USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Siyaset

Başbakan'dan Özgecan mesajı: Yüreğim soğumadı

Hürriyet'in haberine göre; Başbakan Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile birlikte katıldığı partisinin dünkü kadın kolları kongresinde, katilleri ağırlaştırılmış ömür boyu hapse mahkûm olan Özgecan Aslan’ı anarak, “3 kız babası olarak ve bütün Türkiye’deki kızların manevi babası olarak benim de yüreğim soğumadı. Yargının verdiği vicdanlı karar acımızı dindirmese de yüreklerimize su serpti” dedi.

Başbakan'dan Özgecan mesajı: Yüreğim soğumadı
06-12-2015 15:46
Google News

Davutoğlu, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı 4. Olağan Kongresi’nde  şunları söyledi:

Ankara Arena Spor Salonu’nda yapılan kongre nedeniyle çevrede yoğun güvenlik önlemleri alındı. Kongrede delegelere, kuruluşunda bir kadının bileziğini partiye hibe etmesini konu alan “Emanat” adlı tanıtım filmine atıfla içinde sembolik sarı bilezik ile tablet, eşarp, kalem ve not defterinin bulunduğu çanta hediye edildi. Davutoğlu, “Vurur yüzüne ifadesi AK Kadınlar davamızın bir tanesi” pankantının da yer aldığı salonda, eşi Sare Davutoğlu ile birlikte kadınları selamlayıp karanfil verdi. Davutoğlu çifti, kadın partililerle özçekim de yaptı. Sanatçı Zeo Jaweed de rap tarzında hazırlanan parti şarkısını canlı performansla seslendirdi. 

ERKEKLİK ONURU KADINA HÜRMET

“Bugün (dün), Türk kadınının seçme ve seçilme hakkına kavuşmasının yıl dönümü . Ne yazık ki sosyal yaralarımızdan biri de kadın haklarında görülen ihlaller, kadınlarımızın şiddet başta olmak üzere, maruz kaldığı haksızlıklardır. Simgeleşen Özgecan kızımızın, sonuçlanan davası hakkında birkaç cümle söylemek istiyorum. Canice öldürülmesi ile bütün halkımızın kalbine ateş düşüren Özgecan kızımızı katledenler, ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası aldılar. Mübarek annesi ve mübarek babası gibi ben de diyorum ki benim de yüreğim hâlâ soğumadı, üç kız babası olarak ve bütün Türkiye’deki kızların manevi babası olarak yüreğim soğumadı. Yargının verdiği vicdanlı karar, acımızı dindirmese de yüreklerimize su serpti. Erkeklik onuru, ancak ve ancak kadınlara saygı ve hürmetle başlar. Kadınlara hürmet ve saygı göstermeyen erkeklik onurundan da mahrumdur. Ne erkeklik ne insanlık onurundan nasip almıştır. Her kadın hürmete layıktır. Biz onun için partimizin omurgasını kadın hareketi olarak gördük. Hiçbir kadınımızın tahkir edilmesine, düşüncesi, inancı, örfü, hayat biçimi nedeniyle ötelenmesine asla izin vermeyeceğiz.”

HARAM LOKMA KATMAYACAĞIZ

Davutoğlu, kongrede gösterilen bir tanıtım filminde geçen, kuruluş yıllarında bir annenin bileziklerini partiye hibe etmesiyle ilgili görüntüleri de anımsatırken, kibre kapılmayacaklarını belirtti. Davutoğlu, “O zor, kıt günlerin şartlarını unutmayacağız. O bir bileziğin hakkını hukukunu koruyacağız. O bileziğin içine haram lokma katmayacağız” dedi. 1 Kasım zaferinin kadınların eseri olduğunu da savunarak, şunları söyledi:“Başarımızın sırrı sizlersiniz. Bu zafer kadınlarımızın zaferidir. Milletin verdiği mesajı hala anlamamış olacaklar ki, galaksilerde, başka gezegenlerde yaşıyorlarmış gibi tutum alıyorlar. Biz gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz. Diğer partiler sen ben kavgası verirken biz kongrelerimizi birlik içinde gerçekleştiriyoruz. Bizim için asıl olan yolumuzdur makamlarımız değil, davamızdır unvanlarımız değil. Diğer partiler ise kurultay kavgaları içindeler, onların meselesi sahip oldukları küçük koltukları korumak, bizim ise bütün makam ve mevkilerden daha büyük olan dava taşını gediğine koymak.” 

BAŞKANLIK DEMEDEN YENİ ANAYASA

Davutoğlu, “12 Eylül anayasasıyla daha fazla gidemeyiz. Sayımız yetmese de konuşarak, topluma mal ederek, milete danışarak bu anayasayı mutlaka değişterecek, darbenin vesayetçi kültürüne son vereceğiz. Yeni ve sivil bir anayasa hazırlayacağız. Bu anayasa herkesin hukukunu teminat altına alacak, her türlü ayrımcılığı reddeden, istisnasız bütün vatandaşlarımızın hukukunu koruyan bu anayasa ile Türkiye eski gerilimli tartışmalı günlere dönmeyecek” sözleriyle yeni anayasa sözü verirken, “başkanlık” sistemi tartışmalarına ise değinmedi. 

MUSUL’A TÜRK ASKERİNİN GİTMESİ: RUTİN ROTASYON

Türk İş Genel Kurulu’nda konuşan Davutoğlu, Türk askerlerinin yerel güçlerin kurduğu kampta eğitim vermek için 1 yıla yaklaşan süredir Musul’da bulunduğunu söyledi. Musul Valililiği’nin talebi ve Iraklı yetkililerin koordinasyonunda kampın kurulduğunu belirten Davutoğlu, “DAEŞ’e (IŞİD) karşı mücadele edecek Iraklı kardeşlerimizi eğittik. Eğitmeye de devam edeceğiz. Kimse şu veya bu gerekçeyle yapılan faaliyeti dayandığı eksenden ve zeminden ayrı değerlendirilmemelidir. Burada yaşanan rotasyon ve güvenlik risklerine karşı rutin takviye faaliyetini yanlış yorumlayanlar maksatlı bir provokasyon içindedir. Oradaki eğitim kampında askerlerimiz Musullulara ve peşmergelere gerektiğinde eğitim vermekte, o bölgenin korunması için de rutin rotasyon faaliyetleri yapılmaktadır” dedi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
Bursa Gazete Manşetleri