USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Atatürk’e hakarete hapis cezası

Erzurum’da sosyal paylaşım sitesi üzerinden Atatürk’e hakaret eden şahsa 6 ay hapis cezası verildi. Mahkeme ayrıca, sanığın seçme ve seçilme haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmasına hükmetti.

Atatürk’e hakarete hapis cezası
02-12-2015 12:46
Google News

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameye göre, Karayazı ilçesinde geçtiğimiz yıl girdiği internet kafede sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden Mustafa Kemal Atatürk’e ve bayrağa hakaret ettiği gerekçesiyle "Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret", "Devletin egemenlik alemetlerini alanen aşağılama" suçlamasıyla Ağır Ceza Mahkemesi’nde 3 yıla kadar hapis cezasıyla dava açıldı.

Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuksuz yargılanan 24 yaşındaki S.K. karar duruşmasında ,"O gün arkadaşlarımla birlikte alkol aldıktan sonra internet kafeye gittim. Sosyal paylaşım sitesi Facebok’tan bir kaç arkadaşımla karşılıklı küfürlü yazdığımı hatırlıyorum. Alkolün etkisi ne yazdığımın bilincinde değildim. Hatırlamıyorum. Suçsuzum" dedi.

Mahkeme, sanık S.K. hakkında TCK’nin 300’ncü maddesi kapsamında "Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret", "Devletin egemenlik alemetlerini alanen aşağılama" suçlarından 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Kullanılan söz ve yazıların ağır ve aşağılayıcı olduğunu kaydeden mahkeme ayrıca S.K. hakkında kamu görevlerini üstlenmekten, seçme ve seçilme haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmasına hükmetti.

Mahkeme S.K.’nın sabıkasız oluşu ve pişmanlığını dikkate alarak cezasını denetimli serbestlik hükmüne tabii tutarak cezasını 5 yıl süreyle erteledi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
Bursa Gazete Manşetleri