USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Bursa'nın Öncüleri

136 yıl sonra Bursa’da bir ilk

Bursa.com’un haftabaşı programı Bursa’nın Öncüleri, birbirinden değerli konukları birbirinden önemli konuları tartışmak üzere izleyicisiyle buluşturmaya devam ediyor. ‘Bursa’nın Öncüleri’nin bu haftaki konuğu Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ydi. Büyükşehir Belediyesi’nin proje ve hizmetleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Altepe, “Bu şehirde doğup büyüyen bir Bursalı olarak bu şehre hizmet etmek benim için bir onur. Bu sorumlulukla gece gündüz çalışarak Bursa’ya eserler kazandırmaya gayret ediyoruz” dedi.

136 yıl sonra Bursa’da bir ilk
04-01-2016 10:49
Google News

Berk DEMİRPOLAT/BURSA.COM & Semih UZUNLAR/BURSA.COM

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa.com’da yayınlanan Bursa’nın Öncüleri programına konuk oldu. Yeni belediye binasının, birimleriyle ve çevre düzenlemeleriyle Bursa’ya ayrı bir değer kattığını ifade eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Şu an içinde bulunduğumuz bina, yeni belediye binamız. Ahmet Vefik Paşa’nın 1879 yılında yaptırdığı Tarihi Belediye Binası’ndan 136 yıl sonra Bursa’ya ilk defa bir belediye binası yapıldı. Şehrin kalbinde ve kolay ulaşılan bir noktada, belediyemizin tüm birimleriyle hizmet vermeye başladık. İmkanlarımız dar olmasına rağmen Bursa için, Bursalılar için, daha iyi bir hizmet anlayışıyla bu binayı yaptırdık” dedi.

”ŞEHRİN RANTINI ŞEHRE AKITTIK”

“Elimizdeki imkanları ve  parayı en iyi şekilde yöneterek Bursa’mızı geleceğe taşımaya gayret gösteriyoruz. 2015 yılı bu kapsamda oldukça verimli geçti. Şehrin rantını şehre akıttık, yeni bir imar vermeye pek yanaşmadık. Bir tek Bursaspor’a bir akaryakıt istasyonu verdik o da şehrin takımı olduğu ve desteklenmesi gerektiği için. Onun dışında şahıslara yönelik ranta engel olduk. Sene sonunda bu bütçeleri nasıl gerçekleştireceğiz diye düşünürken, biz 2015 yılı sonunda 220 milyon lira bütçe fazlası verdik. Bu da 220 milyon lira daha fazla yatırım demek!”

Bursa’nın artan nüfusu ve Büyükşehir Belediyesi’nin artan yetki alanına dikkat çeken Altepe sözlerine şöyle devam etti: “Bursa  nüfusu her yıl 50.000 artış gösteriyor. Buna ek olarak gelen 100.000 kadar bir Suriyeli nüfusunu da göz önüne alırsak bu 2.300.000 kişilik bir şehir merkezi demek. Şehir nüfusu ise 3.000.000’a dayanmış durumda. 10 yıl önce Büyükşehir Belediyesi’nin yetki alanı 256 km2 iken şu an bu alan 11.000 km2 ye ulaşmış durumda. Bursa’nın arazisi İstanbul’un 2, Kocaeli’nin 3 katı neredeyse. Tüm bu alanlara hizmet gidiyor ve tabii ki ulaşım da bizim önemli gündemlerimizden.

DÜNYA ŞEHRİ OLMAK İÇİN ERİŞİLEBİLİRLİK ÖNEMLİ

“Dünya şehri olma yolunda dış erişilebilirliğe çok önem veriyoruz. Bu çerçevede hava ve deniz taşımacılığında önemli adımlar attık. Yeni dönemde şehir merkezinden de İstanbul ve yakın destinasyonlara havacılık hizmetlerimizi başlatmayı planlıyoruz.  Aynı şekilde BUDO’da  6 tane gemimiz var 2 yeni gemi alımı için çalışmalarımız sürüyor. Armutlu, Erdek, Avşa, Marmara Adası  ve Tekirdağ gibi farklı noktalara da belli zamanlarda seferler düzenliyoruz. Burada yılda 1 milyonun üzerinde yolcu taşıyoruz. Ayrıca Yenişehir Havalimanı’nın canlandırılması amacıyla 10 aydır 55km mesafedeki Yenişehir Havalimanı’na ücretsiz yolcu taşıyoruz. Amacımız Bursa’dan Anadolu’nun daha çok şehrine, Kıbrıs, Avrupa ve Balkanlara uçuşlar gerçekleştirilmesi.”

NİSAN AYINDA BURSA - İSTANBUL ‘1 SAATE’ İNİYOR

“Hızlı tren için Yenişehir – Bursa arasındaki inşaatlar, tüneller artık son aşamaya geldi. Yenişehir – Bilecik arasındaki ihale şu an hazırlanıyor. Hızlı trenle Ankara ve İstanbul’a bağlanmış oluyoruz. Buna ek olarak otoyol ve körfez köprüsü projesi de bu bağlantıyı hızlandıracak çalışmalar. Mart sonu itibariyle artık vatandaşlarımız feribot beklemek yerine bu köprüyü kullanabilecek. Bursa’dan çıktığınızda İstanbul’a 1 saatte ulaşabileceksiniz.

ŞEHİR İÇİ METRO PROJELERİ HIZ KESMİYOR

Bursa şehir merkezinde hizmet veren raylı sistemin ulaşıma ne denli katkı sunduğuna dikkat çeken Altepe, yapılması planlanan yeni hatlardan da şu şekilde bahsetti: ” Görükle’den, Görükle’nin içine bir raylı sistemin uzatılması, Emek hattının hızlı trene, hızlı trenin Mudanya ve Gemlik’e bağlanması gibi projelerimiz üzerinde çalışmalar sürüyor. Bu projeler neticesinde mevcut metro hattımız sahile kadar ulaşmış oluyor. Diğer taraftan İstanbul Caddesi (Eski Yalova Yolu) üzerindeki  9,5 km’lik raylı sistem inşaatına da başlanıldı.”

YILDIRIM’A RAYLI SİSTEM GELİYOR

“Bununla birlikte Yıldırım için de raylı sistem projelerimiz var. Gökdere – Mesken – Kaplıkaya hattında bir raylı sistem hattı için çalışmalarımıza son şeklini vermeye çalışıyoruz. Çünkü orada bir yerleşim var ve caddelerimiz çok dar. Bu sebeple çevreye rahatsızlık vermeden en uygun projeyi hayata geçirmeyi planlıyoruz”

BURSA YENİ BİR BULVARA KAVUŞUYOR

Yapılan kentsel dönüşüm projeleriyle Bursa’nın Acemler – Samanlı arasında yeni bir bulvara sahip olacağını belirten Altepe, Osmangazi ve Yıldırım ilçelerindeki kentsel dönüşüm projelerinin durumu hakkında da bilgi verdi.  Demirtaş ve Buttim kavşaklarının çok beğenildiğini ve bölge trafiğini rahatlattığına vurgu yapan Altepe, “Buttim Kavşağı’nın Karayolları ile ortak gerçekleştirdik. Proje kamulaştırma ve çevre bağlantılarını biz yaptık. Demirtaş Kavşağı da aynı şekilde bulunduğu bölgeye çok değer kattı. Biz ayrıca İstanbul Yolu’ndaki sola dönüşleri artık tamamen kaldırıyoruz. Çünkü bunlar ana cadde ve buralarda kesintisiz ulaşımın sağlanması gerekmekte” açıklamasını yaptı.

RAYLI SİSTEM GÜZERGÂHINA OTOPARKLAR İNŞA EDİYORUZ

Vatandaşların Bursa şehir merkezine araçlarla gelmesinin yarattığı yoğunluğa dikkat çeken Altepe, “Raylı sistem güzergâhlarına otoparklar inşa ediyoruz. Vatandaşın merkeze aracıyla gelmemesi lazım; çünkü bu yollar bu yoğunluğu çekmez. 50.000 nüfuslu Bursa’nın yolları bunlar. Dışarıdan gelen gidenimiz de fazla, bu yüzden bu metro hatları yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Bir metro 1100 kişi taşıyor ancak Bursa’da binek araçlar ortalama 1,5 yolcuyla trafiğe çıkıyor.Bu da sabah ve akşam saatlerinde Bursa’nın kilitlenmesi demek. Vatandaşlarımız bu otoparklar sayesinde araçlarını bu alanlara bırakıp merkeze raylı sistemle gidecek. Göreve geldiğimizde raylı sistem 48 vagonla hizmet veriyordu, şimdi 98 vagona çıktı. Biz bunu 160’a yükselteceğiz. Daha sık aralıkla yolcu alınması sağlanacak ve raylı sistemdeki yoğunluk da bu şekilde giderilecek. O zaman diyeceğiz ki ‘Şehir merkezine araçla gelmeyin. Gelirseniz pahalıya mal olur. Yanlış park ederseniz aracınız çekilir. Otoparklara daha fazla ücret ödersiniz’. Böylece merkeze kendi araçları yerine raylı sistemle gelişleri artıracağız. Doğanbey bölgesinde açılan otopark büyük katkı sağladı. Aynı şekilde Temiz Cadde’de bir otopark projemiz var eski stadyum bölgesinin belirli bir bölgesi de otopark olacak. Hem küçük araçlar hem otobüsler için” şeklinde konuştu.

TELEFERİK ŞEHİR MERKEZİNE İNİYOR

Teleferikle ilgili de konuşan Başkan Altepe, “Yeni teleferik gerçekten Bursa’ya büyük bir ivme kattı. Tabii yakın zamanda teleferik hattımız şehir merkezine iniyor. Gerekli diğer onayları aldık, şu an bakanlık onayında. Bir teleferik hattımız Zafer Parkı, Anadolu Mahallesi, Gökdere, Setbaşı üzerinden; bir diğer hattımız ise Kültürpark, Pınarbaşı, Kuştepe’den geçerek Yiğitali Yaylası’na ulaşıyor. Deniz, raylı sistem ve teleferiğin birbirine entegre edilmesiyle Uludağ’a ulaşmak, şehir dışından gelen turistlerimiz için de çok kolay bir hal almış olacak” ifadelerini kullandı.

DÜNYA'NIN GÖZÜ İZNİK'TE!

Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde yapılan tarihi eser restorasyonlarından da bahseden Altepe: “Bursa’daki tarihi yapılarımız Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde tekrar ayağa kaldırıldı ve bunun neticesinde Bursa, Unesco Dünya Mirası Listesi’ne girdi. İznik Gölü’nün içinde bulunan 1500 yıllık bazilikaya su müzesi yapıyoruz. Bursa için 2016’nın en önemli projelerinden biri. Dünyanın gözü burada, yapılan haberler dünya basınında yer alıyor. Bölgede Roma dönemi kalıntıları, amfi tiyatrolar Hristiyan alemi için büyük öneme sahip alanlar yer alıyor. Küçücük bir İznik’te dünya kadar değer var. Yakın zamanda 10 ilçemizde 450 tarihi eser projesi başlattık. Bu da Büyükşehir’in bu konuda ne denli önemli adımlar attığını gösteriyor” dedi.

240 BİN GENCİMİZLE SPOR YAPIYORUZ

Spor alanında da büyük yatırım ve teşviklerde bulunduklarını belirten Altepe,” Spor kulübü sayısı %50 artarak 210’u geçti. Eski kulüpleri yeniden kurduruyoruz. Okullarda 240 bin gencimizle spor yapıyoruz. Bursa gerçek anlamda bir sporcu şehri oldu ve sporcu sayımızı katladık. Belediye tarihinde yapılmış spor tesisi sayısı 19’du, bizim yaptığımız 224’ü geçti. Spor şehri olma yolunda da büyük adımlar atıyoruz. Spor tesisi alanında yatırımlarımız hızla sürüyor” diye konuştu.

BURSA ARTIK BİR TERMAL ŞEHRİ

“Bursa’daki termal tesis sayısı şu an 50’yi aştı. Orhangazi, Gemlik, Harmancık, Mustafakemalpaşa, İnegöl, Orhaneli, Büyükorhan ve şehir merkezimizin her tarafında termal tesislerimiz var. Hemen hemen otellerimizin hepsinde termal tesisler var. Bu alanda da çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz”

2016 YILINDA BURSA’YA 2 MİLYAR LİRALIK YATIRIM

2016 yılı içerisinde yalnız Büyükşehir bünyesinde 1,5 milyar liralık yatırım yapılacağını belirten Altepe, “Bu rakam 2 milyar liraya ulaşacak. Çünkü bunun içinde sponsorluklar, ortak projeler, yap işlet devret projeleri de yer almakta. Bursa bu projelerle 2016 yılında gerçekten iyi bir mesafe alacak. 2016’yla birlikte Bursa’nın çehresi daha da değişecek. Bursa’ya sürekli gelip giden insanlar bunu görüyor. Ancak 2016’da bambaşka bir Bursa olacak ve Dünya Kenti olma yolunda büyük mesafe kat edecek” diyerek sözlerini noktaladı.

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
Bursa Gazete Manşetleri