Gülen’in yardımcısıyla görüştüğünü doğruladı

Gülen’in yardımcısı olduğu öne sürülen eski polis Sinan Dursun’la 17 Aralık günü görüştüğü belirtilen dönemin İstanbulEmniyet Müdür Yardımcısı Tosun ifade verdikten sonra bırakıldı.

Gülen’in yardımcısıyla görüştüğünü doğruladı
- A +

 

17 ve 25 Aralık operasyonları sırasında İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı olan Hamza Tosun’un, Fethullah Gülen’inAmerika’daki yardımcısı olduğu öne sürülen Sinan Dursun’la 17 Aralık günü 163 saniye görüştüğü HTS kayıtlarından tespit edildi. Gülen’e bağlı düşünce kuruluşu Rumi Forum’un da yöneticiliğini yapan eski emniyet görevlisi Sinan Dursun’la görüşen Tosun’u İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Pazartesi günü ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadeye çağırdı. İfadeye gelmeyen Tosun hakkında Salı günü yakalama kararı çıkartıldı.  Soruşturma savcılığına ifade veren Tosun, ‘silahlı terör örgütü kurma ve yönetme’ , ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme’ suçlarından tutuklama istemiyle Nöbetçi İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. 
 
Tosun ifadesinde Dursun’la yaptığı görüşmeyi doğruladı. Dursun’u okul yıllarından tanıdığını belirten Tosun, “Bu görüşmeler iki veya üç kez civarında olup arayan kişi de Sinan Dursun’dur. Ararsa kendisiyle görüşürüz, ben kendisini aramam” dedi. Sinan Dursun’un ticaretle uğraştığını bildiğini söyleyen Tosun, Dursun’un yapısı itibariyle cemaatle ilgisi olmadığını ancak aradan uzun bir sürenin geçtiğini belirtti. Tosun, “ Nasıl biridir, ne iş yapar bilmem bu konuda değişmiş olabilir, cemaatle bağı var mı bilmiyorum” diye konuştu. 
 
Ankara’daki devam eden o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı RecepTayyip Erdoğan’ın ofisine böcek koyulmasıyla ilgili davada yargılanan dönemin Başbakanlık Koruma Daire Başkanlığı’nda görevli Emniyet Amiri Ahmet Türer’i tanıyıp tanımadığı sorulan Tosun, Türer’i emniyet camiasından tanıdığını söyledi. Türer’in böcek davasında şüpheli olduğunu yeni öğrendiğini öne süren Tosun, Sinan Dursun’la Türer arasındaki telefon görüşmesini bilmediğini ifade etti. 
 
Nöbetçi İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği, Tosun’un daha önce de aynı suçlamalarla tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi ğini ancak bu talebin reddedildiğini belirtti. Yeni delil olarak Sinan Dursun’la Tosun arasındaki görüşmelerin gösterildiğini ancak görüşme içeriğinin belli olmadığı belirtilen kararda, ikili arasındaki görüşmenin arkadaşlık ilişkisi olarak değerlendirileceği ifade edilerek yurt dışı çıkış yasağı koyup serbest bıraktı. 

Yorum Ekle

İlgili Haberler