Güzelyalı’nın imar durumu arapsaçı!

Mudanya Belediyesi önceki yönetimince yaptırılan Güzelyalı imar planlarının yargı tarafından iptal edilmesi, Hayri Türkyılmaz yönetimini kara kara düşündürüyor. Türkyılmaz, “Bir yıl içinde çözeceğiz” diyor ama uzmanlar, bu sürede olanaklı görünmediğini savunuyor.

Güzelyalı’nın imar durumu arapsaçı!
- A +

 

Müzekker SUBAŞI / bursa.com

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, teknik ekibiyle birlikte basın toplantısı düzenleyerek, mahkemece iptal edilen Güzelyalı imar planlarıyla ilgili açıklama yaptı. Önceki yönetim tarafından yaptırılan 1/5000 ölçekli imar planının, Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nce 21 Mart 2013 tarihinde onaylandığını, Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi'nin itirazı üzerine açılan davada iptal edildiğini hatırlattı.

Şehir Plancıları Odası, dava konusu planda, rekreasyon ve park alanında kalan bir kısım yerlerin konut alanına dönüştürüldüğü, yoğunluk artışına gidilerek jeolojik olarak sakıncalı olan alanların yerleşime açıldığı iddiasıyla Bursa 2. İdare Makemesi’nde dava açmıştı. Mahkeme, itirazı haklı bulup 6 Mart 2015 tarihinde 1/5000 ölçekli Güzelyalı İmar Planı’nı ital etmişti.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, “İptal gerekçeleri arasında en önemli unsur, bölgede ayrıntılı jeololojik etüt gerektiren alanlarla ilgili çalışmaların bazı yerlerde hiç yapılmadığı, bazı yerlerde de yetersiz yapılmasıdır. Bölgede yapımı devam eden 200 civarında inşaat var. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için ilgili birimlerimiz, hızlı bir şekilde çalışma yapıp yaklaşık 1 yıl içerisinde sonlandıracaktır. Belediye olarak  üzerimize ne düşüyorsa yapıyoruz, yapmayada devam edeceğiz” dedi.

Ancak Türkyılmaz’ın bu sözlerini yorumlayan uzmanlar, ayrıntılı jeolojik etüt gerektiren bir imar planının hazırlanmasının bir yılda mümkün olmadığını söylüyor. Kıyı şeridinde bulunan alanın imar planının yapılabilmesi için, ilgili her kurumdan ayrıntılı teknik raporlar ve olur alınması gerektiğini söyleyen uzmanlar, “Güzelyalı’da imar planı bekleyenler, bir yıl değil daha uzun süreyi göze almalılar. Ancak bu sürede gerek Mudanya Belediyesi, gerekse Büyükşehir Belediyesi, bölgede kaça yapılaşma olmaması için çok dikkatli davranmalıdır. 1. derece deprem kuşağında olan bir alanda yapılacak hataların faturası yarın çok ağır olabilir” diyorlar.

Yorum Ekle

İlgili Haberler