeden Mehmet Çetinkaya, üniversitede baz istasyonu ölçüm cihazının bulunmadığı yönünde cevap aldıklarını belirtti. Çetinkaya, Nilüfer Belediyesi’nin uzun yıllardan beri Nilüfer’de ücretsiz ölçümler gerçekleştirdiğini söyleyerek, Başkan Bozbey’den Bursa genelinde yapmayı planladıkları baz istasyonları ölçümü için BTSO 51’inci Meslek Komitesi adına destek istedi.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de, baz istasyonlarının ölçümüyle ilgili Sakarya Üniversite ile proje ortaklığı yaptıklarını kaydetti. Bozbey, “Baz istasyonlarının zararlarını ölçmek için Nilüfer’de ücretsiz hizmet veriyoruz. Bu konuda biz Sakarya Üniversitesi ile anlaşma yaptık ve her yıl ölçüm değerleriyle ilgili açıklama yapıyoruz. Hakikaten dünyadaki belirlenen kriterler ile bizde belirlenen kriterler arasında ciddi farklar var. Biz belediye olarak uzun zaman önce bu konuyu gündeme getirdik, meclisten bir karar geçirdik. Dedik ki ‘İsviçreli insan, insan da bizim insanımız insan değil mi?’ Biz Nilüfer Belediyesi sınırları içerisinde baz istasyonlarıyla ilgili İsviçre’deki kriterleri uygulamak istedik fakat Bilgi Teknolojileri Kurumu dava açarak bizim kararımızı iptal etti. İstediğimiz insan hayatına, insan yaşamına gerçekten zarar veren ya da yaşam kalitesini düşürecek olan bu uygulamayı Avrupa’daki seviyeye getirmek. Bu nedenle BTSO 51’inci Meslek Komitesi olarak bu konuyla ilgili çalışmalarınıza destek vermeye hazırız” dedi.

Başkan Bozbey, Nilüferlilerin yaşam kalitesini artırmak ve sağlıklı bir ortamda yaşayabilmelerini sağlamak için Nilüfer’de elektromanyetik alan, hava kalitesi ve su değerlerini ücretsiz olarak incelediklerinin de altını çizdi.

İHA

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
Bursa Gazete Manşetleri